» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

38 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 38 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Martesa, perse gjithnje e me e rralle?

Shko poshtė

Martesa, perse gjithnje e me e rralle?

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 21 Sep 2011, 11:15

Dashuritė e sotme po celebrohen gjithnjė e mė rrallė me martesa. Nėse ke njė punė tė mirė, njė shtėpi, je e lirė dhe e lumtur, nuk ke pse tė pretendosh pėr njė mashkull nė krahė. Pyetja qė sot shumė femra i bėjnė vetes ėshtė: A ia vlen tė martohesh? “Ja se ē’u ndodh grave pasi martohen. Shumica ndryshojnė tėrėsisht mėnyrėn e jetesės, punėn, madje edhe sjelljen”, tregon shkrimtarja Elisabeth Gilbert nė librin e saj bestseller “Eat, Pray, Love”. Sipas pėrfundimit tė saj, martesa sot ėshtė mė me leverdi pėr meshkujt sesa pėr femrat. Pėr meshkujt e martuar studimet kanė treguar se jetojnė mė gjatė se beqarėt, grumbullojnė mė shumė pasuri, janė mė tė kėnaqur se beqarėt, u rezistojnė alkoolit dhe drogave, vuajnė mė pak nga depresioni. Pėr sa u pėrket femrave, avantazhet janė thuajse inekzistente: gratė martohen pėr dashuri, duke menduar se do tė jenė mė tė lumtura. Pėr mė tepėr vuajnė mė shumė nga ankthi sesa simotrat e tyre beqare.

Kanė mė pak sukses nė punė dhe nivele stresi shumė mė tė larta se tė pamartuarat. Pėr mė tepėr rrezikojnė tė vdesin tė vetmuara, pėr shkak tė stilit tė jetės. Shkrimtarja Gilbert e cilėson si “marriage benefit imbalance”, ēekuilibri i avantazheve martesore: gratė humbasin mundėsitė, burrat fitojnė lotari. Njė logjikė e papranueshme pėr vajzat e arsimuara, autonome, tė mėsuara qė ia dalin vetė pėr gjithēka dhe tė kenė nė dorė frenat e jetės sė tyre seksuale. “Dikur gratė martoheshin pėr t’u larguar nga babai, pėr tė arritur prestigj dhe pėr t’u pėrmirėsuar ekonomikisht.

Tė tria kėto elemente sot nuk ekzistojnė mė. Tė martohesh nuk tė sjell ndonjė leverdi tė madhe. Sot nuk ka femra Hirushe qė mezi presin princin e kaltėr. Femrat gjenden nė njė pozicion tė leverdishėm. Ka nga ato qė martohen vetėm me ata meshkuj qė i shtyjnė drejt aspiratave pėr tė ecur sa mė lart, nė tė kundėrt nuk ngurrojnė dy herė pėr tė kėrkuar divorcin”, tregojnė psikologėt. Nė vendet e Europės jo vetėm numri i ndarjeve dhe divorceve sa vjen e rritet, por edhe shifra e atyre qė vendosin tė ndahen pas njė periudhe tė shkurtėr sė bashku po rritet me shpejtėsi. Nė Itali, nė 1000 martesa 272 pėrfundojnė nė ndarje dhe vetėm 151 nė divorce. Ndarja nuk njeh moshė dhe meqė martesat po shtyhen gjithmonė e pėr mė vonė edhe tė divorcuarit janė kryesisht mė tė moshuar. Nė SHBA situata ėshtė akoma mė dramatike: 85 pėr qind e ēifteve nėn 25 vjeē divorcohen. “Kush dalin mė tė fituar nga martesa? Meshkujt natyrisht”, thotė shkrimtarja. “Deri tani nuk ka pasur negociata pėr rolet e femrave dhe meshkujve. Pas martese punėt e shtėpisė u atribuohen femrave. Edhe sikur tė dy tė jenė tė punėsuar femrat i kushtojnė mė shumė kohė familjes”.

Kėshtu, nė Itali gratė i kushtojnė kujdesit pėr shtėpinė 5 orė e 20 minuta nė ditė, shifra mė e lartė nė Bashkimin Europian, ndėrsa meshkujt 1 orė e 35 minuta; francezet 4 orė, ndėrsa francezėt 2 orė e 22 minuta; nė Gjermani 4 orė e 11 minuta, kundrejt 2 orė e 21 minuta. Ndėrsa nė Suedi, vendi me ekuilibrin mė tė madh mes sekseve, gratė i pėrkushtohen familjes pėr 3 orė e 43 minuta nė ditė, ndėrsa meshkujt pėr 2 orė e 23 minuta. Me pak fjalė, barazia duket shumė larg, sidomos pėr gratė e martuara. “Le tė nisemi nga fakti se gratė pėr njė karrierė tė njėjtė me burrat kanė tė ardhura mė tė ulėta dhe hasin vėshtirėsi mė shumė pėr t’i arritur gjėrat. Vetėm kur je e varur ekonomikisht nga burri martesa mund tė bėhet e domosdoshme, nė raste tė tjera jo.

Pėr mė tepėr kur vjen edhe nė jetė njė fėmijė, nė fillim jeta e tyre vėshtirėsohet shumė. Burrat vazhdojnė jetėn e tyre si mė parė, ndėrsa gratė duhet tė lodhen dhe harxhojnė mė shumė kohė pėr t’u marrė me familjen dhe fėmijėt. “The Economist” tregon se nė SHBA gratė qė nuk kanė fėmijė fitojnė njėlloj sa burrat, tė tjerat shumė mė pak. Megjithatė, sipas statistikave nė Europė, rreth 78 pėr qind e grave e cilėson tė rėndėsishme praninė e njė burri nė jetėn e tyre, nga ato qė ėndėrrojnė martesėn vetėm 55.2 pėr qind thonė po. I ēuditshėm ėshtė fakti se ato qė janė mė tė arsimuara dhe me punė tė mira e kanė mė pak ėndėrr fustanin e bardhė.

Traditat e harruara.

Kanė shumė tipare tė pėrbashkėta, por edhe veēori. Tė pėrbashkėta kanė fustanin e bardhė, qė nė epokėn viktoriane simbolizonte pastėrtinė dhe virgjėrinė, ēka do tė thotė se bardhėsia nuk mund tė pėrdoret nė martesat e dyta. Ceremonia nė kishė, ose nė bashki ndiqet nga njė banket, ku torta tradicionale dhe shampanja nuk mungojnė kurrė dhe gjithēka ēelet me kėrcimin e ēiftit. Nė fund, para largimit nusja hedh pas buqetėn dhe ai qė e kap e ka radhėn pėr t’u martuar. Ēifti gjithmonė shkon nė tė ashtuquajturin muaji i mjaltit, qė ėshtė edhe udhėtimi i parė si burrė e grua. Por, tani gjėrat kanė ndryshuar. Gjithmonė e mė pak fermave u intereson tė ndjekin kėto tradita. Ndoshta sepse e kanė kuptuar qė martesa nė fund tė fundit u leverdis vetėm meshkujve.

Shqiperia .com

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17367
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Martesa, perse gjithnje e me e rralle?

Mesazh nga deti prej Tue 27 Sep 2011, 08:52

... Le te thote kush cfare te doje, martesa eshte kurorizim i dashurise. Fryt i kesaj martese eshte familja qe gjithmone eshte e shenjt. Sfidat, obligimet dhe pergjegjesite jane te medha, andaj perballja me keto veshtiresi duhet te jete e perbashket. Perqafimi i modernes karshi tradicionales sikur e tregon mungesen e vetbesimit dhe gadishmerise se atyre qe i friogen marteses...
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13495
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Martesa, perse gjithnje e me e rralle?

Mesazh nga Naki prej Fri 25 Apr 2014, 14:00

Deti miku im nuk jam kunder marteses – jam per dashurine. Mos shpresoni se martesa sjell dashuri. Duhet te punoni me ndergjegje te plote per ta shnderruar dashurine ne martese. Siē e shoh une sot per sot 80% e martesave jane vetem prostitucion i liēencuar.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19013
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Martesa, perse gjithnje e me e rralle?

Mesazh nga deti prej Fri 25 Apr 2014, 15:57

EH more Naki, asgje nuk eshte si perpara. Faktori kohe po ndryshon shumeēka dhe mbase po na "shkelė" edhe neve (gjeneraten e arte). Ne, jetonim per dashurine, por edhe flijoheshim per te. Martesa ishte vertete kurorėzim i dashurise dhe garance per nje familje te shenjt.
Gjenerata e re (e sotme - moderne) pretendon se eshte me e civilizuar dhe se martesa nuk eshte e domosdoshme. Prandaj, ēiftet sot bashkejetojne, ndahen kur te duan dhe si te duan, ribashkohen serish dhe thjesht ne lidhjet e tyre sikur ka humbur elementi baze dashuria. 
Sot te rinjve sikur u mungon gadishmeria per tu perballur me pergjegjesite qe kerkon martesa qofshin ato morale apo materiale andaj mbi dashurine e kane vene interesin.
E ēuditshme por e vertete...
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13495
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Martesa, perse gjithnje e me e rralle?

Mesazh nga Naki prej Mon 28 Apr 2014, 14:37

Eh more miku im e vertete se faktori kohe po ndryshon shume gjera. Familjet po zhduken, martesat po shkaterrohen, miqesia po humbet... Ne imagjinate nuk egzistojne problem. E krijon te dashurin apo te dashuren tende ashtu siq deshiron. Ne fantazine tende nuk mund te thuash: “Dua te tymos nje cigare!“, nese do te tymosesh, do tymosesh nese nuk do te tymosesh, nuk do te tymosesh. Sot ne martese e vetmja zgjidhje sa per ta mbajtur gjalle eshte respekti per individualitetin dhe pavaresine e secilit. Stili i jetes se tjetrit respektohet ne menyre absolute.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19013
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Martesa, perse gjithnje e me e rralle?

Mesazh nga Eidisi prej Tue 03 Jun 2014, 22:37

Kan dal mendsh njerezit prandaj nuk llogjukojne tani me ska llogjukim ska respekt me ndaj femres nuk i duan me as te  virgjera  hahahaha  Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Dduhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet. Tė gjitha postimet e postuara kėtu shprehnin kėndvėshtrimin e autorit dhe jo tė stafit tonė (pėrveq ne rastet kur autor ėshtė ndonjėri nga stafi)
avatar
Eidisi
Admin

Shteti : Europe
Postime : 280
Kyējet nė forum : 6119
Regjistruar mė : 10/01/2013
Profesioni : Duke rritur Cunin

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Martesa, perse gjithnje e me e rralle?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi