» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Si krijohen monsunet

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Si krijohen monsunet

Mesazh nga Majlinda prej Tue 10 Apr 2012, 02:19

Monsunet.- Janė erėra periodike. Kėto erėra me periudhė vjetore fryjnė njė gjysmė viti prej oqeanit kah toka, kurse nė gjysmėn tjetėr tė vitit anasjelltas, d.m.th. prej tokės kah oqeani. Monsunet pėrfshijnė hapėsira tė mėdha tė tokės dhe tė oqeanit, d.m.th. ato formohen ku sipėrfaqet e mėdha ujore kufizohen me sipėrfaqe tė mėdha tė tokės. Monsunet fryjnė dimrit prej tokės kah oqeani, sepse dimrit toka ėshtė mė e ftohtė se oqeani dhe mbi tokė ekziston shtypje ajrore mė e madhe, kėshtu qė gradienti horizontal i shtypjes ajrore ėshtė i drejtuar prej oqeanit kah toka, prandaj erėrat fryjnė prej oqeanit kah toka. Meqė masat ajrore gjatė kėtyre rrymave kalojnė hapėsira tė konsiderueshme, si nė thellėsi tė tokės, ashtu edhe mbi oqeane, nė drejtimin e monsuneve ndikon edhe fuqia e deviacionit. Monsunet ne hemisferėn veriore devijojnė prej drejtimit tė parė tė tyre djathtas, kurse nė hemisferėn jugore kthehen majtas. Monsunet formohen nė brigje tė disa oqeaneve, si tė hemisferės jugore, edhe tė asaj veriore. Monsunet mė shprehėse formohen mbi Oqeanin Indian dhe pjesėn jugore tė Azisė. Ato nė kohėn e verės vijnė deri te Himalajet, kurse gjatė dimrit nisen prej Himalajeve. Lartėsia e ndikimit tė tyre ėshtė rreth 3 deri 4 km. Monsuni i cili vjen prej oqeanit, verės ėshtė i lagshtė dhe nė Indi shkakton sasi tė mėdha tė reshurash. Erėrat monsune janė tė zhvilluara dobėt nė zonat e Ekuadorit, ku kemi oscilim tė madh ditor, tė temperaturės, por oscilimi vjetor ėshtė i vogėl, si i temperaturės, ashtu edhe i shtypjes sė ajrit.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 11709
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi