» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Testi qė zbulon diabetin… 10 vjet pėrpara shfaqjes

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Testi qė zbulon diabetin… 10 vjet pėrpara shfaqjes

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 21 Mar 2011, 19:55

Njė test gjaku qė mund tė zbulojė nėse dikush do tė preket nga diabeti 10 vjet pėrpara se tė shfaqen simptomat ėshtė i mundur tashmė nė Britaninė e Madhe.
Ky test do t’i vijė nė ndihmė njerėzve qė rrezikohen mė shumė nga “sėmundja e sheqerit” duke i dhėnė njė mundėsi qė tė ndryshojnė dietėn apo mėnyrėn e tyre tė jetesės.

Dr. Thomas Wang, i cili ka qenė shefi i kėrkimit pėr zhvillimin e kėtij testi, u shpreh pėr mediat britanike: “Ky test ndihmon qė tė dallojmė individėt qė janė mė shumė tė rrezikuar nga diabeti dhe mė pas tė marrim masat paraprake.”

Diabeti shfaqet ku pankreasi nuk prodhon mjaftueshėm insulinė (hormoni qė kontrollon sheqerin nė gjak), apo kur insulina e prodhuar nuk kryen siē duhet rolin e saj.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 16980
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi