» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ēka tė pini nė ditėt e nxehta?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ēka tė pini nė ditėt e nxehta?

Mesazh nga Naki prej Mon 16 Jul 2012, 01:40

Janė vetėm disa pije qė duhen konsumuar nė ditė tė nxehta. Nuk mund tė pimė ēdo lloj pasi do tė kishim mė tepėr etje. Uji duhet tė jetė i pandashėm, pasi zėvendėson bindshėm ēdo pije tjetėr. Ēaji edhe i ngrohtė hidraton mė tepėr, ndėrsa koka-kola mė mirė tė evitohet.

Uji, vetėm natyral
Nė ditėt e nxehta tė verės uji mbetet pija e parė qė duhet konsumuar. Sa mė shumė gota nė ditė aq mė mirė do tė ndiheni gjatė aktiviteteve. Dietologėt kėshillojnė njė litėr e gjysmė nė ditė, por nėse do tė konsumonit mė tepėr se kaq do tė bėnit shumė mirė. Uji nė verė duhet tė jetė i pandashėm, edhe kur dilni duhet tė merrni njė shishe me vete. Iu ndihmon tė hidratoheni dhe tė ndiheni mė tė lirshėm. Por kujdes, pini ujė natyral dhe jo tė gazuar.

Lėngje frutash
Ato qė e zėvendėsojnė ujin janė sigurisht frutat. Konsumoni sa mė tepėr tė tilla. Nėse do merrnit lėngun e tyre nė formė tė shtrydhur do tė ishte njė zgjedhje mė e mirė pėr trupin tuaj, i cili nė ditė tė tilla ka vėrtet nevojė pėr lėngje. Konsumoni lėngje frutash tė ndryshme, por tė bėra vetė sepse lėngjet e gatshme kanė pėrmbajtje tė lartė sheqeri. Lėngjet duhet tė kenė sa mė pak sheqer, sepse vetėm kėshtu nuk do tė keni etje.

Ēaji, edhe i ngrohtė
Ēaji ėshtė njė tjetėr pije qė duhet konsumuar nė ditė tė nxehta. Zakonisht tendenca ėshtė qė pije tė ndryshme tė shoqėrohen me shumė akull ose tė jenė shumė tė ftohta. Por nė fakt akulli nuk i bėn mirė organizmit i cili ėshtė i djersitur. Nėse do tė konsumonit ēaj tė ngrohtė trupi juaj do tė hidratohej mė lehtė dhe do tė ndiheshit mė i freskėt. Kjo ėshtė provuar edhe nė vende tė nxehta si nė shkretėtirė, kur ēaji i ngrohtė i bėn mirė organizmit. Nėse nuk iu pėlqen i tillė mund ta pini edhe tė freskėt por jo me akull.

Koka-kola, mė mirė jo
Pijet me gaz janė ato tė cilat duhen refuzuar. Sepse nuk i bėjnė mirė organizmit. Duket sikur tė largojnė etjen por nė fakt e shtojnė mė tepėr atė. Njė prej tyre ėshtė edhe koka-kola. Ėshtė pija qė shumė fėmijė por edhe tė rritur parapėlqejnė tė konsumojnė. Nė fakt koka-kola ka nė pėrbėrje tė saj shumė gaz dhe sheqer, pikėrisht dy prej elementėve qė nuk i bėjnė mirė trupit nė ditė tė nxehta. Pėr mė tepėr koka-kola ndikon nė fryrjen e stomakut si dhe nė formimin e celulitit.

Njė birrė, po
Nga ana tjetėr birra ėshtė pija qė edhe pse ka njė pėrqindje tė vogėl alkooli kėshillohet tė konsumohet. Njė gotė birrė nė ditė ėshtė mė se e kėshillueshme edhe nga shumė dietologė. Ajo forcon kockat, pėrmirėson metabolizmin, sistemin imunitar dhe pėr mė tepėr tė freskon dhe largon etjen. Njė gotė birrė mund tė shijohet mjaft mirė, sidomos nė vaktin e drekės e shoqėruar me pjatėn tuaj.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18721
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēka tė pini nė ditėt e nxehta?

Mesazh nga albi prej Mon 16 Jul 2012, 22:04

naki pajtohem me ty ne tersi sepse ti ike perfshir te gjitha pergjigjet ne shum pytje metvrtet ne kohen e nxet duhet te konsumohet me shum uji sepse organizmi ka shum nevoj nese neriju jet pa longje organizmi dehitrohet dhe te gjitha oranet vdesin uji esht shum i nevojshum per organizmin ton.
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 11742
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēka tė pini nė ditėt e nxehta?

Mesazh nga bora prej Mon 16 Jul 2012, 23:30

Naki i atij mendimi jam dhe une qe sa me shume uj ne keto dite te nxehta vere dhe fruta dhe lengje frutash po jo te konservume
avatar
bora

Shteti : Diku nė Shqipėri
Postime : 1077
Kyējet nė forum : 10177
Regjistruar mė : 29/09/2009
Profesioni : Ing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēka tė pini nė ditėt e nxehta?

Mesazh nga albi prej Tue 17 Jul 2012, 11:04

uji dhe vetem uji sepse organizmi jyn esht me i mbrojtun nga teperaturat e lerta
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 11742
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēka tė pini nė ditėt e nxehta?

Mesazh nga bora prej Thu 19 Jul 2012, 13:39

sa me shume uje
avatar
bora

Shteti : Diku nė Shqipėri
Postime : 1077
Kyējet nė forum : 10177
Regjistruar mė : 29/09/2009
Profesioni : Ing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēka tė pini nė ditėt e nxehta?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi