» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kafshet hibride qe mund te vene ne rrezik njerezimin

Shko poshtė

Kafshet hibride qe mund te vene ne rrezik njerezimin

Mesazh nga Naki prej Thu 17 May 2012, 00:28

Shkencėtarėt kanė mundur tė krijojnė mė shumė se 150 hibride njerėzish tė kryqėzuar me kafshė nė laboratorėt e Anglisė. Arsyeja e krijimit tė tyre ishte dėshira e studiuesve pėr tė gjetur terapi pėr njė sėrė sėmundjesh tė ndryshme. Zbulimi u krye njė ditė pas paralajmėrimit tė njė komisioni shkencėtarėsh pėr njė skenar tė frikshėm, i njėjtė me atė tė filmit “Planti i majmunėve”, nė tė cilin eksperimentet e krijimit tė hibrideve, njeri i kryqėzuar me kafshė, avancuan nė gradė alarmante. Konkretisht, lajmi bėn fjalė pėr 155 embrione, tė cilat pėrmbajnė nė genin e tyre material gjenetik, sa nga njeriu po dhe aq nga kafshėt, si dhe tė gjitha eksperimentet kanė filluar qė nė vitin 2008, me “bekimin” e ligjit tė fekondimit tė embrionit njerėzor. Kjo solli, si rezultat, ligjėrimin e krijimit tė hibridėve tė ndryshėm, duke pėrfshirė dhe njė vezė tė fekonduar me spermė njeriu. Kėta hibridė, pra diēka midis njeriut dhe kafshės, i radhisim nė dy kategori, nė ‘cybrids’, nė tė cilat materiali gjenetik njerėzor futet brenda njė qelize kafshe dhe nė ‘chimeras’, nė tė cilat qelizat njerėzore pėrzihen me embrione tė kafshės. Nga ana e tyre, shkencėtarėt pretendojnė se nėpėrmjet kėtyre teknikave do tė mund tė zhvillonim shumė shpejt qeliza tė hershme embrionale, tė cilat nė vijim do tė pėrdoreshin pėr njė sėrė sėmundjesh tė pashėrueshme deri mė sot. Ndėrkohė, embrionet vriten pas kalimit tė 14 ditėve, gjė tė cilėn e lejon dhe vetė ligji i fekondimit tė embrionit njerėzor. Mė konkretisht, nė tre laboratorė nė Britani, nė atė tė Universitetit tė “King College”-it, tė “Newcastle”-it dhe tė “Wawick”-ut, u janė lėshuar licenca pėr tė kryer hulumtime tė kėtij lloji, e eksperimente tė pas zbatimit tė rezolutės. Edhe pse tashmė kėto eksperimente janė ndaluar pėr shkak tė mungesės sė fondeve, shkencėtarėt duket se janė tė mendimit qė ky nuk ėshtė fundi pėr ta, kėshtu nė tė ardhmen parashikohet tė kryhen mė shumė eksperimente dhe hulumtime nė kėtė fushė. Numri i embrioneve u zbulua pas pyetjes sė bėrė nė parlament nga Lordi Alton. Mė konkretisht, ai iu referua faktit se kur shkencėtarėt u pyetėn se cili do tė ishte fitimi prej eksperimenteve tė tilla, ata u pėrgjigjėn nė mėnyrė indirekte, se nėse do t’i lejonin tė avanconin do t’ia arrijnė tė zhvillojnė e zbulojnė terapi pėr tė shėruar ēdo sėmundje tė njohur sot nė qenie njerėzore. Nė vazhdim, ai paraqiti tė dhėna, ku mbi 80 terapi qė u prezantuan, u pėrdorėn qeliza embrionale tė rritura dhe jo embrione. Po ēfarė nėnkuptonte Lordi Alton me pyetjen e tij, qeliza embrionale tė rritura? Njė ekip shkencėtarėsh, nga mė korifenjtė, javėn e shkuar paralajmėruan pėr rrezikshmėrinė e kėtyre eksperimenteve, madje kėrkuan qė tė krijohen ligje qė tė evitohen fenomene, gjatė sė cilave do t’u jepen “karakteristika” njerėzore kafshėve, siē ndodh me vendosjen e qelizave njerėzore nė trurin e gjitarėve fillestarė. Duhet tė pohohet se hibridėt njerėzorė me kafshė krijohen dhe nė shumė vende tė tjera, madje atje nuk ekziston asnjė kufizim nga ligji, si pasojė dhe asnjė kufi nė eksperimente.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19019
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi