» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Babain e Nėnė Terezės e helmuan nė Beograd

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Babain e Nėnė Terezės e helmuan nė Beograd

Mesazh nga Naki prej Sat 20 Aug 2011, 05:33

Shkruan: Naser Aliu
Ne Maqedoni ėshtė botuar njė monografi se Nėnė Tereza ėshtė maqedone!!!
Njė gjė tė tillė dėgjova njė ditė edhe Alsat per origjinėn/dyshimet dhe spekulimet qė i bejnė tė tjerėt lidhur me origjinėn e saj.
Para meje kam librin e Kathryn Spink i perkthyer nė gjermanisht dhe biografia ėshtė e autorizuar nga Nene Tereza. Origjinali eshte ne anglisht.
Aty thuhet se babai i Nėnė Terezes ishte njė nacionalist shqiptar i cili anagzhohej pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė dhe krijimin e Shqiperisė sė Madhe, pėr kėtė ai kishte shkuar nė Beograd tok me konsullin italian. Kishte shkuar atje me nje shėndet shume tė mirė dhe u kthye prapa i shtrirė pėr vdekje. Ai i kishte 45 vjet kur vdiq. Mjeku dhe anėtaret e familjes ishin tė bindur se Nikolla ishte helmuar ne Beograd.
Mė poshtė keni pėrkthimin e praragrafit shumė me rėndėsi, qė edhe njė herė dėshmon katėrcipėrisht vlerėn dhe patriotizmin kombėtar tė kleri katolik shqiptar, i cili e rujati kombin dhe rrėnjet e tija. Madje dėshmon edhe patologjinė e urrejtjės serbe ndaj shqiptarėve dhe katolikėve nė veēanti....
Pra kėtij kleri njeriu mund dhe duhet vetėm tė pėrkulet.
Roli juaj qė nga Skenderbeu e kendej (gjithė humanistėt ishin gati katolik) shpėtoi kombin nga harresa dhe nga zhdukja historike.

"Me 28 nėntor 1912 nė shtėpinė Bojaxhiu u festua Deklarata e Pavarėsisė me njė gosti tė bollshme dhe kremtim tė madh.
Nikolla nga natyra ishte njė mikpritės: shtėpia e tij ishte e hapur pėr tė gjithė, qė nga tė varfėrit e Shkupit e deri te arqipeshkvi qė banonte aty.
Nė kėtė natė tė veēantė shtėpia ishte e mbushur me patriot shqiptarė, tė cilėt deri nė tė gdhirė diskutonin dhe kėndonin tė pėrcjellur me mandolinė.
Mikpritėsi nuk fshihte simpatinė dhe qėndrimin e tij pėr ēėshtjen kombėtare tė Shqipėrisė. Po ky angazhim e futi atė nė njė Lėvizje, qė ishte themeluar pas Luftės sė Parė Botėrore dhe kishte pėr qėllim t“i bashkangjesė Shipėrisė sė Madhe provincėn e Kosovės, e cila ishte e banuar kryesisht me shqiptarė. Pėr kėtė arsye Nikollė Bojaxhiu nė vitin 1919 shkoi njė herė pėr njė takim politik nė Beograd.
Ai e kishte braktisur shtėpinė me shėndet tė mrekullueshėm dhe i shoqėruar nga kolegu i tij: njė kėshilltar bashkiak.
Kur u kthye prapa me pajton i shoqėruar nga konsulli italian, ishte i sėmurė pėr vdekje. Ai kishte gjakderdhje tė madhe dhe menjėherė u dėrgua nė spital, ku edhe operacioni i domosdoshėm nuk arriti tė pėrmirėsojė gjendjen. Nikollė Bojaxhiu i kishte 45 vjet kur vdiq.
Akoma ėshtė sekrete prapavija ( arsyeja ) e vdekejes sė tij, mirėpo pat anėtarė tė familjes si dhe mjeku, qė, qenė tė sigurtė se atė (Nikollė Bojaxhiun) e kishin helmuar.“ Mbaron citati....

Kur mjeku ėshtė i sigurtė, nė fakt nuk ka vend pėr dyshime!
"Am 28 November 1912 wurde die albanische Unabhängigkeitserklärung im Hause Bojaxhiu mit einem Gelage und Festlichkeiten begangen. Nikola war von Natur aus ein gastlicher Mann, dessen Haus von den Armen Skopjes bis hin zum ansässigen Erzbischof allen offenstand. In dieser besonderen Nacht war das Haus mit führenden albanischen Patrioten gefüllt, die bis in den frühen morgen hinein diskutierten und zur Begleitung der Mandoline sangen. Ihr Gastgeber machte aus seiner Gunst für die nationale Sache Sache Albaniens keinen Hehl. Das selber Engagement verwickelte ihn in eine Bewegung, die nach dem Ersten Weltkrieg gegründet wurde, um die Provinz Kosovo mit ihrer überwiegenden albanischen Bevölkerung an Großalbanien anzuschließen. Zu diesem Zweck reiste Nikola Bojaxhiu 1919 einmal zu einem politischen Treffen in Belgrad. Er verließ das Haus bei offenbar bester Gesundheit zusammen mit seinem Kollegen vom Stadtrat. Als er in einer Kutsche in Begleitung des italienischen Konsuls zurückkehrte, war er todkrank. Er hatte starke Blutungen und wurde unverzüglich in das Krankenhaus gebracht, wo eine Notoperation jedoch nichts mehr ausrichten konnte. Nikola Bojaxhiu wa erst 45 Jahre alt, als er starb. Ein Geheimnis umgibt noch immer die Hintergründe seines Todes, aber es gab Familienmitglieder und Ärzte, die überzeugt waren, dass man ihn vergiftet hatte.“

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18724
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi