» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

19 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 19 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Karakteristikat e duhura qe te kesh aleat fatin e mire

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Karakteristikat e duhura qe te kesh aleat fatin e mire

Mesazh nga Kle@Love prej Fri 29 Apr 2011, 20:41

Nese edhe ju jeni ne mesin e personave qe besojne se "Fati eshte i verber, por tersi e ka veshtrimin gjithnje te forte” dhe se "Fati eshte i shkruar dhe nuk mund te ndryshohet" behuni gati per te ndryshuar kete mendim te gabuar.Ekspertet shpjegojne menyren se si duhet vepruar qe te keni fatin ne anen tuaj gjate jetes se perditshme. Nisur nga kjo bindje shtohen gjithnje e me shume grupimet e psikologeve ne mbare boten qe besojne se ekzistojne disa karakteristika individuale qe i lejojne individet te terheqin fatin e mire nga ana e tyre dhe i bejne ata te jene me me fat se pjesa tjeter e personave. Sipas tyre qe gjerat te shkojne mbare e me mbare duhet qe te veprojme ne perputhje me referimet e meposhtme:

1. Te jete i hapur dhe i gatshem per te provuar eksperiencat e reja. Nuk duhet te harroni qe mundesite paraqiten nese ne jemi te gatshem per t’i identifikuar dhe per t’u perballur me to. Njerezit qe jane gjithmone te gezuar, pozitiv, kurioz dhe te hapur ndaj gjerave te reja jane thuajse gjithnje edhe njerezit me me fat.

2. Te kete nje qendrim te qete ndaj jetes dhe pozitiv. Sipas specialisteve te shendetit mendor edhe ne gjerat negative te jetes njeriu mund te gjeje gjithmone nje faktor pozitiv qe ndihmon per t’i kapercyer me lehte ngjarjet dhe momentet negative te jetes.

3. Mos hiq dore nga asgje para se te bindesh qe ke deshtuar. Largoni paranojat dhe udhehiquni gjithnje nga pozitiviteti dhe optimizmi kur analizoni nje situate momentale apo hipotetike te se ardhmes.

4. Beso ne marredheniet me te tjeret. Mundohuni te ndertoni marredhenie te bazuara ne besimin e ndersjellte me te tjeret dhe ushqejini vetes mendime positive ndaj bashkepunetoreve tuaj.

5. Intuita, meditimi, analizimi dhe perqendrimi jane 4 elemente te domosdoshem per te marre vendime te drejta dhe per te ndihmuar fatin tone qe te jete me pozitiv.

Ballkan

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17076
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi