» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kafshėt dhe bimėt e veēanta tė Maleve tė Sharrit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Kafshėt dhe bimėt e veēanta tė Maleve tė Sharrit

Mesazh nga Naki prej Wed 25 Apr 2012, 00:01

Fauna e Maleve tė Sharrit pėrfshin shumė kafshė tė rralla dhe tė rrezikuara. Kėtu bėjnė pjesė njė numėr gjitarėsh, si ariu i murrmė, rrėqebulli, derri i egėr, ujku, kaprolli, dhia e egėr dhe shpendėt si shqiponja e malit, thėllėza e malit, gjeli i egėr, skifteri kthetrabardhė, bufi dhe shkaba.
Mishngrėnėsit e mėdhenj pėrshkojnė distanca tė mėdha, kalojnė kufijtė e shteteve duke bėrė kėshtu tė mundur mbijetesėn e popullatave ndėrkufitare tė specieve tė tyre. Rajoni mbart shumė komunitete tė ndryshme bimėsie qė gjenden tė shpėrndara nė habitate tė ndryshme. Shfaqja e tyre varet nga lartėsia mbi nivelin e detit, ekspozimi dhe lloji i tokės apo pėrmbajtja e shkėmbit.
Kėtu gjenden komunitete tė ndryshme pyjore, qė pjesėrisht kanė degraduar nė komunitete shkurresh malore, veēanėrisht nė zona ku pyjet janė prerė nė mėnyrė tė pėrsėritur. Pjesa mė e madhe e zonave mbi brezin pyjor mbulohen nga kullota malore, nga bimėsia e tokave shkėmbore-gėlqerore dhe, shkėmbore-silikate, nga bimėt e lėndinave, vegjetacioni i tokave tė lagėshta qė ndodhen lart nė male dhe nga vegjetacioni i rrafshnaltave me bar.
Nė pikat mė tė larta tė ekspozuara ndaj erėrave tė ftohta gjenden ishuj vegjetacioni nė mes tė dėborės, ēka ėshtė njė dukuri tipike pėr zonat e larta malore.
Njė nga speciet relike tė kėtyre maleve ėshtė pisha maqedonase gjethe-gjilpėrė, me filizat tipikė tė shkurtėr dhe me pesė gjethe nė formėn e gjilpėrės, dhe pisha boshnjake, e cila gjendet nė zona mė tė thata dhe mė shkėmbore se sa specie e mėsipėrme. Tė dyja kėto specie janė endemike, d.m.th., janė unike pėr kėtė rajon gjeografik.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18625
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi