» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Bima e murrizit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Bima e murrizit

Mesazh nga Majlinda prej Tue 19 Jun 2012, 16:19

Bima e murrizit ėshtė shkurre, qė mund tė shkojė nga 2 deri 6 metra e lartė me gjemba therėse, gjethe 3 deri 5 dhe buzė tė dhėmbėzuara, pjesa e sipėrme e tyre ėshtė nė ngjyrė tė blertė dhe me shkėlqim. Lulet e bimės janė me ngjyrė tė bardhė. Frutat e murrizit janė rreth 1 centimetėr tė gjatė. Murrizi gjendet kudo nė vendin tonė, si nė vendet e ulėta ashtu edhe nė lartėsitė mbi 1600 metra. Periudha e lulėzimit tė murrizit fillon nga muaji maj deri nė muajin qershor. Mė pas nis formimi i frutit. Frutat pėrmbajnė 20 pėr qind farė dhe 80 pėr qind tul. Nė gjendje tė thatė ato pėrmbajnė deri 34.5 pėr qind sheqerna, nga tė cilat 30 deri 40 pėr qind glukozė dhe fruktozė, si dhe acide organike, taninė, pektinė, yndyrė, acid citrik, saponinė. Kur frutat janė tė freskėta pėrmbajnė vitaminat B dhe C. Me to mund tė pėrgatitet raki. Farat e tyre pėrmbajnė amigdalinė. Lėvorja e frutės pėrmban lėndė rregjėse, si dhe krateginė, kuarcetinė dhe trimetilaminė. Gjethet e freskėta pėrmbajnė flavenol, trimetilaminė, ramnozid, vaj esencial. Ndėrsa kur janė nė tė thata hahen nga kafshėt. Nė mjekėsi gjethet e reja, tė thara, pihen bashkė me duhanin ose zihen nė formė ēaji dhe pėrdoren pėr tė pastruar gjakun dhe kundėr arteriosklerozės. Lulet pėrmbajnė glukozidin, kuercitrinė dhe rreth 0.16 pėr qind vaj esencial. Gjatė kohės kur bima ėshtė nė lulėzim frekuentohet shpesh nga bletėt, tė cilat thithin nektarin e lules pėr prodhimin e mjaltit.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 11820
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bima e murrizit

Mesazh nga albi prej Wed 26 Feb 2014, 21:13

Bima e Murrizit ka fruta  shum te shendetshme
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 11748
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi