» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Fri 17 Feb 2017, 10:34 nga Dardania

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

14 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 14 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154063 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3376)
 
Adisa (3282)
 


Njė iluzion 3-D nė qendėr tė Parisit! (foto)

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Njė iluzion 3-D nė qendėr tė Parisit! (foto)

Mesazh nga Pellumb Lirie prej Sat 17 Dec 2011, 02:19

Njė sferė e gjelbėr 3-dimensionale u shfaq para Bashkisė sė Parisit, duke shkaktuar habi tek kalimtarėt. “Kur e sheh nga larg, ngjason me njė sferė qė qėndron mbi tokė, ndėrsa kur afrohesh, e kupton qė nė realitet bėhet fjalė pėr njė nivel toke tė gjelbėruar ku mund tė ecėsh, tė shtrihesh, tė shėtitėsh me biēikletė…”. Kėto ishin fjalėt e artistit francez Francois Abelanet, i cili pėrshkruan iluzionin e gjelbėr 3-dimensional qė krijoi nė qendėr tė Parisit, “duke vjedhur” kėshtu zemrat e parisianėve. Qėllimi i artistit ishte qė t’i shkėpuste banorėt nga e pėrditshmja dhe nė vend tė njė lulishteje tė zakonshme, krijoi kėtė iluzion sferik, duke i bėrė ata, por edhe turistėt, tė ndjejnė sikur ecin mbi sferėn e ėndrrave tė tyre dhe tė shijojnė qėndrimin nė hijen e pemėve tė mbjella aty. 90 persona punuan me orar tė zgjatur pėr 5 ditė pėr ta krijuar kėtė “oaz” sferikl, ndėrkohė qė u nevojitėn mbi 1.200 metėr katror terren artificial, shumė pemė dhe 650 metėr kub rėre qė tė pėrfundojė kjo sferė 3-D e gjelbėr, qė ka gjatėsi 100 metra dhe mori emrin simbolik “Qui croire?” (qė do tė thotė “Ēfarė tė besosh?”).
firma.................................................................................................................................................................................
Une dhe Pellumbi

Liri-cfar ere ke?
Tredhjet e gjasht vjet dshiroj te t “marr er
T “krkova,e di?T“ kerkova-gjithkund
Nuk t“ gjej dot-askund!
Bile nje shenj t“me kishe len-ndokund
Zemra do t“me trokiste-normal
Evropa esht plakur-gjithnje plaket
Por shpresoj-do t“ gjej
Do te kerkoj-nuk ndalem
Do te gjej edhe pse-Evropa plaket
Nga xhelozia s“me lejon te t“ marr er-edhe une
Vall!Je ne Amerik?-!shte e re Amerika
Do te vij atje te t“ marr-nje copk me vete
Pajtohesh?Pyete Ameriken,t“ leshon-nj copk nga ti?
Le ta dish-po te mora er
Ste lshoj-pe r jet e mot
Sepse shum te dua-LIRI
Europa le te plaket ...
avatar
Pellumb Lirie

Shteti : .........
Postime : 31
Kyējet nė forum : 5991
Regjistruar mė : 30/11/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė iluzion 3-D nė qendėr tė Parisit! (foto)

Mesazh nga albi prej Sat 17 Dec 2011, 14:30

shum interesant nese eswht e vretet
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3376
Kyējet nė forum : 10934
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi