» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pse jemi kaq tė ndryshėm?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pse jemi kaq tė ndryshėm?

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 20 Jun 2011, 11:47

Edhe pse nuk mund tė jetojnė pa njėri-tjetrin, meshkujt dhe femrat duket se vijnė nga planetė shumė tė ndryshėm.
Kjo gjė ėshtė vėrtetuar dhe nė studimin e fundit tė kryer mbi sjelljet e tė dy gjinive nė Amerikė. Pėr femrat nuk ekzistojnė meshkujt e tjerė nė rast se ato janė tė lumtura nė lidhjet e tyre. Meshkujt, pėrkundrazi vazhdojnė tė mbeten gjuetarė. Fakti qė mund tė jenė tė lidhur me dikė, duket se nuk ėshtė njė pengesė qė tė ndiejnė njė tėrheqje ndaj njė tjetėr femre tė bukur. Kėshtu pra, pasi ajo ka vėnė nė gisht unazėn e martesės, nė kuptimin metaforik, femra e humbet interesin pėr tė tjerė partnerė tė mundshėm, ndėrkohė qė mashkulli qėndron gjithmonė i ndjeshėm ndaj hireve tė "tjetrės". Studimi i fundit nė kėtė aspekt vjen nga "Kinsey Institute for Research in Sex, Gender and Reproduction", nė Indiana University, SHBA. Kėrkimi i udhėhequr nga Heather Rupp ėshtė publikuar nė "Human Nature" dhe ėshtė realizuar me mbi 59 meshkuj dhe 56 femra tė moshės nga 17 deri nė 26 vjeē. Tė rinjve u janė propozuar 510 foto tė subjekteve tė seksit tė kundėrt, duke u kėrkuar atyre qė tė vlerėsonin sa mė shpejt tė jetė e mundur tėrheqjen dhe efektin e pėrgjithshėm qė i sillte imazhi i mashkullit apo i femrės. Nė momentin e testit, 38% e femrave kanė deklaruar qė ishin tė lidhura sentimentalisht, kundėr 40% tė meshkujve. Nga rezultatet e kėrkimit ka rezultuar se femrat, pavarėsisht nga fakti se kishin ose jo partner, tregonin njė interes tė ngjashėm nė vlerėsimin mbi tė qenit mashkull dhe kėnaqėsisė estetike nga imazhet e treguara. Por, vullnetaret beqare kanė shpenzuar mė shumė kohė nė vlerėsimin e imazheve tė meshkujve nė krahasim me koleget e lidhura, duke treguar mė shumė interes pėr fotot e paraqitura. Ndėrkohė qė ndėr subjektet e seksit mashkullor, pėrkundrazi, nuk ėshtė dalluar asnjė ndryshim mes atyre beqarė dhe atyre tė lidhur: interesi i tyre nė lidhje me fotot ka rezultuar tėrėsisht i pavarur nga fakti qė kishin ose jo njė partnere. "Kėto rezultate mund tė kenė ardhur nga diferencat e lidhura me seksin, nė mėnyrėn e tė vėnit nė pėrdorim tė njė strategjie riprodhimi. Kėto strategji duket se bashkėveprojnė nė nivelin e procesit konjuktiv tė njohjes sė njė partneri potencial, duke kontribuar nė ndryshimet mes meshkujve dhe femrave nė sjelljet dhe mekanizmat e tėrheqjes seksuale", - ka shpjeguar Rupp.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 16905
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi