» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

15 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 15 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dhunė e tortura nė burgje e familje

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Dhunė e tortura nė burgje e familje

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 01 Jan 2011, 20:19

Amnesty International publikon raportin vjetor pėr Shqipėrinė. Ndalimi i tė arrestuarve dhe kushtet e tė dėnuarve, disa herė arritėn nė faza ēnjerėzore dhe degraduese. Jetimėve adultė ose tė rritur u ėshtė mohuar e drejta e tyre ligjore pėr strehim adekuat. Kėto janė disa nga vlerėsimet e bėra publike nga raporti vjetor i organizatės pėr tė drejtat e njeriut, Amnesty International, lidhur me Shqipėrinė. Nė analizėn vjetore tė Amnesty International janė specifikuar raste tė procedimeve penale ndaj disa shtetasve, raste tė dhunės ndaj personave, si nga autoritetet e rendit, por edhe tė tjerė, ndėrsa tregohen edhe raste tė keqtrajtimit tė tė burgosurve nėpėr burgje. Kushtet e paraburgimit nė disa raste janė ēnjerėzore dhe degraduese; asistenca shėndetėsore e tė burgosurve ėshtė e papėrshtatshme, vlerėson raporti. Nė pjesėn mė tė madhe tė shoqėrisė shqiptare ka dhunė. Varfėria e shton kėtė agresion, i cili mund tė jetė masiv. Ėshtė ky konkluzioni i argumenteve tė renditura nė raportin me tė fundit tė Amnesty Internataional. Dhuna nė familje ėshtė shumė e pėrhapur. Trafikimi i grave dhe fėmijėve pėr prostitucion tė detyruar, ose forma tė tjera tė shfrytėzimit, janė tė vazhdueshme. Ka pasur incidente tė tjera tė torturės dhe keqtrajtim tė tė ndaluarve nė stacionet e policisė e nė burgje. Ndalimi i tė arrestuarve dhe kushtet e tė dėnuarve, disa herė arritėn nė faza ēnjerėzore dhe degraduese. Jetimėve adultė ose tė rritur u ėshtė mohuar e drejta e tyre ligjore pėr strehim adekuat. Kėto janė disa nga vlerėsimet e bėra publike nga raporti vjetor i organizatės pėr tė drejtat e njeriut, Amnesty International, lidhur me Shqipėrinė.

18 & e popullsisė me 2 dollarė nė ditė. Nė raportin pėr vendin tonė thuhet se papunėsia ka mbetur nė nivele tė larta, me gjithė pėrparimin e vazhdueshėm ekonomik. Mė shumė se 18 pėr qind e popullsisė jeton nėn nivelin e varfėrisė, me rreth 2 dollarė nė ditė. Sipas raportit, kjo shtresė e popullsisė pėrballet me probleme nė sektorin e arsimimit, tė furnizimit me ujė, tė kujdesit social dhe atij shėndetėsor. Mė tej, cilėsohet se ndjekjet penale, pėr rastet pėr korrupsion janė nė rritje, por, kryesisht nė shėnjestėr janė zyrtarė tė nivelit tė ulėt. Ndėrsa pėr besimin e publikut kundrejt sistemit gjyqėsor investigimet tregojnė se ai vazhdon tė jetė i ulėt, thuhet nė raportin e AI. Nuk ka kaluar pa u pėrmendur edhe ngjarja e dhimbshme e Gėrdecit ku, si pasojė e shpėrthimit tė depos sė municioneve humbėn jetėn 26 persona dhe mbi 300 tė tjerė u plagosėn. AI shkruan, nė analizėn vjetore, se pėr kėtė ēėshtje nisi edhe njė proces gjyqėsor me pėrmasa tė mėdha kombėtare e me gjerė. “Shpėrthimi i 15 marsit 2008 la 26 tė vdekur e 300 tė plagosur, shkatėrroi qindra shtėpi, solli dorėheqjen e ish-ministrit tė Mbrojtjes dhe arrestime tė zyrtarėve tė kėsaj ministrie. Kjo ngjarje nxori nė pah akuzat pėr korrupsion shtetėror dhe tregtinė e paligjshme tė armėve”, thuhet nė raportin e AI-t.

Fati i Remzi Hoxhės mbeti i panjohur. Raporti rendit edhe zhvillimet ligjore, institucionale dhe kushtetuese. Kėshtu flitet pėr miratimin e amendamenteve kushtetuese, duke pėrfshirė ndryshimet nė sistemin zgjedhor dhe pėr miratimin e njė kodi tė ri zgjedhor nė muajin nėntor. Organizata pėr tė Drejtat e Njeriut flet edhe pėr gjyqin e katėr ish-oficerėve tė Shėrbimit Informativ Kombėtar, nisur nė maj, me akuzat pėr rrėmbimin dhe “tortura me pasoja serioze” ndaj tri burrave nė vitin 1995. Fati i njė prej viktimave, Remzi Hoxhės, shqiptarit etnik nga Maqedonia, mbeti i panjohur, vlerėson raporti.

Trafik femrash dhe dhunė nė burgje. Nė vijim, thuhet nė analizėn pėr trafikun e qenieve njerėzore, saktėsohet se gratė dhe vajzat vazhdojnė tė jenė tė trafikuara pėr prostitucion tė detyruar, dhe se fėmijėt shfrytėzohen si lypsa, pėrgjithėsisht nė Greqi dhe Itali. Mbrojtja e viktimave mbetet e dobėt, shkruhet nė raport. “Dhuna familjare ėshtė shtuar, - shkruan raporti, - dhe prek njė nė tri gra. Vetėm nė vitin 2008 janė regjistruar nė polici 612 incidente tė dhunės nė familje, por ka shumė raste tė tjera tė pa raportuara.”
Nė analizėn vjetore tė Amnesty International janė specifikuar raste tė procedimeve penale ndaj disa shtetasve, raste tė dhunės ndaj personave, si nga autoritetet e rendit, por edhe tė tjerė, ndėrsa tregohen edhe raste tė keqtrajtimit tė tė burgosurve nėpėr burgje. Kushtet e paraburgimit nė disa raste janė ēnjerėzore dhe degraduese; asistenca shėndetėsore e tė burgosurve ėshtė e papėrshtatshme, vlerėson raporti. Megjithatė, ka pasur disa pėrmirėsime nė kushtet e burgimit, nė legjislacion dhe nė aspektin e tė drejtave tė tė burgosurve, thuhet nė vazhdim tė analizės pėr kėtė sektor.

Mare ne Gazeten Shqip.com

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 16977
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi