» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ngjyra e kuqe mbron fėmijėt prej insekteve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ngjyra e kuqe mbron fėmijėt prej insekteve

Mesazh nga Albanian_Girl prej Wed 22 Feb 2012, 00:11

Moti i mirė ėshtė kohė ideale pėr t’u kėnaqur nė natyrė, por nėse nuk dėshironi qė pushimi nė gjelbėrim tė mos ju venitet, kujdesuni mirė pėr shqetėsimet qė ju sjell natyra.
Grerėzat, bletėt, mushkonjat janė pjesė e natyrės. Ekzistojnė disa mėnyra pėr t’i mbrojtur fėmijėt nga kėto insekte.
Mos vrisni insektet
Nėse nė mjedisin tuaj vėreni grerėz, mos i vrisni, por as mos lejoni fėmijėn tuaj ta bėjė njė gjė tė tillė. Paralajmėrojeni fėmijėt qė tė mos provojė t’i largojė ata – ata do tė shkojnė atėherė kur ta vėrejnė se faktori njeri nuk pėrbėn rrezik pėr ta.
Largoni ėmbėlsirat
Bletėt dhe grerėzat adhurojnė ėmbėlsinė, prandaj, pas drekės, kujdesuni qė lėngjet tė mos jenė tė hapura apo ndonjė paketim tjetėr i cili pėrmban sheqer.
Vishini me ngjyrė tė kuqe
Bletėt adhurojnė ngjyrat e forta, si e verdha apo e gjelbra, ngase ju pėrkujtojnė lulet. Mirėpo, sytė e tyre nuk regjistrojnė ngjyrėn e kuqe. Nėse para se tė shkoni nė natyrė, fėmijėn tuaj vishni me ngjyrė tė kuqe, atėherė deri diku kjo do ta mbrojė atė nga insektet.
Mushkonjat tėrhiqen prej ngrohtėsisė sė trupit, prandaj keni kujdes, pėrcilleni fėmijėn tuaj qė gjatė lojės tė mos djersitet, ngase kjo mund tė jetė tėrheqėse pėr mushkonjat. /reuters/
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11354
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjyra e kuqe mbron fėmijėt prej insekteve

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 12:07

mesa mbaj mend edhe kur kam qen e vogel gjithnje me rroba te zeza se di po e kam shum bezdi ngjyren kuqe

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 6628
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi