» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


GJURME FISESH TE PANJOHURA NE SHQIPNI

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

GJURME FISESH TE PANJOHURA NE SHQIPNI

Mesazh nga Dode Progni prej Thu 24 Mar 2011, 22:52

GJURME FISESH TĖ PANJOHURA NĖ SHQIPNI

Nga At Donat Kurti (Do – Ku), Hylli i Dritės,1932

MAVRIQĖT: Mavriqėt pėrmėnden se banonin Shalėn,Thethin dhe Currajt e Epėrm.Ishin popull luftėtar me qėndėr nė qytezėn e Dakajt,ku edhe sot gjėnden rrėnojat e njė kalaje nė fshatin Nėnmavriq. Emri Mavriq vjen nga emri romak; “MURIC”
Varret nė Currajt tė Epėrm,konkretisht nė Kalbs e Marin ,kėndej e andej lumit tė Currajt janė tė Mavriqėvė.Nė pikėpamje ndėrtimore janė tė njėjta me ato tė Luzajės nė Curraj tė Poshtėm (Kodra e Gorresė)ku ndodhen rrėnojat e kishės sė Luzajės.Gojdhana thotė: Gur Doda i Currajt,farė e fis Mavriq e kishte shtėpinė te Guri i Fortės (Curraj tė Epėrm). Gjeē Dema i Curraj tė Poshtėm zuri miqėsi me Gur Dodėn. Pasi u pėrzunė Mavriqėt,tė parėt nė Curraj tė Epėrm u ngjitėn me banim Gjesh Dema e Mirash Marku i Currajt tė Poshtėr.Gjeshi mori tokėn e Gurė Dodės qė e kish pas kumbar,ndėrsa Mirashi zu vėnd nė Qeresh.Po atė vit doli nė Curraj tė Epėr edhe njė familje tjetėr e zu vėnd nė Mrishaj.Kėto tre shtėpi njihen si shtėpitė e para tė fisit Nikaj qė u ngulėn nė Curraj tė Epėrm. Nga dokumenti i Shtjefėn Gaspėrit i vitit 1671 mėsohet se,nė kėtė vit Currajt e Epėrm qė gjėndeshin 20 milje (4 orė) larg Bjakes kishte vetėm tri shtėpi qė vinin nga stėrnipat e Gjesh Demės e Mirash Markut qė kishin ardh aty nga Curraj tė Poshtėm. Largimi i Mavriqėve nga Currajt ka ndodhur rreth viteve 1660-1670.Pikėrisht nė kėto vite zu fill katundi i Currajt tė Epėrm,i cili nė vitin 1932 numėronte rreth 100 shtėpi.( Do – Ku,Hylli I Dritės,1932,fq. 9-12 )
LUZANA (LUZAJA): Luzanėt kan banuar nė Curraj tė Poshtėr ku duket tė kenė pas njė farė qėndre.Quheshin edhe Luzajė dhe ishin kristjan.Aty ėshtė kisha e Luzajės me shumė vorre pėr rreth.Muret rreth 1 metėr mbi dhe,jo shumė tė trasha po me gurė tė gdhėndur,
rrethojnė njė hapėsirė 15x6 m.me hapsidė tė rrubullakėt e njė derė nė ballė.Vorret duken fort tė herėshme,tė ndėrtueme jo pas ritit tė romakėve tė cilėt i digjnin tė dekunit.Besimi i krishtėrė e ndalon tė djegunit e kufomės.Vorret e Luzanėve janė si vorret tona: tė gjata,me njė gurė tė madh te kryet e nja te kambėt,mlue me rrasa tė pa gdhėndura,rreshtue palė palė si tjegullat e nji shtėpie.Tė dekunit i kan shti mjaft thellė…..- Rreth vitit 1400 erdh nė Luzajė i pari i Currajt tė Poshtėr prej Krasniqje dhe largoi Luzajėt. ( Do – Ku,Hylli i Dritės,Vjeti 1932,fq.6 )
PJAJA: Nė veriprendim tė Curraj tė Epėrm,pėr nėn bjeshkėt e Lugut tė Zajkut buzė lumit tė Currajt ėshtė njė pllajė e vogėl qė quhet “Lumi i Pjasė” Banorėt e pare tė kėti vendi quheshin “Planas”. Ata ishin tė hershėm dhe kan lėnė toponimet Lumi i Pjasė – Pjąs dhe Pusterri i Pjąs. Me kėtė emer kemi katundin e Planit nė Pult.Gojdhana thotė se banorėt e Planit janė tė dalun prej Nikajt dhe kan lidhje me ta. ( Do-Ku,Hylli i Dritės,fq.6 )
avatar
Dode Progni
VIP

Shteti : Tirane
Postime : 78
Kyējet nė forum : 8773
Regjistruar mė : 09/04/2010
Profesioni : Historian-Pension

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi