» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Domatja mbron lėkurėn nga plakja

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Domatja mbron lėkurėn nga plakja

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 13 Jun 2011, 11:10

Koncentrati i domates pėrmban njė substancė tė aftė tė mbrojė lėkurėn nga plakja nė sasi dhjetė herė mė shumė se domatja e freskėt. Domatja, nė fakt, ėshtė njė perime e pasur me substancėn e likopenit – ndoshta mė e pasura, e cila ēliron njė funksion shumė tė vlefshėm: bllokon aksionin e radikaleve tė lira, domethėnė tė substancave qė trupi ynė i prodhon si mbetje. Kėto radikale provokojnė plakjen e lėkurės, tė cilat dėmtojnė qelizat. Pastaj radikalet e lira mund tė favorizojnė zmadhimin e tipave tė ndryshėm tė kancerit si atij tė gjoksit, nė vezoret e grave dhe nė prostatė tek burrat. Domatja kėshtu ėshtė shumė e ēmuar pėr bukurinė e lėkurės dhe ėshtė njė armė efikase nė parandalimin e kancerit dhe akoma mė shumė koncentrati i saj, na thonė studiuesit. Motivi ėshtė i thjeshtė, pėrgjatė pėrgatitjes, kur domatja zihet, nxehtėsia dhe uji e avullojnė dhe koncentron pėrbėrėsit ushqimorė, ku ėshtė mė i rėndėsishėm likopeni.

Kaloria pastaj transformohet dhe likopeni bėhet mė i asimilueshėm nga trupi njerėzor. Ja pėrse sasia e likopenit gjendet nė pėrmbajtje 10 herė mė shumė se tek tuli i perimit tė freskėt. Domatja, sipas njė kėrkimi italian, ėshtė e vlefshme edhe sepse pėrmban sasi kripėrash minerale tė domosdoshme pėr shėndetin dhe bukurinė, p.sh kaliumi – i cili lufton ruajtjen e nivelit hidrik dhe presionin e lartė, me kalciumin – i rėndėsishėm pėr tė pasur dhėmbė dhe kocka tė forta, hekuri, fosfori dhe vitaminat A dhe C – tė cilat luajnė njė rol tė rėndėsishėm pėr bukurinė dhe shkėlqimin e lėkurės dhe nė parandalimin e tumoreve. Dhe, sė fundmi, ėshtė e pasur mė fibra ushqyese, tė cilat lehtėsojnė funksionimin e zorrėve.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17085
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi