» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Poezi – Dardan Hasku

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Poezi – Dardan Hasku

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 19 Jan 2011, 15:37

Babit tim

Jeta sjell shum tė papritura dhe befasi,
Por, befasia mė e pakėndshme pėr ne ishe ti,
U zhduke si mos tė kesh qen me ne kurr,
U humb gjith mundi dhe puna yte burr.

Por, unė e di se ti je me mua,
Brenda meje tė ndiej, e din qė shumė tė dua,
E di qė je nė parajsė, nga atje na shikon,
Ēdo moment tonin me ne e shijon.

Por, sa ja vlen kur s’tė kam afėr fizikisht,
Tė tė pėrqafoj, jo vetėm tė mendoj psiqikisht,
Me ty gjatė tėrė ditės do tė rrija,
Do tė lehtsoja tė gjitha brengat e mija.

Epo, ja qė nė kėtė botė ndodhi njė padrejtėsi,
U la pa baba njė i vogėl fėmi,
Fėmi i cili pėr tė do tė luftoj,
Edhe atje ku gjindet zemrėn do ia gėzoj.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17085
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi – Dardan Hasku

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 19 Jan 2011, 15:37

Jeta

Jeta ėshtė ironi, e rrit vetėn me metaforė,
Jeta ėshtė kontrast, ec ngadal po si njė traktor,
Jeta ėshtė rimė qė zhvillohet me hiperbolė,
Jeta ėshtė sinonim, qė sundon botėn tonė.

Jeta ėshtė teoremė, mė shumė se njė pitagorė,
Jeta ėshtė minutė, qė nuk tregohet nė orė,
Jeta ėshtė televizion, por tė shkuarėn rrallė ta kujton,
Pėr tė tashmėn s’tė lė tė mendon, tė ardhmen nuk e parashikon.

Jeta ėshtė figurė letrare,
Nuk ėshtė e thjeshtė si njė abetare,
Jeta ėshtė libėr shkollor,
Por, vetėm tė mirat nuk t’i mėson.

Jeta ėshtė poshtėrsi, me mangėsi e padrejtėsi,
Me vuajtje e mallėngjim, pak gėzim, mė shumė trishtim,
Jeta ėshtė mė e keqe se vdekja, mė e keqe se urrejtja,
Keta kurr s’tė mbron,
Vetėm keq pėr ēdokė mendon e vepron.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17085
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi – Dardan Hasku

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 19 Jan 2011, 15:37

Nėna

Dhuratė e shtrejtė, gjė e shenjtė,
Fjala nėnė dashuri tė kujton,
Adhurim, ngrohtėsi, miqėsi zemėrbardhėi tė dhuron,
Jetėn ta shton ta bėn ta shijosh,
Ta kujtosh, kurr mos ta harrosh.

Fjalė qė s’harrohet,
Fjalė qė nuk zėvendsohet,
Fjalė qė nderohet,
Fjalė qė rrespektohet,
Fjalė qė nuk zhduket,
Fjalė qė nuk strruket,
Fjalė qė pėrjet ekziston,
Fjalė pa tė cilėn njeriu,
Jetėn s’e paramendon.

Nuk mjafton asnjė shkrim,
Asnjė fjalė, asnjė shikim,
Asnjė puthje, asnjė ledhatim,
Asnjė shkronjė, asnjė fjalim,
As njė para, asnjė shpėrblim
Qė ta zavendosj atė qė ka bėrė pėr mua
Mami im.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17085
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi – Dardan Hasku

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 19 Jan 2011, 15:38

Dua tė vdes

Kam dėshirė tė vdes, tė mė ngushėllosh,
Mbi krye tė rrish dhe tė mė pėrqafosh,
Ndoshta atė ditė do ia arrij qėllimit tim,
Do tė mė duash shumė o shpirti im.

Kur tė jesh tek varri im,
Dhe kur tė mė shfryesh mua,
Do tė dėgjosh zėrin tim,
Do tė besosh se shumė tė dua.

Ēfarė kėnaqsie do ishte ti tė mė duash,
Ēdo ditė tė mendosh pėr mua, tė mė vizitosh,
Dhe kur se mė don do tė mė thuash,
Dije se edhe nė varr do tė mė gėzosh.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17085
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi – Dardan Hasku

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 19 Jan 2011, 15:38

A mund…

A mund tė mė duash,
tė dua ndonjėherė tė mė thuash,
a mund tė mė pėrshpėritėsh ndonjėherė,
tė dua ty dhe vetė ty pėrherė.

A mund tė mė thuash tė paktėn njė grimcė qė mė don,
sytė e tu, po, mė thonė,
a mund tė jesh vetėm e imja,
tė duash vetėm sytė e mia?

A mund tė jem i vetmi pėr ty,
kėtė sė paku a mund ta di?
A mundem unė tė jetoj me ty shpirti im,
A mund tė ma japėsh njė pėrqafim.

A mund tė kthej kohėn prapa,
tė tė tregojė se dashurinė e kapa,
A mundem njė minutė tė mos mendoj
se sa shumė tė dashuroj.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17085
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi – Dardan Hasku

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 19 Jan 2011, 15:38

Tė dua ty

E ndiej kėtė – Tė dua ty,
Mendoj vetėm – Tė dua ty,
Jetoj sepse – Tė dua ty,
Imagjinoj tė bukurėn dhe – Tė dua ty.

Mallkoj vetėn dhe – Tė dua ty,
Dua tė vdes, por – Tė dua ty,
Mė jetohet sepse – Tė dua ty,
Jam me ty vetėm se – Tė dua ty.

Kur jam afėr teje – Tė dua ty,
Sa mė larg tė jem, mė shumė – Tė dua ty,
Edhe nėse vdes do – Tė dua ty,
Sido qė tė jetė – Tė dua ty.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17085
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi – Dardan Hasku

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi