» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pula ėshtė krijuar para vezės !

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pula ėshtė krijuar para vezės !

Mesazh nga Naki prej Sat 21 Apr 2012, 00:30

Kush ka ardhur e para, pula apo veza? Kjo ėshtė enigma qė prej shekujsh ka munduar njerėzit pėr tė dhėnė njė pėrgjigje tė saktė e pėrfundimtare. Kėsaj pyetjeje njė grup shkencėtarėsh anglezė duket se i kanė dhėnė zgjidhje, njoftojnė mediet.
Ata kanė hulumtuar mbi proceset qė ēojnė nė kristalizimin e karbonat kalciumit dhe formimin e lėvozhgės sė vezės. Kolin Friman dhe kolegėt e tij tė Universitetit tė “Warwick” dhe “Sheffield” kanė zbuluar se proteina ovocledidina17 (OC-17) e pranishme nė vezoret e pulės, ėshtė pėrgjegjėse pėr pėrpunimin e karbonat kalciumit nė kristalecalciti, substancė qė pėrbėn pjesėn mė tė fortė tė lėvozhgės.
Shkencėtarėt kanė zbuluar gjithashtu se nė mungesė tė kėsaj proteine, lėvozhga nuk ngurtėsohet dhe pėr kėtė arsye nuk mund tė strehojė njė zog. Pra, sipas shkencėtarėve, pula, ose mė mirė proteina OC-17, ėshtė krijuar para vezės.
Burimi /zeri.info/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18616
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi