» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

14 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 14 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Djathi forcon imunitetin

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Djathi forcon imunitetin

Mesazh nga Majlinda prej Tue 12 Jun 2012, 21:58

Sipas studimeve tė reja tė shkencėtarėve finlandezė, konsumimi i djathit probiotik forcon imunitetin e personave tė vjetėr. Ėshtė e njohur se bakteret probiotike nga jogurti forcojnė sistemin imunologjik, ndėrsa me kėtė hulumtim ėshtė zbuluar se edhe djathi mund tė jetė i pasur me baktere probiotike dhe mund tė veprojė shumė mirė nė shėndet. Nė hulumtim kanė marrė pjesė vullnetarė nga shtėpia e pleqve nga mosha 72 deri 103 vjet. Tė hulumtuarit janė ndarė nė dy grupe nga tė cilėt, i pari ka konsumuar djathin “Goudu” tė pasur me bakteret probiotike “lactobacillus rhamnosus” dhe “lactobacillus acidophilus”, derisa grupi tjetėr ka marrė djathin “Placebo” pėr mėngjes nė periudhėn prej 4 javėve. Rezultatet treguan se me konsumimin e djathit me baktere probiotike ėshtė forcuar imuniteti i personave tė moshuar qė ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr ta, pasi qė plakja e sistemit imunologjik i bėn kėta persona shumė tė ndjeshėm nė infeksione dhe nė sėmundje.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 11712
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Djathi forcon imunitetin

Mesazh nga bora prej Wed 13 Jun 2012, 15:52

Djathi i deles eshte shume i mi. Dhe ne cdo vakt qe ulesh per te ngrene te shoqerohet me djath
avatar
bora

Shteti : Diku nė Shqipėri
Postime : 1077
Kyējet nė forum : 10075
Regjistruar mė : 29/09/2009
Profesioni : Ing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Djathi forcon imunitetin

Mesazh nga Naki prej Thu 14 Jun 2012, 00:50

Djathi i dhies eshte edhe me i mire Neutral Neutral

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18619
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Djathi forcon imunitetin

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi