» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Fėmijėt qė nga vegjėlia dallojnė tė mirėn dhe tė keqen

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Fėmijėt qė nga vegjėlia dallojnė tė mirėn dhe tė keqen

Mesazh nga E Dashuruar prej Sat 22 Oct 2011, 17:33

Foshnjat qė nė muajin e gjashtė tė jetės mund tė dallojnė tė mirėn dhe tė keqen. Kėtė e kanė dėshmuar rezultatet e disa hulumtimeve, ku shkencėtarėt theksojnė qė njerėzit lindin si ‘pllaka tė zbrazėta’ dhe moralin e tyre e formėsojnė prindėrit dhe pėrvoja.

Nė njė hulumtim, fėmijėt kanė shprehur kėnaqėsitė dhe pakėnaqėsitė nė fytyrat e ndryshme tė mira dhe tė kėqija. Madje nė eksperimentin e dytė, fėmijėt i kundėrveheshin figurave qė ishin keqdashėse.

Duket sikur ndjenja pėr tė mirėn dhe keqen ėshtė e mbjellur thellė nė ne – thotė Paul Bloom nga Univerziteti Jejll (Yale).

Kemi zbuluar se fėmijėt qė nga mosha gjashtė muajshe pasi qė e kanė shikuar disa herė njė shfaqje, kanė ditur tė vlerėsojnė karakteret e personazheve, duke shfaqur pėrkrahje ndaj figurave tė mira. Dallimi ka qenė shumė evident, ngase pothuajse tėrė fėmijėt janė lidhur me figurat e mira – thotė Bloom.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11071
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fėmijėt qė nga vegjėlia dallojnė tė mirėn dhe tė keqen

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 12:16

interesante kjo sepse ato jan mjaft naiv per tu mashtruar

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 6637
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi