» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Francezi, Jean-Marie Loret, djali i Hitlerit !

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Francezi, Jean-Marie Loret, djali i Hitlerit !

Mesazh nga Naki prej Fri 23 Mar 2012, 20:58


Sipas ‘LePoint’, dėshmitė e mbledhura nga Jean-Marie Loret duket se i mbėshtesin pretendimet e francezit. Njė studim i bėrė nga Universiteti nė Heidelberg sugjeron se Hitleri dhe Loret kanė grup tė njėjtė tė gjakut. Njė studim tjetėr ndėrkaq dėshmon se edhe dorėshkrimet e kėtyre tė dyve janė tė ngjashme
Francezi, Jean-Marie Loret, qysh para 30 vjetėsh pohonte se babai i tij biologjik ishte diktatori gjerman, Adolf Hitler. Mirėpo, ai nuk mundi ta dėshmonte kėtė gjė deri para vdekjes, shkruan gazeta ‘The Huffington Post’.
"Unė jam djali i Hitlerit”, i kishte thėnė Jean-Marie Loret avokatit parisien Francois Gibault, nė vitin 1979.
Javėn e kaluar, revista franceze ‘LePoint’ publikoi njė artikull tė korrigjuar pėr rrėfimin e mahnitshėm tė Loret.
Sipas ‘LePoint’, Adolf Hitler e kishte takuar nėnėn e Loret, 16-vjeēaren Charlotte Lobjoie nė Francė, nė vitin 1917, ku po qėndronte gjatė pushimit nga fronti gjerman nė Picardy.
Nė libėr Lobjoie kujton takimet me ushtarin gjerman, nė kohėn kur ajo, bashkė me disa gra tė tjera, po e kositnin barin e thatė tė arave.
"Ai mbante me vete njėfarė kartoni, dhe dukej sikur po pikturonte. Ushtari iu dukej interesant tė gjitha grave, dhe ato donin tė dinin se ē’po vizatonte. Mė zgjodhėn mua qė t’i afrohesha”, citohet ajo nė libėr.
Mirėpo, me sa duket, njė natė ēifti i hyri punės pak mė thellė dhe, si rrjedhojė, nė mars tė vitit 1918 lind Jean-Marie. Djaloshi mė vonė u adoptua, ndėrkaq e ėma e zbuloi identitetin e babait tė tij vetėm pak ditė para se tė vdiste, nė fillimvitet e 50’a.
Ajo nė libėr tregon edhe pėr atė se si janė zhvilluar marrėdhėniet me Hitlerin, i cili e shėtiste gjatė nėpėr shėtitore, edhe pse – siē e pranon Lobjoie - nuk kanė pasur ndonjė temė tė caktuar bisede, ngase nuk dinte gjermanisht.
Ndėrkohė, menjėherė pas vdekjes sė nėnės, nė tavanin e shtėpisė sė tij Loret ka gjetur disa fotografi, tė cilat supozon se janė tė nėnshkruara nga Hitleri.
Lidhur me tė gjitha pėrvojat e tij jetėsore, ai pastaj e ka shkruar librin me titull “Emri i Babait Tėnd Ishte Hitler”.
Sipas ‘LePoint’, dėshmitė e mbledhura nga Jean-Marie Loret duket se i mbėshtesin pretendimet e francezit. Njė studim i bėrė nga Universiteti nė Heidelberg sugjeron se Hitleri dhe Loret kanė grup tė njėjtė tė gjakut. Njė studim tjetėr ndėrkaq dėshmon se edhe dorėshkrimet e kėtyre tė dyve janė tė ngjashme.
Sipas gazetės britanike ‘The Telegraph’, libri i Jean-Marie Loret, “Your Father's Name Ėas Hitler”, do tė ripublikohet me qėllim qė nė tė inkorporohen dėshmitė dhe pohimet e tij.
Pėrndryshe, diktator fashist gjerman, Adolf Hitler, erdhi nė pushtet nė vitin 1933. Ai e udhėhoqi Gjermaninė deri nė vitin 1945, pėrfshirė kėtu gjithė periudhėn e Luftės sė Dytė Botėrore, si pasojė e sė cilės humbėn jetėn me miliona njerėz.
Gjatė kohės sė Luftės sė Parė Botėrore, Hitleri ishte tetar nė ushtrinė gjermane, kur edhe luftoi nėpėr hendeqet franceze. Nė vitin 1945, pak para se tė bėnte vetėvrasje, Hitleri u martua me Eva Braun. Ēifti nuk pati asnjė fėmijė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18610
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi