» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Vitamina D pėrmirėson shikimin

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Vitamina D pėrmirėson shikimin

Mesazh nga Majlinda prej Thu 17 May 2012, 20:26

Marrja nė doza tė mėdha tė vitaminės D te njerėzit e moshuar parandalon pėrkeqėsimin e shikimit dhe mund tė shmangė verbėrinė, ishte pėrfundimi i njė studimi shkencor.
Testimet nė kavie tė moshės sė mesme apo tė tretė treguan se marrja pėr gjashtė javė e vitaminės D, ishte nė gjendje tė ngadalėsonte ose tė ndėrpriste procesin e degradimit tė syve, shpjegojnė profesorė tė Universitetit tė Londrės.
Tek kaviet, degradimi i aftėsive pamore ėshtė shumė i ngjashėm me procesin qė ndodh tek njeriu.
Niveli i amiloid beta, njė proteinė toksike e lidhur me shfaqjen e Alzhaimerit dhe dėmtimin e retinės midis tė moshuarve, gjithashtu ishte pjesė e kėtij studimi.
Ndonėse eksperimenti nuk ėshtė bėrė ende tek njeriu, shkencėtarėt janė tė sigurt qė vitamina D ka impakte tė qarta nė pėrmirėsimin e shikimit.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 11712
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi