» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

17 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 17 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


10 vendet ku jetohet mė gjatė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

10 vendet ku jetohet mė gjatė

Mesazh nga Naki prej Tue 20 Mar 2012, 04:28

Nė vitin 1513, konkuistadori spanjoll, Juan Ponce de Leon, i nis nė kėrkim tė njė vendi tė quajtur Bimini, qė sipas mitologjisė ishte toka ku njerėzit qėndronin githmonė tė rinj, pasi pinin ujė nga burimi i rinisė.
Pasi kėrkoi me vendosmėri nė Florida dhe nė Karaibe pėr kėtė vend pjellė e fantazisė, Leon u kthye nė Spanjė duarbosh. Megjithatė, sot nė botė ekzistojnė disa vende ku njerėzit pothuajse duket sikur nuk vdesin kurrė.
Nė fakt, edhe ata ndėrrojnė jetė, vetėm se 20-25 vjet mė shumė se njė njeri i zakonshėm. Kjo ėshtė lista e dhjetė vendeve me jetėgjatėsinė mesatare mė tė lartė nė botė. /albeu.com/

1. Monako (jetėgjatėsia mesatare, 89,68 vjeē) Nė kėtė listė, Principata e Monakosė tejkalon me mė shumė se pesė vjet vendin e dytė nė botė ku njerėzit jetojnė mė gjatė dhe pothuajse me 15 vjet njė qytetar shqiptar. Pasuria e jashtėzakonshme, stili i shėndetėshėm i jetesės, kuzhina e kujdesshme franceze dhe mjedisi veēanėrisht i pastėr, kontribuon qė banorėt tė kenė njė jetėgjatėsi tė pakrahasueshme. Mbase, ėshtė Monako vendi ku njerėzit “nuk vdesin kurrė”, qė konkuistadorėt spanjollė kėrkonin nė mesjetė.

2. Makau (jetėgjatėsia mesatare, 84,43 vjeē) Ashtu si disa shtete tė tjera nė kėtė listė, Makau i detyrohet jetėgjatėsinė e lartė ekonomisė sė tij tė begatė. Qytet-shteti formalisht pjesė e Kinės, ėshtė njė Las Vegas oriental, i mbushur me kazino dhe turistė, tė cilat sjellin tė ardhura tė jashtėzakonshme pėr banorėt vendas. Vitin e shkuar, pėr ēdo banor vendas (540 mijė nė total), kishte pesė turistė tė huaj.

3. Japonia (jetėgjatėsia mesatare 83,91 vjeē) Japonia ėshtė njė prej vendeve me pėrqindjen mė tė ulėt nė botė tė obezėve, me vetėm 3,1% nė krahasim me 33,9% nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Si rrjedhjė, pėrqindja e infarkteve, hipertensionit apo diabetit, janė ndėr mė tė ultat nė botė. Si rrjedhojė e njė lloj acidi qė gjendet me shumicė nė yndyrrat qė konsumojnė japonezėt, edhe rastet me alzaimer dhe sklerozės janė ndėr mė tė ultat nė botė.

4. Singapor (jetėgjatėsia mesatare 83,75 vjeē) Ashtu si nė Hong Kong, kuzhina e Singaporit ėshtė e pasur me perime, tė cilat ndikojnė pėr t’i mbajtur banorėt tė shėndetėshėm dhe aktivė. Qeveria e Singaporit, gjithashtu ka ligje shumė tė forta pėrsa i pėrket higjenės dhe shėndetėsisė, midis tė cilave edhe ndėshkimi i ashpėr i tė gjithė duhanpirėsve jashtė zonave tė lejuara.

5. San Marino (jetėgjatėsia mesatare, 83,07 vjeē) Shteti mė i vogėl Europian pas Vatikanit dhe Monakos si dhe republika mė e vjetėr nė botė, ka njė jetėgjatėsi pėr t’u admiruar dhe pasuria luan njė rol tė madh nė kėtė arritje. Turizmi ėshtė sektori mė i rėndėsishėm i ekonomisė dhe kjo do tė thotė qė shumica e sanmarinezėve janė tė punėsuar nė punė tė mirėpaguara dhe tė parrezikshme. Mungesa e papunėsisė dhe dieta e mirė mesdhetare gjithuashtu ndikojnė nė jetėgjatėsi.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18727
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 10 vendet ku jetohet mė gjatė

Mesazh nga Naki prej Tue 20 Mar 2012, 04:35


6. Andorra (jetėgjatėsia mesatare, 82,50 vjeē) Disa faktorė shpjegojnė arsyet e jetėgjatėsisė sė lartė tė qytet-shtetit midis Spanjės dhe Francės. Klima malore ndikon nė pėrmirėsimin e jetės, ndėrsa vendi pothuajse e ka papunėsinė 0%. Kjo do tė thotė se praktikisht tė gjithė banorėt kanė tė ardhura tė mira dhe mund t’i lejojnė vetes tė pėrkujdesen pėr ushqimin dhe shėndetin e tyre.

7. Guernsi (jetėgjatėsia mesatare, 82,24 vjeē) Ishulli i vogėl britanik i ndodhur nė kanalin midis Britanisė dhe Francės, por qė nuk ėshtė njė antar i Bashkimit Europian, nuk kanė njohur ndonjėherė krizė ekonomike. 65 mijė banorėt janė tė gjithė tė pasur, me tė ardhura mesatare pėr frymė prej 60 mijė eurosh nė vit dhe kjo do tė thotė qė kanė shėrbime shėndetėsore dhe ushqim mė tė zgjedhur.

8. Hong Kong (jetėgjatėsia mesatare, 82,12 vjeē) Ashtu si italianėt, edhe banorėt e Hong Kongut ia detyrojnė jetėgjatėsinė e tyre njė diete tė pasur me oriz, perime dhe njė stili jetese aktiv. Qytet-shteti autonom brenda Kinės ka njė prej mesatareve mė tė ulta tė obezėve nė botė dhe rrjedhimisht, edhe mė pak sė mundje kardiovaskulare apo tė tjera si diabeti.

9. Australi (jetėgjatėsia mesatare, 81,90 vjeē) Jetėgjatėsia australiane mund t’I atribuohet disa faktorėve, midis tė cilėve numri i ulėt i duhanpirėsve dhe obezėve, si dhe njė stil jetese aktiv pėr pothuajse tė gjithė qytetarėt. Gjithashtu, sistemi australian i mjekėsisė ėshtė njė prej mė tė mirėve nė botė dhe ofrohet falas pėr tė gjithė qytetarėt.

10. Italia (jetėgjatėsia mesatare, 81.86 vjeē) Italianėt jetojnė mesatarisht 7-8 vjet mė shumė se shqiptarėt, qė kanė njė jetėgjatėsi mesatare prej 72 vitesh pėr meshkujt dhe 77 pėr femrat. Vera, vaji i ullirit, klima e mirė mesdhetare dhe dieta italiane nė pėrgjithėsi, vonojnė shfaqjen e efekteve tė sėmundjeve kardiovaskulare, duke bėrė qė italianėt tė kenė njė prej jetėgjatėsive mė tė larta nė botė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18727
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi