» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Cfare i tereheq njerzit te njeri tjetri?

Shko poshtė

Cfare i tereheq njerzit te njeri tjetri?

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 24 Oct 2011, 00:10

Dhe pse dikujt i duket shume terheqes nje person?

Pavarsisht besimeve te zakonshme ne kokat e njerzve terheqja nuk eshte fenomen i mbinatyrshem apo dicka qe nuk shpjegohet e kuptohet dot sic thone disa, por eshte nje fenomen plot me rregulla qe e drejtojne ate. Megjithese terheqja qe ndjejne njerzit per te tjeret eshte e njejta ndjenje tek te gjithe, perseri kjo ndjenje shkaktohet per arsye te ndryshme tek secili prej tyre.

Ne kte artikull do te permenden te gjithe faktoret qe bejne njerzit te terhiqen nga njeri tjetri, dhe se se ju mund ta manipuloni kte informacion per ti bere te tjeret tju perceptojne me terheqes.

Ja pse njerzit terhiqen nga njeri tjetri

Terheqja fizike: Faktori i pare qe terheq njerzit te njeri tjetri eshte pamja. Pamja fizike e vetme sigurisht nuk ka efekt, por paraqet pikenisjen nga e cila ja fillojne shume njerez. Shume meshkuj terhiqen ne fillim nga pamja fizike, e cila pastaj i motivon ata te gerrmojne me shume per ta njohur ate person. Pavarsisht nga besimet e pergjithshme jo te gjithe njerzit i japin te njejten rendesi terheqjes fizike, edhe nese jane shume te bukur vete. Cdo njeri kaharten e tij te terhqjes unike nga te tjeret, ku ben pjese dhe pamja fizike e listuar sipas rendesise qe i jep.
Terheqja dhe afersia fizike: Faktori i dyte qe i terheq njerzit tek njeri tjetri eshte afersia fizike. Kerkimet kane treguar qe njerzit zakonisht terhiqen nga ata qe i takojne shpesh ose prej atyre qe jetojne prane tyre. Nese do te terheqesh dike atehere sigurohu qe ai person te te shohe shpesh. (Shih: Pse terhiqemi nga dikush qe e shohim shpesh )
Familjariteti: Faktori i trete dhe shume i rendesishem qe ben te mundur qe njerzit te terhiqen nga njeri tjetri eshte familjariteti. Njerzit terhiqen prej dikujt me te cilin ndihen te familjarizuar, prej dikujt qe i ngjan prinderve te tyre (Shih: Si te besh dike te te dashuroje ), ose prej dikujt qe ka disa tipare dhe besime te perbashketa me ate vete. Kjo ne fakt eshte edhe arsyeja pse faktori me siper (afersia fizike) shkakton terheqje tek njerzit. Kur dikush e sheh nje person tjeter shume shpesh ai familjarizohet me te, dhe kjo rrit mundesine e ketij personi te ndjeje terheqje per te.
Terheqja dhe kultura: Faktor tjeter qe ndikon ne menyren se me ke njerzit do ndjejne terheqje eshte kultura. Kultura me te cilen jeton nje person shume shpesh percakton listen e tij te kerkesave ndaj te cilave terhiqet dhe e ben ate te preferoje nje tipar te caktuar i cili nuk eshte i preferua ne nje kulture tjeter. Psh ne disa kultura femrat e mbushura preferohen me shume se ato elegante, ne disa vende te tjera ku bjondet jane shume te rralla ato preferohen me shume, etj..
Terheqja dhe tiparet e kunderta: Faktori me i fuqishem qe ndikon ne terqjen qe ndjejne njerzit me njeri tjetrin eshte nje numer i tipareve te kunderta me ato te cilat nje person nuk i pelqen tek vetja. Sic e thame cdo njeri ka listen e tij te kerkesave ku futen tiparet qe nje person deshiron te shohe tek nje partner potencial, dhe kto kerkesa njeriu i pervetson si rezultat i eksperiencave te meparshme qe ka kaluar ne jete. Nese ti ja arrin te tregosh se i ploteson keto kerkesa te listes se tij bashke me tiparet e kunderta te atij personi per te cilat eshte e sigurte qe ai/ajo do te kete nje nevoje te madhe per to, atehere terheqja do te jete shume e lehte te ndodhe.

Burimi i Temes.. wordpress

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17361
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi