» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sherebela dhe dobite e saj ne kurimin e shume semundjeve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Sherebela dhe dobite e saj ne kurimin e shume semundjeve

Mesazh nga prima_dona prej Tue 05 Jun 2012, 19:16

Mjeket popullore e lavderojne sherebelen duke e konsideruar si nje nga bimet me sheruese ne bote duke e kategorizuar si nje nder ilaēet me te mira.
Sherebela, ose latinisht Salvia officinalis (nga fjala salvare, qe do te thote te shpetosh apo te sherosh) qe nga lashtesia perdoret per sherimin e gati ēdo semundjeje. Shkenca moderne ka deshmuar qe sherebela ka veprim antibakterial dhe antikerpudhor, freskon dhe forcon, ndihmon kunder dhimbjeve dhe temperaturave te larta, mund te reduktoje nivelin e glukozes ne gjak, gje qe e ben te dobishme tek diabeti.
Ne kohet e fundi eshte deshmuar qe sherebela permireson kujtesen dhe ndikon kunder semundjes se Alzheimerit.
Praktika ka treguar qe ne menyre te shkelqyeshme pastron gjakun dhe po ashtu ndihmon mire tek nxjerrja e sekrecionit nga organizmi. Ne menyre pozitive ndikon ne qarkullim, kunder gjakderdhjes dhe inflamacioneve.
Per shkak te veprimit te vet antiseptik, perdoret ne sherimin e aftit, eres se pakendshme, problemeve me fyt dhe bajame, kariesit dhe qelbezimit te mishit te dhembeve. Nese keni probleme te tilla, pini ēaj nga sherebela.
Sherebela ndikon kunder te vjellave dhe diarrese se shpeshtuar, ndersa me mire se ēdo bime tjeter ndihmon punen e zorreve dhe stomakut.
Ne menyre te favorshme ndikon ne problemet femerore. Permireson tonusin e mitres, ka efekt antikerpudhor, ndihmon tek rregullimi i menstruacioneve, vendos ekuilibrin hormonal dhe parandalon problemet e menopauzes.
Sherbela ndihmon edhe ne punen e veshkave dhe parandalon formimin e edemave ne to.
Ja pse Sherebela e meriton emrin qe i kane vene mjeket popullore
avatar
prima_dona

Shteti : Prishtinė
Postime : 122
Kyējet nė forum : 10367
Regjistruar mė : 01/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sherebela dhe dobite e saj ne kurimin e shume semundjeve

Mesazh nga Naki prej Wed 06 Jun 2012, 01:32

Po qaj nga kjo bime kam pare me kujtohet posa pash foton amo se kam provuar cfar shije ka.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18622
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi