» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Austriaku, baba i 600 fėmijėve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Austriaku, baba i 600 fėmijėve

Mesazh nga Naki prej Thu 19 Apr 2012, 13:18

Njė mashkull austriak, me vendbanim nė Britani tė Madhe, mund tė jetė bėrė baba i 600 fėmijėve nėpėrmjet njė klinike tė fekondimit, tė cilėn e kishte themeluar vetė.
Sipas disa shkrimeve, biologu austriak Bertold Wiesner dhe bashkėshortja e tij kishin themeluar njė klinikė fekondimi nė Londėr mė 1940, nė tė cilėn dy tė tretat e depozitave tė spermės ishin dhuruar nga vetė Bertoldi, njė praktikė e cila sot ėshtė e ndaluar me ligj.
E vėrteta ėshtė nxjerrė nė pah nga dy meshkuj, tė cilėt po hulumtonin pėr prejardhjen e tyre bazuar nė datėn e ngjizjes sė tyre nė klinikėn e Wiesnerit. Barry Stevens, filmbėrės nga Kanadaja, dhe David Gollancz, nga Londra, i kanė shikuar tė dhėnat e ADN-sė, tė cilat sugjerojnė se Wiesner ishte nė tė vėrtetė babai i tyre, sipas “The Daily Telegraph”.
Testeve tė ADN-sė i janė nėnshtruar 18 njerėz, tė cilėt janė ngjizur nė klinikė ndėrmjet viteve 1943 dhe 1962. Rezultatet kanė dėshmuar se i ati i dy tė tretave sė kėtyre fėmijėve ishte vetė Wiesneri.
Stevens dhe Gollancz mė pas kanė shfrytėzuar kėtė hulumtim pėr tė nxjerrė njė vlerėsim tė numrit tė pėrgjithshėm tė fėmijėve qė mund tė kenė Wiesnerin baba, dhe kanė zbuluar se rreth 600 fėmijė tė ngjizur nė klinikė janė tė austriakut. (CP)

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18604
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi