» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

14 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 14 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes per dike

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes per dike

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 24 Oct 2011, 00:13

Shume njerez thone qe duan te ndahen me dike por nuk munden sepse kane nevoje per te.

Ne fakt ka nje ndryshim te madh ndermjet dashurise qe ke per dike dhe nevojes qe mund te kesh per te. Edhe pse duket se dashuria bazohet shume ne nevojat njerzore perseri ndryshimi midis dy fjaleve eshte shume i madh.

Le te supozojme se ti gjymtohesh dhe fillon te perdoresh paterica per te ecur. A thua dot se ti i do patericat? Sigurisht qe jo, ti thjesht ke nevoje per to sepse je vrare tek kemba dhe nuk ecen dot pa to. Ne fakt po e njejta gje ndodh edhe me dashurine.

Ndonjehere ne besojme se e duam shume dike, se e dashurojme marrezisht, kur ne fakt ne thjesht kemi nevoje per te vetem per arsyen se dicka nuk shkon tek vetja jone. Ne kte artikull do te tregohet diferenca e plote ndermjet dashurise dhe nevojes per dike ne menyre qe nje ndarje qe duhet te behet te kaloje pa mundime.

Ndryshimi ndermjet dashurise dhe nevojes

Le te marrim si shembull nje vajze qe eshte rritur nga dy prinder shume te distancuar, te cilet nuk jane kujdesur shume per te apo ti japin vemendje. Kur kjo vajze do te rritet ajo do te kete gjithmone dicka te palotesuar qe do ta ndjeje gjithmone, nevoje te tepert per dashuri, dhe mund te terhiqet me njeriun e pare qe e ben ate te ndjehet e rendesishme.

Ne kte rast kjo vajze nuk do personin, por ka nevoje per vemendjen e tij, per kte arsye ra ne dahuri me te.

Nese ti gjen nje person interesant qe ploteson kriteret e tua per nje partner te ardhshem atehere ti bie ne dashuri pa kuptuar me kte person. Por kur je i merzitur, i vetmuar, i deshperuar, ne nje nevoje te madhe per tu ndjere i vleresuar apo i dashur nga te tjeret, atehere ka mundesi qe te te genjeje mendja per te shkuar me personin e gabuar thjesht per te plotesuar keto nevoja edhe pse ne te vertete nuk e do personin, duke i prishur keshtu shume pune vetes.

Te duash dike dhe te kesh nevoje per dike

Kur ti bie ne dashuri thjesht per tju arratisur problemeve te tua, per tu ndjere me mire, per te hequr merzine apo per tu ndjere me mire me veten, atehere dije qe ti ke nevoje per ate lidhje dhe nuk e do ate.

Nese ty te lene vetem ne nje shkretetire pa asnje lloj ushqimi ti mund te kesh vertete shume nevoje per nje gjarper qe ta kapesh dhe ta hash, por a do te thote kjo qe ti i do gjarperinjte dhe qe ti i dashuron ata???

Ti thjesht ke nevoje per gjarperinjte sepse per momentin je ne nje situate shume te keqe, por sapo ti te shpetosh nga ajo situate ti nuk do te kesh me nevoje per gjarperinjte, bile nuk do duash me te shohesh me sy ndonje gjarper.

Disa njerez bien ne dashuri me gjarperinj sepse kane probleme emocionale apo psikologjike qe duan ti zgjidhin nepermjet tyre.

Te dish kte ndryshim mund te te shpetoje jeten

Pse mendoni ju se u lodha per ta shkruajtur kte artikull?
Ne fakt te dish ndryshimin ndermjet dashurise dhe nevojes per dike mund te te shpetoje nga shume telashe ne te cilat mund ta fusesh veten sepse:

Lidhjet qe bazohen ne nevoje nuk jane te shendetshme: Kthehemi tek shembulli me gjarprin. Ti do ta haje ate po te kishe nevoje megjithese nuk do te bente mire, dhe po e njejta gje ndodh me lidhjet. Per shkak te nevojave njerzit futen ne lidhje jo te duhura duke perfunduar gjithmone me ndarje me vone.
Dashuria zhduket kur zhduket nevoja: Sapo te zhduket nevoja dashuria mbaron, sepse e gjithe lidhja eshte bazuar vetem ne ate nevoje. Psh nese ti lidhesh me dike vetem sepse ndjehesh i/e vetmuar, atehere sapo jeta jote sociale te rregullohet ti do te vesh re qe nuk ke me nevoje per ate lidhje qe ke krijuar vetem per ate arsye, gje e cila do te shkaktoje ndarjen.
Ndryshimi ndermjet nevojes dhe dashurise: Nuk po them qe dikush mund te dashuroje pa pasur asnje lloj nevoje per dike. Ne fakt te gjitha lidhjet kane nje numer te ndryshem nevojash qe i mbeshtesin ato, megjithate sa me e madhe te jete perqindja e ketyre nevojave qe mbeshtesin ate lidhje ne krahasim me pelqimin e vertete per dike, aq me e pashendetshme eshte ajo lidhje.


Burimi i Temes..wordpress.com

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 16911
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi