» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ėshtė apo nuk ėshtė kripa e rrezikshme.

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ėshtė apo nuk ėshtė kripa e rrezikshme.

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 06 Aug 2011, 19:08

Pas njė studimi nėntėvjeēar shkencėtarėt evropianė kanė ardhur nė pėrfundim se konsumimi i lart i kripės nuk ėshtė i rrezikshėm, pėrkundrazi mund tė ketė efekt tė dobishėm nė organizėm.
Njė konkludim i tillė kundėrshtohet nė tėrėsi nga Shoqata amerikane dietetike, Shoqata amerikane e kardiologjisė dhe Qendra pėr parandalimin e sėmundjeve- sipas tė cilėve, konsumimi i sasisė sė lartė tė kripės mund tė shtojė rrezikun pėr zhvillimin e sėmundjeve tė zemrės.
Nė studim kanė marrė pjesė 3.681 evropianė tė moshave tė mesme, tė cilėt nė fillim tė studimit nuk kanė pasur as tension tė rritur tė gjakut e as ndonjė sėmundje tė zemrės. Participantėt janė ndarė nė tre grupe, nė vartėsi nga konsumimi i kripės: konsumim tė ulėt, tė mesėm dhe tė lartė.
Nė grupin qė kanė konsumuar sasi tė vogėl tė kripės janė regjistruar 50 raste tė vdekurish, nė grupin me konsumim mesatar tė kripės 24 raste, ndėrsa nė grupin me konsumim tė lartė tė kripės vetėm 10 participantė kanė vdekur deri nė fund tė studimit.
Krahas kėsaj, ėshtė vlerėsuar se rreziku nga zhvillimi i sėmundjeve tė zemrės te grupi qė kanė pėrdorur pakėz kripė ishte 56 pėr qind mė i lartės nė krahasim me grupin qė kanė konsumuar sasi tė madhe tė kripės.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 16977
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi