» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Vajza 4-vjeēare, gjeni i rrallė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Vajza 4-vjeēare, gjeni i rrallė

Mesazh nga Naki prej Wed 16 May 2012, 22:56

Katėrvjeēarja Heidi Hankins, ka treguar se ka njė IQ vetėm pak mė tė ulėt se ajo e Stephen Hawking.
Ne moshėn 2-vjeēare Heidi ishte nė gjendje tė lexonte libra pėr fėmijė 7-vjeēar, pėr kėtė arsye stafi nė ēerdhen e saj, vendosi t’i japė asaj testin e IQ-sė (koeficenti i inteligjencės), dhe u mahniten kur ajo tregoi se ishte nė gjendje tė zgjidhte gjithēka qė ndodhej nė test.
“Ne gjithmonė kemi menduar se Heidi ishte e zgjuar pėr arsye se kishte filluar tė lexonte nė njė moshė shumė tė hershme,” tha babai i saj.
“I kam sjell asaj njė seri tė plotė tė librave ‘Oxford Reading Tree’, dhe ajo e lexoi tė gjithė serinė prej 30 librash vetėm pėr njė orė, kur ishte 2-vjeēe”, shtoi ai.
Rezultati i IQ-sė sė Heidi-t ėshtė 159. Rezultati mesatar i IQ-sė pėr njė tė rritur ėshtė 100 dhe 130 pėr njė fėmijė tė talentuar.
/zeri.info/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18721
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vajza 4-vjeēare, gjeni i rrallė

Mesazh nga bora prej Thu 17 May 2012, 09:09

ka po jane shume te rrale si femi
avatar
bora

Shteti : Diku nė Shqipėri
Postime : 1077
Kyējet nė forum : 10177
Regjistruar mė : 29/09/2009
Profesioni : Ing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi