» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Lahuta, ndėr instrumentet mė tė vjetra

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Lahuta, ndėr instrumentet mė tė vjetra

Mesazh nga Naki prej Wed 04 Apr 2012, 23:20

Lahuta ėshtė instrument muzikor kordofon. Ėshtė ndėr instrumentet mė tė vjetra dhe mė primitive nė Evropė.
Trupi i lahutės punohet kryesisht prej drurit tė panjės, por mund tė punohet edhe nga druri i krekcit, manit, arrės e verrit.
Pjesa e lugėt e lahutės mbulohet me lėkurė tė tėrhequr tė edhit (kecit), ndėrsa harku i saj kryesisht punohet nga degėt e thanės me qime tė bishtit tė kalit.
Edhe bishti i lahutės (qė dikush e quan edhe tel) punohet duke tėrhequr dyzet fije tė bishtit tė kalit.
Koka e lahutės nė trojet shqiptare kryesisht gdhendet nė formė tė kokės sė dhisė apo tė kalit. Ka edhe lahuta qė kanė nė kokė tė gdhendur pėrkrenaren e Skėnderbeut.
Tingulli prodhohet duke pėrshkuar me hark bishtin e lahutės, ndėrsa akordet ndėrrohen duke prekur bishtin me gishtat e dorės tjetėr.
Lahutari luan nė lahutė ulur kėmbėkryq nė tokė. Nė Kosovė dhe nė trojet e Shqipėrisė Veriore me lahutė kėndohet eposi i kreshnikėve qė i pėrket epikės legjendare po edhe kėngė epike historike.
Edhe epi mė i njohur kombėtar Lahuta e Malcis e Gjergj Fishtės po ashtu kėndohet me lahutė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18616
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi