» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


LEGJENDE MAQEDONASE PER ADHURIMIN E DIELLIT

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

LEGJENDE MAQEDONASE PER ADHURIMIN E DIELLIT

Mesazh nga Dode Progni prej Sat 18 Jun 2011, 20:23

- LEGJENDĖ MAQEDONASE PER ADHURIMIN E DIELLIT:

-Perdika,themeluesi i shtėpisė mbretėrore tė Maqedonisė,ishte mė i vogli i tre vėllezėrve, tė cilėt nga toka e Ilirisė,kishin shkuar nė Lebaia dhe ishin marr me sherbim si barinjė prej mbretit tė vendit.Kur mbretėrėsha mbruente bukėt,kish vėnė rč se kurdoherė buka e Perdikės bymehej dy herė mė shumė se bukėt tjera.Ia tregon kėtė gjė mbretit dhe ky,i trembur prej kėtij farė paralajmerimi,i dėbon tė tre vėllėzėrit.Ata kėrkojnė rrogen qė u qe caktuar,por mbreti nuk ua jep.Veē u tregon atyre diellin qė nė atė ēast po hynte nė shtėpi nga njė vrimė e pullazit,dhe u thotė:”kjo ėshtė rroga qė ju meritoni.” Perdika pėrgjigjet n’kėmbė e nė dorė:”edhe ne e pranojmė” dhe me njė thikė qė kishte me vete,shkroi mbi tokė rrethin e diellit.Pastaj hyri tri herė brenda kėtij dielli tė vizatuar pėr dhč e u largua bashkė me vėllezėrit. Vepra me karakter magjik dha pėrfundimin e pritur se,Perdika kur pushtoi tė gjithė Maqedoninė,u bė dhe zoti i Lebaia-s.Legjenda tregon qartė se dielli adhurohej nga maqedonasit .Adhurimi i diellit ndėr shqiptarė tregon,gjithashtu,mbi origjinėn ilire tė popullit tonė. (Jakov Milaj,RacaShqiptare,1944,fq.54-55)
avatar
Dode Progni
VIP

Shteti : Tirane
Postime : 78
Kyējet nė forum : 8776
Regjistruar mė : 09/04/2010
Profesioni : Historian-Pension

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi