» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


NEXHAT REXHA NĖ PAK FJALĖ

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

NEXHAT REXHA NĖ PAK FJALĖ

Mesazh nga Adem Berisha prej Mon 20 Aug 2007, 23:04

Adem Berisha:

Vėshtrim i shkurtėr mbi jeten dhe vepren e profesorit, intelektualit, veprimtarit e krijuesit Nexhat Rexha

Nexhat Z. Rexha u lind mė 01 shkurt 1956. nė fshatin Topanicė, komuna e Dardanės (ish Kamenicės). Shkollen fillore e kreu nė vendlindje, tė mesmen nė Dardanė, fakultetin filologjik – Gjuhė dhe letėrsi shqipe pranė universitetit tė Prishtinės nė vitin 1980. Merret me poezi dhe kritikė letrare, aktualisht ėshtė edhe deputet nė Kuvendin e Kosovės. Jeton nė vendlindje, ėshtė anėtar i Lidhjės sė Shkrimtarėve tė Kosovės dhe kryeredaktor i revistės letrare “Nositi” nė Dardanė.

Ditė mė parė kisha fatin qe me autogramin e vetė autorit Nexhat Rexha tė mė arrij dhe bie nė dorė libri i tij “Ligjėrime pėrjetimėsh”

Qe nė fillim dėshiroj qė pėr kujdesin dhe rrespektin tė cilin autori mė ka bėrė me dhurimin e kėtij libri tė mrekullueshėm, nga zemra tė falenderoj, autorin e librit rrespektiv dhe tė dy librave tjerė : “Ndrydhja e pikės K” dhe Unazė qiellore”. Poashtu pėrgėzoj autorin pėr angazhimet e tij nė veprimtarinė krijuese letrare duke dėshiruar qė sė shpejti artit tonė letrar t’i dhurojė edhe krijime e libra tė tjerė.
Libri “Ligjėrime pėrjetimėsh” ėshtė njė kontribut i mirėfilltė i cili i dedikohet artdashėsit tė artit tonė letrar si njė monografi mbi jeten dhe veprat e disa prej figurave mė tė ndritura letrare e kombėtare siē janė : Fazli Geiēevci, Sabile Keēmezi-Basha, Halil Matoshi, Sinan Sadiku, Baki Krasniqi, Shpresė Ajvazi, Hasije Selishta-Kryeziu, Hysen Kėēiku, Xhemail Halili, Mehmet Surdulli, Salih Shkodra, Paulo Coelho, Ibrahim Ibishi, Ramadan Haziri, Kadri Rexha dhe Jusuf Osmani.
Siē vlerėson edhe Dr. Hysen Matoshi nė vėshtrimin e tij “Ligjėrime mbi poezinė, prozen dhe autoktoninė”, autori pėr dallim nga dy librat e tij tė parė qė janė pjesė e botės sė tij krijuese artistike, nėpėrmjet librit “Ligjėrime pėrjetimėsh” na bėhet e njohur bota e tij intelektuale qė shpėrfaqet nėpėrmjet gjykimeve mbi fusha tė ndryshme tė aktivitetit intelektual.
Strukturimi i librit nė katėr kapituj tematikė : “Nėpėr vargje I”, “Nėpėr vargje II”, “Alkimia e rrėfimit”, dhe “Diskurs mbi autoktoninė” ėshtė dėshmi e interesimeve tė gjėra tė autorit Nexhat Rexha pėr aspekte letrare, kulturore e shkencore tė cilat jo gjithėmonė ndėrlidhen vetėm me treven tė cilės i kushtohet njė pjesė e madhe e kėsajė dėshmie.

Shkrimet e kapitullit tė parė u dedikohen veprave poetike – atyre pėr tėp rritur kurse kapitulli i dytė i titulluar ngjashėm, pėrmbledh vėshtrime mbi libra poetikė pėr fėmijė. Kapitulli i tretė pėrmbledhė recensione mbi vepra letrare nė prozė dhe kapitulli i fundit ofron trajtimet e autorit mbi aspekte tė pėrgjithėshme qė kanė tė bėjnė me atdheun, atdhedashurinė dhe autoktoninė shqiptare tė trevės.
Ashtu siē i vazhdoi angazhimet e tij nė fushen e krijimtarisė letrare – poezisė duke botuar kohė mė parė librin e dytė, na mbanė shpresa se autori me sukses do tė vazhdojė kėtė angazhim dhe nė tė ardhmen do tė ofrojė edhe kontribute tjera tė kėtij zhanri tė shkrimit.

firma.................................................................................................................................................................................
Firmė autoriale:
“Dy tė pashpirt, i treti pa krye".
"Sa mė shumė qė njoh njerėzit, aq mė tepėr i dua kafshėt".

avatar
Adem Berisha

Shteti : Rahovec-Republika e Kosovės
Postime : 517
Kyējet nė forum : 11658
Regjistruar mė : 30/05/2007
Profesioni : punėtor administrate

http://ademgjurgjeviku.shqipo.com ; http://ademgjurgjeviku.multi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEXHAT REXHA NĖ PAK FJALĖ

Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 21 Aug 2007, 12:02

Ju baca Adem atje ne Kosove jeni te bashkuar ne nje sofer kombetare,dhe atje e ndani krenarine se bashku,ne Kosoven e lire.Se qe ma zgjoi mallin ky shkrim i juaji per NexhatRexhen,bashkevendasin tim dhe librine tij"Ligjerime perjetimesh"!Ah,me Nexhatin jemi rrepatur bashke nen nje kulm shkolle,ishte i urter,intelegjent dhe atdhedashes,por nuk ekemi njohur si krijues.Ishte dy gjenerata para meje,dhe neper dhjetevjeteshe me se kam pa,por po kapo e lexoj shkrimin tuaj per librine tij pofrymezohem dhe po mallengjehem.Ne ato monografi te tij,sikur po i njoh shumefytyra dhe po me dalin para syve,si i ndjeri drejtori ishkolles Mehmet Surdulli,poeti Ibrahim Ibishi.Shkrimi juaj per kete liber,po ma shton mallinper vendlindjen dhe po ma rrite krenarine per arritejet ekrijuesit tone atje z.Nexhat Rexha,te ciline pergezoi dhe i uroj suksese.Libri Kosovar ketu ne mergim deperton me veshtersi te medha,te mos themi fare.
Falemnderit baca Adem per kete njoftim dhe analize rreth librit"Ligjerimeperjetimesh " Te z.Nexhat Rexha.,
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13425
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi