» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ora mė e saktė nė botė, me atome ceziumi sė shpejti shkon nė… hapėsirė!

Shko poshtė

Ora mė e saktė nė botė, me atome ceziumi sė shpejti shkon nė… hapėsirė!

Mesazh nga Pellumb Lirie prej Sat 17 Dec 2011, 02:11

Pėr njė kohė tė shkurtėr, Stacioni Europian Hapėsinorė (ISS) do tė mbaj orėn mė tė saktė nė botė, e cila do tė favorizoj sinkronizimin e tė gjitha orėve nė mbarė botėn!
Sipas deklarimit tė bėrė nga pėrfaqėsues tė Agjencisė Europiane Hapėsinore (ESA), ora (Atomic Closk Ensemble in Space-ACES) dot ė krijohet nga EADS Astrium dhe parashikohet qė tė vendoset nė ISS mė 2014-ėn.
Ora do tė regjistroj kalimin nė (harkun kohorė) kohė, duke matur frekuencat e mikrovalėve tė cilat thithen nga atomet e ceziumit tė cilat do jenė nė gjendje ngrirjeje.
Nė Tokė, saktėsia e orėve cezium, kufizohet pėr shkak tė gravitetit tė planetit tonė. Atomet e ceziumit do tė ngrijnė me leizer duke mundėsuar ngadalėsimin e lėvizjes sė tyre dhe nė fazėn tjetėr, do tė bėhet matja e kohės nė bazė tė saktėsisė sė frekuencave tė mikrovalėve tė cilat do tė jenė thithur dhe transmetuar.
Kushtet e mikrogravitetit qė ekzistojnė nė Stacionin Ndėrkombėtar Hapėsinor, lejojnė matės tė njė saktėsie perfektė dhe tė njė kohėzgjatje tė konsiderueshme. Ora e re, pritet tė jetė tė paktėn 100 herė mė e saktė sesa orėt qė janė nė satelitėt GPS.
Falė orės sė re hapėsinore, e cila e pėrbėn atė mė tė denjėn deri dhe raportuesin mė prestigjioz, duke sinkronizuar edhe orėt Tokėsore, pra orėt individuale, tė cilat do tė sinkronizohen shumė mirė me njėra-tjetrėn. Gjithashtu, diferenca midis orėve individuale mund tė zbulojnė nėse fizika konstante, e cila konsiderohet si “Alfa” dhe pėrbėn komponent tė forcės elektromagnetike, ėshtė vėrtet konstante.


firma.................................................................................................................................................................................
Une dhe Pellumbi

Liri-cfar ere ke?
Tredhjet e gjasht vjet dshiroj te t “marr er
T “krkova,e di?T“ kerkova-gjithkund
Nuk t“ gjej dot-askund!
Bile nje shenj t“me kishe len-ndokund
Zemra do t“me trokiste-normal
Evropa esht plakur-gjithnje plaket
Por shpresoj-do t“ gjej
Do te kerkoj-nuk ndalem
Do te gjej edhe pse-Evropa plaket
Nga xhelozia s“me lejon te t“ marr er-edhe une
Vall!Je ne Amerik?-!shte e re Amerika
Do te vij atje te t“ marr-nje copk me vete
Pajtohesh?Pyete Ameriken,t“ leshon-nj copk nga ti?
Le ta dish-po te mora er
Ste lshoj-pe r jet e mot
Sepse shum te dua-LIRI
Europa le te plaket ...
avatar
Pellumb Lirie

Shteti : .........
Postime : 31
Kyējet nė forum : 7086
Regjistruar mė : 30/11/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi