» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Naki prej Tue 24 Jul 2007, 17:07

A besoni te partneri apo partnerja e juaj?

Eshte e vertete qe shume vajza kur e ndjejne se kane rene ne dashuri i tregojne te dashurit te tyre qdo gje. Ndoshta e njejta gje ndodh edhe tek meshkujt por siq e dime ata jane me pak sensitiv.Une per vete mendoj se nuk duhet besuar totalisht partneri. Ndoshta edhe gabohem por tani per tani kete mendim kam. Nese ju mendoni ndryshe ju lutem shkruani. Per mendimin tim puna e besimit eshte nje qeshtje delikate dhe pikrisht per kete mendoj se besimi duhet te fitohet jo te dhurohet.
Kjo tregon se besimi vjen e rritet me kohen e te qenit bashke e te njohurit bashke po si dhe e te dashuruarit bashke. Nuk mund te nisesh e te besosh nje person qe sapo hyri ne jeten tende 100% dhe pse ti je ne dashuri me te. Ky eshte mendimi im personal nese nuk jam ne rregull ju lutem jepni komentet tuaja.


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Wed 25 Jul 2007, 10:05, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19007
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Vizitor prej Tue 24 Jul 2007, 20:55

Jam plotesisht dakord se te dashurit/dashures nuk duhet ti besosh 100% .Femrat gjithmone tregojne ato gjera qe mendojne se jane vertet interesante per te terhequr vemendjen.
Te dashurit/dashures jote duhet ti tregosh gjera deri ne ate pike ku mardhenia juaj nuk prishet,te jesh i/e sinqerte me te pikerisht aty ku lind hija e dyshimit dhe kur nuk ka pasoja me vone.Po qe ti tregosh detajet qe nuk jane pa ndonje vlere dhe gjera siperfaqesore nuk eshte nevoja.
Dhe besimi besoj se fitohet,duhet ta njohesh fillimisht dike madje do te thoja qe te duhet nje kohe relativisht e gjate qe te fitoj dikush besimin jot,ose e kunderta.
Nese nuk do te lendosh veten dhe te jesh i sukseshem, beso aq sa shef, pjesa tjeter qe eshte e padukshme, mos bej koment, as mos gjyko.
Asgje s'eshte prefekte dhe cdo nate ka dhe dite.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga deti prej Wed 25 Jul 2007, 09:33

Edhe une pajtohem me ate se jo gjithcka duhet ti besosh te dashurit/dashures. Pra, ekziston nje kufi deri ku mund t'i besosh e qe jane gjerat madhore dhe me vlere.
Ah moj Arla, po edhe gjerat e imta (detajet) kane vleren e vet apo sherrin e madh. Jane pikerisht detajet apo gjerat e imta qe zbulojne rastin. Jo rralle here ndodhin keto, andaj kujdes nga gjerat e vogla se mund te behen sherr i madh.
Eshte shume me rendesi qe ai/ajo te besoje se ti beson ne besimin e tij/saj.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13489
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Vizitor prej Wed 25 Jul 2007, 09:52

Deti kur dashuria eshte reale nuk ka vend per dyshime dhe mosbesim. Theksoj kur dashuria eshte Reale.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga deti prej Wed 25 Jul 2007, 10:11

Dashuria reale ekziston dhe une besoj fuqishem ne te.
Dyshimi dhe mosbesimi ne dashuri jane hapi i pare kah shkaterrimi i saj.
Toleranca dhe mirekuptimi e bejne me te qendrueshme dashurine.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13489
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Vizitor prej Wed 25 Jul 2007, 11:13

Une theksova dashuria reale nuk ka vend per dyshim dhe mosbesim,sepse ndoshta tema e hapur ka vend per te diskutuar dhe per flirtet.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Naki prej Wed 25 Jul 2007, 14:15

Ashtu eshte tema e hapur ka vend edhe per flirtet jame shume dakord. Nuk duhen te mirren si personale gjerat kur tema kerkon nje pergjigje dhe pergjigja ipet normal me ate qe replikuesi e ndjen ose e mendon se eshte e tille.
Dyshim dhe mosbesim ne dashuri ka, ka pasur dhe do te kete sado qe ne mundohemi te mos e shprehim ate ose disa tipa e mbajne te mbyllur dhe nuk e thone ne sy por ate e bejne ne variante te ndryshme njesoj sikur poeti kur e zbukuron poezin.
Dyshimi dhe mosbesimi ne dashuri per mua eshte nje virus i cili mund te shkaterrohet shume lehte por injoranca dhe faktoret jashte 4 syve jane vdekjeprues nese njeri nga partneret bie pre e tyre dhe kete fatkeqesisht sot ne kete bote e kane perjetuar dhe po e perjetojne shume qifte.
Ka tipa te njerzve te cilet boten siperfaqesore e kane aq te embel sa thua "ky ose kjo qenka vertet engjull"por ne shpirtin dhe zemren e tyre eshte ai ndryshku me i zi se katrani dhe nje dite gufon sepse vete natyra e tyre eshte e tille se disi duhet ta shprehin. Instiktet jane ato qe me kohe e tregojne personalitetin e nje njeriu.Lakmitaret dhe xhelozet jane ne kete grup. Nuk eshte e kote thenja popullore "shtrije kembet sa te mberrin jorgani".

Sa me shume qe degjoj komente dhe lexoj jo vetem ne kete forum por ne mijra faqe tjera akoma se gjeta se dikush eshte i nje mendimi me nje person sa i perket temave te dashurise as njerzit me te medhenje skan arritur kurr te japin nje pergjigje te sakte se ajo nuk gjindet.

Sado te mundohemi te themi se une i besoj partnerit ose partneres eshte vetem nje fraze te nderuar miq thjeshte nje fraze. Ndersa kur partneri dhe partnerja qe vertet ushqehen nga ndjenja e dashurise i diskutojne problemet dhe te mirat ose te kqijat ne 4 sy eshte shume shume frytedhenese dhe e zgjat jeten. Kurr nuk duhet te flasim pa analizuar mire fjalen ose siq thote populli 'Mos be hopa pa kercyer lumin se bie ne te".

Une kam pasur raste ne punen time rutinore kur jane shkatuar dhuna familjare ne qifte bashkeshortore ngase kete e ka bere nje jashte rrethit te "qiftit te dashuruar" duke etiketuar personalitetin e njerit qift me skenare dhe poezi te bukura e ne fakt nuk ka qene realitet. Duke folur per nje individ kurr ndoshta ne jete se ka pare.... ka shume te zgjuar ne boten e sotme aq te zgjuar sa jane ne gjendje te lexojne ne "mes rreshtave".
Nuk e di deri ku do vazhdojne keto xhelozi , lakmi, injorance... tek qenja e quajtur njeri? Perse vetem njeriut i intereson jeta e tjetrit, bota e tjetrit, dashuria e tjetrit,...hmmmmm krijese njeri qe nje dite edhe krijuesi jote do turprohet pse te krijoji.

Nese une me prtneren time vendosi per nje gje cfardo ajo te jete perse nje nga Australia ka kete brenge? Di kush pergjigje?

Andaj une e them edhe njeher thenjen qe vertet e meriton te jete e till "guri i thyer e kerkon copezen e vete"

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19007
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Vizitor prej Wed 25 Jul 2007, 16:46

Po trajton vertet nje teme qe le vend per te replikuar.Diku p-ak me lart permend se nese problemet nuk diskutohen mes partenerve nuk ka , nuk ka si te rezistoj dashuria,ndoshta ky ishte "thelbi".
Atehere nese partneri/partenrja shmang diskutimet per pasigurite e saj dhe per ate cka ajo dyshon do te thote se eshte aq e lidhur me partnerin,dhe se jo gjithcka e shef ndoshta si nje flirt.Kjo varet dhe nga formimi i njeriut sepse jo te gjithe jane njesoj,
Qe te jesh injorant nuk do te thote ofendim,sepse injorance do te thote mosdije dhe ne kete bote askush nuk erdhi i mesuar,por jeta e mesoi,ashtu sic do mesoj secili nga ne ta respektoj njeri tjetrin,dhe lirine e tij personale ,vetem se kjo duhet te marr pak kohe.Nje dite kupton gjithcka,dhe asnjehere nuk eshte vone per ta rreguluar gabimin,mos prit qe tjetri te te fal por qe te ndjehesh mire me ndergjegjen jote,nga te tjeret mos prit kurre shenja mirnjohjeje ose respekti,cdo gje eshte e ndertuar nden baza interesi dhe qellimesh te ndryshme,ndaj zhgenjimet jane te shumta si ne shoqeri dhe ne dashuri.
Pra sot ka ardh dita te drejtosh syte nga ajo drita jeshile qe hapet per ty.Jo te endesh dhe te kundrosh rruget qe jane krijuar per te cuar secilin ne nje vend te caktuar sepse futesh ne shteg pa dalje.
Besimi asnjehere nuk duhet te jete absolut tek tjetri ,sepse nje dite dicka do ndodh qe besimin do ta humbasesh, por qe dhe do humbasesh njeriun se bashku me besimin.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Naki prej Thu 26 Jul 2007, 23:20

Arla,
Po thua besimi asnjehere nuk duhet te jete absolut.... ,mos ta shkruaj komplet thenjen tende.
Une po te them kete.
Eshte e nevojshme te percaktohet lloji i mosbesimit te partneret dhe tek ata qe i quan miq: ka te beje me te gjitha parimet, apo vetem me disa, ashtu qe t'i jepet rendesia e duhur qeshtjesh mbi te cilen duhet perqendruar. Ne kete mes nuk duhet lodhur kot e s'duhet humbur koha me dike te mberthyer qorrazi pas nje ideje fikse ose me nje partner te paperqendruar e joserioz.
Eshte nje element shume i rendesishem njohja e nivelit kulturor te partnerit, e horizontit social te tij dhe biseda me nje gjuhe te kuptueshme per te. Perpjekja e dikujt qe zoteron pak informacion, per t'i treguar ca gjera dikujt tjeter. Veqanerisht ne ditet tona nuk eshte me vend te perpiqesh te bindesh njerezit me egocentrizem te theksuar. Nisur nga kjo, personi qe mendon t'i tregoje ca gjera partnerit duhet ta percaktoje qarte se ē'fjale do te perdore, me ē'stil do te flase dhe se sa i informuar eshte partneri. Perndryshe, biseda e tyre do t'i ngjase dialogut plot habi midis dy te huajve qe s'e njohin njeri-tjetrin, gje qe nuk besojme se do te jete fort e dobishme. Mbi gjithēka duhet te kihet kujdes synimi dhe kthjelltesia e mendimit dhe e terminologjise qe do t'i bente drite synimit.
Gjerat qe do te tregojme, duhet te dihen shume mire qe me pare, madje eshte kusht pergatitja e pergjigjeve bindese ndaj pyetjeve te mundshme ne lidhje me ēeshtjet qe do te shrojme per diskutim. Ne te kundert, nje stonim i vogel, nje gabim i parendesishem mund ta ktheje permbys ēdo gje.
Ne bisede dhe shpjegim, ne asnje menyre s'i duhet hyre udhes se dialektikes dhe mposhtjes se partnerit. Kjo metode qe ngacmon dhe nxit egocentrizmin e individit, eshte, ne te njejten kohe, edhe pa rezultat. Perhapja dhe fuqizimi i driterave te besimit ne ndjesi varet nga hyrja ne marredhenie te ngushta me Individualitetin qe do ta krijonte ate besim. Pa vleresuar miratimin, vezhgimin dhe kujdesin e Tij, polemikat pretenduese dhe kunderveniet spontane edhe nese do te vlenin per te mposhtur dhe heshtur kundershtarin, kategorikisht nuk mund te pretendohet se ata do te kene ndikuar mbi te. Sidomos dihet qe ne fillim nje polemike dhe antagonizem i tille do te hape hendek midis partnerve po qe se do te vihej aty me pergatitje te qellimshme dhe ne menyre te tensionuar; per shkak te nje kundervenieje te tille, partneret do te ulen me urrejtje si armiq dhe do te ndahen te zemeruar.

Ne rrefim duhet t'u bejme ze ndjesive te partnerit. Ēdo fjale duhet filluar me sinqeritet e dashuri e po keshtu duhet te perfundoje. Ēfaredo armiqesie drejtuar partnerit ose mendimeve te tij, ashtu siē do te thyeje teresisht ndikimin e gjerave qe do te tregojme, ashtu edhe partnerin do ta zemeroje.
Mendimet e gabuara te partnerve apo te dashuruarve, parashtrimet e pagoditura nuk duhen kritikuar ne ate forme qe te ngacmojne krenarine e tij/saj. Sidomos ne prani te te tjereve, kurre nuk duhet te mbeshtetemi ne gjerat qe do ta ulnin ate. Po
patem si synim te bejme qe te pranohen e te zene vend ne ndjesite e tij ca gjera, ajo kerkon qe te mposhtim sedren dhe krenarine tone. Me nje fjale, eshte krejtesisht e pamundur te ndikojme diēka te personi perballe duke i shkelur ne damar atij. Ne te kundert, ēdo goditje do ta largonte edhe ca me tej ate prej nesh e prej mendimeve tona.
Partneret duhet degjuar here-here dhe i duhet dhene rasti per te folur. Duke menduar se edhe ai/ajo eshte njeri, dhe gjykimet e tij duhen pare me mirekuptim.
Faleminderit

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19007
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Vizitor prej Fri 27 Jul 2007, 09:00

Kur ti takohesh per here te pare me partnerin/en tend/e dhe ti sheh ne syte e saj/tij dhe ndien se ti e pelqen ate, ti mendon se vetem ai/ajo eshte personi i vetem ne dhome. Ne ato momente ti ke nje lidhje te forte dhe i thua vetes se tashme je nje cift. Kjo marrdhenie te ben ty te ndihesh mire. Ti dhe partneri/ja yt/jote nuk jeni te vetmit ne kete planet.

Atje ka shume te tjere. A kane ata probleme te ketij lloji? Kur ne jemi ne nje lidhje te tille, ne pranojme se marrdhenia qe ne kemi mes njeri-tjetrit do te jete mjaft e forte per t'ua treguar kete edhe te tjereve. Ne disa raste shprehja ti beson tek une dhe une besoj tek ti eshte nje mentalitet i embel, kjo eshte si nje varg poezie dhe kenge. Por ndonjehere fuqia e saj eshte vertet me e madhe nga sa ne mendojme dhe ndiejme. Kur nje partner sheh se partneri i tij/saj takon nje person tjeter pa e ditur ti me pare se kush mund te jete ai/ajo, ne kete moment dalin shenjat e para te xhelozise, te cilet te bejne vertet te mos ndihesh mire. Shekspiri thoshte syte e gjelber tradhetojne, duke treguar shqetesim tek lidhja jote.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Naki prej Fri 27 Jul 2007, 11:51

Nuk kam koment

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19007
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga sirena prej Fri 27 Jul 2007, 16:04

pershendetje,

nje dashuri pa besim eshte si nje banese pa banore krejt e shkrete dhe nese nuk eshte e rrenuar do te rrenohet se shpejti .
besimi dhe rrespekti ndaj njeri tjetrit jane dashuria per mendimin tim,nese nuk beson apo tradheton besimimin e partnerit gjithcka do te mbaroje shume shpejt.

persh sirena

firma.................................................................................................................................................................................
'Love endures all things '
nuk mund te bie shi pergjithmone...
yesterday is history today is mystery tomorrow is a gift ...!
avatar
sirena

Shteti : Londer, Angli
Postime : 123
Kyējet nė forum : 11902
Regjistruar mė : 13/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga bovari prej Fri 27 Jul 2007, 22:37

Dashuria eshte malli qe ka njeriu per zerin e vet dhe eren e vete te cilat kurre nuk arin ti dalloje.dhe ne dashurohemi pas eres dhe zerit te tjetrit duke kujtuar se eshte i yni.si pasoj zhgenjehemi kur kuptojm se zeri dhe era jan te tjeterkujt.ne momentin e zhgenjimit fillon dashuria dhe frika per te mos e humbur personin qe kemi dhe mundohemi te perdorim zerin dhe eren e njeritjetrit. qe na shtyen te jetojme sebashku dhe te kemi respekt e te jemi besnik gje e cila na jep mundesi ti dalim zot atij zeri dhe ere.

Pra nese flitet per besim ne partnere nuk kam nevoj te bej ilustrime te kota sepse paragrafi me siper flet vet.
Ēdo kush e perkufizo sipas nivelit qe ka dhe menyren e te komunikuarit dhe gjykuarit. nuk me pelqen te bej pergjithsime dhe them vetem kete sot shoqeria eshte ne nje telash polarizimi dmth te arijn diku dhe per tja aritur nuk dine se ē'fare jan virtytet dhe vlerat njerezore dhe fillojne te krijohen zhgenjime(tradhetite shpirterore dhe ato fizike) te cilat ēdo dite e me shume varferohen.Epo edhe lidhjet dhe dashurite e ketyre individeve nuk mund te meren per baze ne perkufizimin e besimit ndaj partnereve pasi dihet qe do zhgenjehen dhe une keto lloj njerezish i perkufizoj si "gjeli qe mendonte se dita zbardh vetem pse kendon ai"..Besimi egziston mes partnereve po mes partnereve te nje niveli intelektual(menyre dhe gjykim i perafert) dhe jo te diplomave te njejta se shume njerez me diploma qe shesin limon po shihen ne kete kohe.
Me qarte njeriu qe ka arit te gjej edhe pak qofte vetveten di te bej zgjidhjen e duhur dhe te besoj aty ku duhet dhe jo kush i del perpara.
Dmth kur tja besosh tjetrit thiken llogarite largesine se mos te plagos me armen tende gje qe po shihet ēdo dite e me shume veēanerisht ne shtresat me kufizime ideore dhe ato qe i quajta "gjela te mengjesit"
Ai qe thot qe nuk duhet besuar e ka mizen nen kapele sipas meje sepse me avancimin e lidhjes do apo nuk do sekretet dalin vete ne shesh por e rendesishme eshte qe sekretet qe kane te bejne drejtperdrejt me ēiftin duhet te thuhen ne fillim dhe jo te ngaterohet rradha te dalin sekretet familjare para atyre qe japin dem lidhjes dhe komunikimit midis partnereve.
Siē e ceka dhe me larte besimi egziston sepse nese nuk ka besim nuk ka dashuri e lidhje po thjesht nje njohje individesh te seksit te kundert qe u ngjajne kafsheve te cilet takohen nje nje cep te pyellit, kryejn nevojat bijologjike dhe ndahen perseri si kafshe pra asgje te veēante.
Po te flitet per dashuri dhe termin partner nuk ka sekrete por eshte faktori kohor qe mesohet ēdo gje qe ka te bej me rrethin e partnerit sepse midis partnereve ka besim nese ka lidhje,dhe nese ka lidhje nuk ka sekrete qe fshihen nga partneret gjithnje sekrete qe ka te beje drejtperdrejt me ta,dhe nese ka sekrete mes partnereve ne lidhje me vetveten qe cenojne ndjenjat dhe boten e brendeshme te partnerit athere ai ēift,lidhje eshte e deshtuar pa filluar..
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 11838
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Vizitor prej Sat 28 Jul 2007, 09:38

Atehere, dolem ne nje ide,me te gjitha replikat qe jane bere:Besimi eshte ai qe e con nje lidhje para dhe e forcon,por mos te harrojme qe shume lidhje jane lidhje vetem e vetem se duhet te kesh nje partner ne krah, ose per syte e botes.Po ne kete rast te dashur antar, ku eshte besimi?
Apo ketu s'ka cduhet besimi,sepse eshte me e forte forca e zakonit?
Faleminderit.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga deti prej Sat 28 Jul 2007, 11:33

Bovari: "Besimi egziston mes partnereve po mes partnereve te nje niveli intelektual(menyre dhe gjykim i perafert) dhe jo te diplomave te njejta se shume njerez me diploma qe shesin limon po shihen ne kete kohe."

- Kjo, sipas meje nuk e pasqyron realitetin tone. Besimi (te besuarit) si koncept po edhe vet dashuria nuk njohin klasa apo nivele sic thua ti. Pra, me duket pak e rende kjo dhe sikur eshte ofendim per te gjithe ata qe nuk jane "intelektuale".

Une do thoja te kunderten: besimi mes partnereve te nje niveli intelektual rrezikon me teper te humbet se tek njerezit e rendomte, qofshin ata qe shesin limona apo ata qe zgjohen me gjelat e mengjesit.

me rrespekt,
deti
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13489
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Naki prej Sat 28 Jul 2007, 12:06

Edukimi, Ambienti,paragjykimet nuk mund te bejne asgje ne tere keto qe po diskutojme. Une e ceka edhe ne replikat e meparshme se po te benim nje sondazh ne nje numer pa rendesi asnje mendim sdo e mirrnim te njejte secili do e komenton ne variantin e vete. Nuk e them kot as nuk po kerkoj te besoni por ne boten reale te sotme pra jam mese i sigurt se besimi tek partneret eshte ne nje perqindje shume te vogel ( nuk po e them me shifra por shume e vogel).
Kjo eshte nje prirje qe as evolucioni,as bota e qytetruar, as intelektualet, as te rendomtit, as te marret,...nuk kane force ta ndryshojne. Mosbesimi lind me qastin asgje nuk eshte e perkryer tek dy partner mund te duket ne sy te botes por ne realitet eshte tjetra. Gjithmone lind dicka sado i vogel te jete direkt ndikon ne mosbesimin. Dyshimi niset nga fija e flokut dhe nese nuk eshte ajo qe quhet gjuhe e perbashket kjo qime behet tra. Po e them eshte prirje e jona.

Ne shume replika verehet thenja se "besimi eksizton nese nuk ka besim ska as dashuri". Une po shtoj pak ketu per tipin mashkull nese dikush eshte i perafert me mua. Ne asnje rrethane te jetes nuk duhet te paragjykohet si do behet cfar do ndodhe. Nese mashkulli eshte i lire moralisht dhe nuk ofendohet ose lendohet nga partnerja grumbullimi i dashurise atij i rezervohet ne shpirt dhe zemer ne dy vendet me te rendsishme te trupit ( edhe pse njera eshte jo e njohur shkenctarisht - shpirti). Rregullat e miresjelljes me tere sinqeritetin e partneres jane baza.

Nje pjese e madhe e femrave jane te mbyllura ne fjale dhe nuk shprehin asnje mllef thjesht pajtohen me ligjin e vene nga mashkulli. Bota lakmon "oh sa besim kane ne vete keta dy" por realiteti nuk eshte ai. Bota nuk shef cfar ka partneri apo partnerja ne shpirt e zemer. Bota nuk shef nje zemer te coptuar e te vuajtur e shef ai qe e ka te vuajtur dhe e ndien ai qe e ka te lenduar.

Ne fund me lejoni te them se nuk ekzistojne partner te pakputueshem ata ne nje menyre bejne nje zgjidhje dashten apo nuk dashten mirpo besimi reciprok ne boten e sotme eshte ju them me plote pergjegjesi shume shume i vogel.Personalisht e them gati zerro.

Ju faleminderit

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19007
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Vizitor prej Sat 28 Jul 2007, 13:26

Kjo eshte nje nga replikat me te drejta.
Te pergezoj!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga bovari prej Sat 28 Jul 2007, 15:59

Besimi egziston,por egziston tek ata persona ose individ te cilet e kan nje perkufizim te vetin ne lidhje me termat "lidhje" dhe " partner" Kurse tek ata te cilet kan humbur aftesine te kene diēka te tyren personale( menyren e te komunikuarit dhe gjykuarit) dhe kan preferuar te kopjojne kulture e sjellje te huazuara nuk mund te besojne se midis partnereve ka besim.Eshte mese normale kjo qe thua Naki se sot nuk ka besim po kjo qe thua ti nuk ndodh tek te gjithe athere lind pyetja:
Keto njerez qe mbrojne se nuk ka besim mes partnereve dhe atyre qe thone qe ka besim mes ēiftit,ē'fare dallimi ka?
Apo njera pale ka evoluar aq shume saqe ja ka lene vendin e pare kafsheve te tjera per besnikeri qe lind nga besimi,dhe pala tjeter aq mbrapa ka mbetur ne rrugen e evolucionit saqe preferojne te ruajne karakteristiken e tyre dhe respektin ndaj vetvetes qe eshte themeli i respektit ndaj te tjereve,keto te cilat te shtyejne te mendosh qe egziston besimi.
E rendesishme eshte te arish te gjesh perkufizimin e termave qe jane komponent kryesor te "besimit".

Milet verini gishtin kokes ne replikat qe beni se tema eshte mbi "PARTNERİTETİN=ORTAKERİ qe ne shqip do te thote bashkim interesash dhe qe te jete e suksesshme nje lidhje mes partnereve duhet besim qe te bashkohen interesat ose me vulgarisht interes per zbatimin e ligjit te natyres..nuk kam ēa tju them pasi ne replika te gjithe po replikoni si ai qe e kish mizen nen kesule dhe sa flitej per mizen vente doren tek koka dmth uroj ta kem kuptuar gabim...
Sepse ju e trajtoni kete teme kaq delikate dhe te rendesishme sipas lidhjeve qe keni dhe deshtimet apo sukseset ne kete fushe,me realista dhe pa mbajtur ane flisni..

Deti nuk kam ēa te replikoj me juve pasi shume thjesht kam fol ne shkrimin tim te meparshem dmth te kam shkruar fjali me boshlluqe tani boshlluqet plotesoi dhe del pergjigja e replikes qe do mund te te beja.
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 11838
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Naki prej Sat 28 Jul 2007, 18:19

Me pelqen nderimi por nuk eshte e mjaftueshme kur me pelqen nderimi do ishte me e bukur kur me nderojne. Keshtu do doja si person te ndihesha...
Nese njeriu vuan nga te ftohtit nuk do jete e mjaftueshme qe dikush te ja sjell nje pallto duke shpresuar se e ka ngrohur. Nese je i/e dashuruar kjo te ngroh.
Jane ligjet e pandryshueshme qe rregullojne si zoterimin ashtu edhe posedimin e dashurise e bazamenti eshte besimi. Per arritjen e lumturise ligjet dominuese ndryshohen me protestat e partnerve. Sado paqesore te jen protestat ligji do gjej nje pike ku eshte bere kundervajtje apo veper dhe partneret varesisht nga ana e tyre fillojne gjykimin.
Ndermjet dy partnerve te dy gjineve te kunderta cilido cofte temperamenti, edukata, niveli,morali, kushtet,ambienti ne te cilin jetojne,marrveshja e tyre e heshtur apo e shfaqur,... e sa ka akoma te tjera nuk mbizoteron besimi. Kur kjo bazament nuk ekziston atehere mund te ekzistoj akoma dashuria por lidhja behet e veshtire ndoshta edhe e pamundur.
Ne mesin e nje mashkulli dhe nje femre te dashuruar nuk ka nje supozim per nje te trete. Do thoni sa i krisur eshte Naki ja fut kot. Jo nuk jam por eshte realja kjo qe ndodh ne boten e shekullit 21.
Jam i prere si individ po personalisht nuk besoj se ka besim ne partneritet.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19007
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga bovari prej Sat 28 Jul 2007, 19:26

(lidhje=partneritet)
Po te ngateroj pak biblen,kuranin,tevrat etj por edhe bijologjine.
Lidhja eshte e bekuar dhe e shenjte nga librat e medhej,lidhja eshte e shenjte para ligjit pasi trego nje respekt qe i behet qenies njerezore,lidhja eshte e rendesishme nga ana bijologjike per ruajtjen e shendetit dhe klasifikimin nga krijesat e tjera.
Po lidhja ose partneriteti eshte i rendesishem per vazhdimim e jetes dhe per te rivazhduar jetesen edhe pas vdekjes duke ruajtur nje term(mbiemer)
Vella i dashur shume drejt e ke ne mes nje mashkulli dhe femreje nuk ka vend per nje trete prandaj me dashurine paralel krijohet besimi e pas vijon me misionin e shenjte familje.
Dhe nese flitet per nje dashuri pa besim nuk mbetet te them vetem te shkuara atyre qe marin rrugen drejt origjines.
Per kuriozitet:
njeriu
kumria
lakuriqi i nates
luani

kjo eshte renditja qe behet ne tekstet e bijologjise por qe per fat te keq sipas kohes ku njeriu po kthehet ne nje objekt e asgje me teper radhitja edhe ndryshon...

kumria
lakuriqi i nates
luani
njeriu.
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 11838
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Enya prej Sat 28 Jul 2007, 20:47

Une mendoj se tek nje ēift besimi, mirekuptim dhe respekti fitohen pak nga pak sepse ne fillim ēdo dashuri eshte e bukur dhe mahnitese madje edhe marramendese.
Pikerisht duke ditur keto gjera parteneret nuk duhet te bejne nje besim total qe ne fillim partnerit te tyre. Duhet shume kohe per te fituar besimin e tjetrit, por kur arrihet atehere besimi eshte i plote ... te pakten une keshtu e konsideroj. Besim total nuk do te thote te jesh qorr/e ... parteneret duhet te jene gjithnje vigjilent edhe kur besimi eshte total.

Mendoj se siē tha Bovari besimi mirekuptimi respekti etj etj jane me te arritshem kur te dy pareteneret kane te njejtin nivel social e te njejten edukate shoqerore por kjo nuk do te thote se kjo gje nuk mund te arrihet mes nje intelekualeje e nje jo-intelektuali (dhe anasjelltas). Shkolla nuk te ben te ditur e me edukate, te jep thjesht ēelsat per te vazhduar me tej me edukaten qe te kane dhene prinderit, pra te permison por nuk te jep bazat.
avatar
Enya

Shteti : France
Postime : 128
Kyējet nė forum : 11928
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga bovari prej Sat 28 Jul 2007, 22:15

Ēdo gje shume mire eshte kuptuar nga shkrimi im por ne nje pike ju ka rreshqitur pasi une nuk kam thene qe po te jen te nivelit te ndryeshem nuk mund te kete lidhje dhe gjithashtu besim por kam thene qe ēifti duhet te kete te njejtin nivel ne te gjykuar dhe menduar dhe jo te kene te dy nga nje diplome te njejt. pasi ka njerez me nivele te ndryeshme arsimore por jan te perafert ne te komunikuar dhe gjykuar pasi njerezit e zgjerojne dhe perparıjne veten duke punuar (shfletuar) dhe nje diplome nuk te ben te mencur.Sidomos ne vendet qe jan ne zhvillim ka shume diploma te mara nen dore dhe dalin intelektual injorante.
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 11838
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Naki prej Sun 29 Jul 2007, 12:01

Herriku ka thene: " Te lutem me duaj pak ne qoftese deshiron te me duash gjate "
Replikat po shtojne kurreshtje dhe ja vlen te gjitha te pranohen ne nje menyre si mendim pozitiv ngase ai qe shkruam ashtu e shef.
Po kthehem prap tek ajo kryesorja "Besimi".
Qysh me njerzit e pare e te vetmit ne kete toke Zoti perdori fikun te vertetoje besimin. Dmth ne dy njerz te cilet nuk ishin te rrethuar as nga miqt e as nga xhelozia e as nga thash e themjet.
Pyetja ime eshte kishte besim ketu tek partneret?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19007
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Vizitor prej Mon 06 Aug 2007, 11:24

Xhelozia eshte e lindur Naki.Ka pasur xhelozi dhe do kete derisa universi te egzistoj, njeriu eshte prej mishi dhe kockash, dhe nje truri merr reflekset dhe instiktet te cuara nga zemra.
Nese ti nuk ke disa vyrtyte qofte dhe vese atehere per mua nuk ka vlera.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Enya prej Mon 06 Aug 2007, 17:55

Nuk e dija qe xhelozia ishte nje vyrtyt ... per mua eshte thjesht nje mungese dashurie per veten e per ate qe pretendon se do ...

Nese e do me gjithe shpirt nje njeri ... aq sa te thuash qe e do me shume se vehten tende, atehere sado i/e vrare te jesh perbrenda nga largimi i tij/saj, nese largimi nga ty e ben ate te lumtur, atehere duhet ti duash te miren e ta pranosh largimin e partenerit/es
avatar
Enya

Shteti : France
Postime : 128
Kyējet nė forum : 11928
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Silvi prej Tue 07 Aug 2007, 14:42


Ne kohet qe jetojme,te kesh besim 100% tek partneri dhe te fitosh besimin e tij po ashtu nuk eshte e lehte sigurisht dhe sic e tha dhe enya do kohe.Per te qene e sinqerte mendoj se jane te pakte ata te cilet e arrijne besimin e plote tek partneri i tyre...Mendoj se ky eshte realiteti,por nese kur flasim do te duhet te bazohemi neper thenie librash apo revistash te cilat nuk e njohin apsolutisht realitetin atere mbase do isha shprehur si disa ketu qe flasin e flasin pa pushim pa e ditur ne te vertete se per cfare po flasin....

Personalisht kam besim deri aty ku duhet
dhe xhelozoj po aq, dhe mendoj qe kjo ka me shume rendesi...
avatar
Silvi

Shteti : Londer
Postime : 83
Kyējet nė forum : 11928
Regjistruar mė : 04/06/2007

http://www.silvi.faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Naki prej Tue 07 Aug 2007, 19:06

Edhe ketu me duhet te them se pajtohem ne teresi me Silvin.
Shume e qelluar thenja DERI ATY KU DUHET dhe sdo koment tjeter.
Kopy paste te web siteve dhe tregimet gazetareske normal se nuk jan aspak te peputhura me realitetin tone sepse asnje autor ne bote smund te dij cfar ne kemi ai mund te shtjelloj tregimin sipas zbukurimeve por nje pjese e merr nga jeta e tije.
Nese ke besim ateher te xhelozosh nuk eshte tragjike por nese ske besim dhe te xhelozosh eshte vete ferri

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19007
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Enya prej Tue 07 Aug 2007, 19:33

"mbase do isha shprehur si disa ketu qe flasin e flasin pa pushim pa e ditur ne te vertete se per cfare po flasin...."

"Kopy paste te web siteve dhe tregimet
gazetareske normal se nuk jan aspak te peputhura me realitetin tone
sepse asnje autor ne bote smund te dij cfar ne kemi ai mund te
shtjelloj tregimin sipas zbukurimeve por nje pjese e merr nga jeta e
tije."

Nese te flasesh me sinqeritet per ate qe mendon dhe qe jeton eshte te flasesh pa ditur apo te besh copy past tregimeve gazetareske atehere me falni por nuk kemi te njejtin perkufizim per sinqeritetin e aq me teper per dashurine.

Me falni per shqetesimin ...
avatar
Enya

Shteti : France
Postime : 128
Kyējet nė forum : 11928
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Naki prej Tue 07 Aug 2007, 19:38

Jo mi jo enya nuk duhet ti marrim gjerat me shume inat keto jane replika dhe une personalisht japa mendimin tim dhe qendroj prapa tij qe nga fillimi.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19007
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Enya prej Tue 07 Aug 2007, 20:19

Naki nuk e mora me inat por u pergjigja ashtu siē ishte replika ;)
avatar
Enya

Shteti : France
Postime : 128
Kyējet nė forum : 11928
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga bovari prej Wed 08 Aug 2007, 14:11

Ja nje paradoks ""DERI ATY KU DUHET""
valle a e di njeri se deri ku duhet besuar,apo jan fjale qe thuhen thjesht per te maskuar zhgenjimet qe mund te jetoje nje njeri ne te besuar tek partneri.Meqe keni prekur te gjithe realitetin po shtoj edhe une.Nese thoni per realitet besim nuk kane ata njerez qe jane zhgenjyer ose qe jan hedh ēdo aventure duke menduar qe do beheshin poljana apo nje personazh kryesor ne perallat dhe tregimet fantastike qe ju lexonte mamaja kur i vinte ne gjume.
Une pervete tek i dashuri besoj aq sa arsye me ka dhene vete ai te besoj tek ai dmth qe te marresh duhet edhe te japesh.
Enya: Asnje autor nuk mundohet te tregoje ate qe ndjen nje tjeter pasi eshte e pa mundur por pasqyron thjesht mendimin e tij per realitetin qe shikohet nga pikvrojtimi i tij.Dhe eshte gabim ta perkufizosh realitetin vetem nga mendimi i nje individi qe eshte treguar me kurajo dhe e ka shprehur por duhet te shikosh mendimin e shume autoreve dhe te arish te kapish piken ortake qe kane e cila eshte realitet.Dhe shkrimet e pasqyrojne realitetin ashtu siē e pasqyrojne edhe kenget etj.
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 11838
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Enya prej Wed 08 Aug 2007, 20:54

Une pervete tek i dashuri besoj aq sa arsye me ka dhene vete ai te besoj tek ai dmth qe te marresh duhet edhe te japesh.

Bovari me kete fjali ke permbledhur ate qe kam dashur te shpreh nga realiteti dhe eksperienca ime. Jam e dashuruar, kam besim te plote por nuk do te thote se jam e verber, ketu qendron diferenca. Gjersa bej kaq shume besim do te thote qe personi me te cilin ndaj jeten i ka dhene provat e me kohe ... mgjthate kjo s'do te thote qe te mbyll syte e te bej sikur nuk shoh nese nje dite ndodh diēka.

Une se kam perkufizuar ndonjehere realitetin me mendimin e nje personi dhe ky person te jem une ... do te ishte absurde per nje person te reagonte ne kete menyre.
Secili ketu dha mendimin e tij dhe eshte me se normale qe ky mendim rrjedh ne menyre direkte nga ekspereinca personale. Une eksperiencen dhe mendimin tim nuk ja imponoj asnjerit, por nga ana tjeter nuk me duket e drejte ta quajne mendim tim te kopjuar apo mendim qe nuk i perket realitetit ...


avatar
Enya

Shteti : France
Postime : 128
Kyējet nė forum : 11928
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga deti prej Thu 09 Aug 2007, 14:50

Pyetja eshte e shtruar bukur, thjeshte dhe qarte. Poashtu kerkon nje pergjigje te thjesht dhe te sinqerte.
Une them se DUHET ti besohet partnerit. Nese dashuria eshte ndertuar mbi nje baze te shendoshe, eshte reciproke dhe pa interes, patjeter se ne vehte do te kete edhe besimin reciprok.
BESIMI eshte nje nder faktoret kryesore qe e ben nje lidhje me te qendrueshme. Po humbi besimi do humb dhe dashuria. Nuk ia vlen me te mbahet nje lidhje sepse do jete e pakuptimte.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13489
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Silvi prej Thu 09 Aug 2007, 16:12
Enya te te puc pak un ty se u be kohe qe nuk kemi fol:kiss: e para:)
e dyta,dua te sqaroj qe per sa i perket asaj qe kam thene me siper ,pra se disa ketu flasin pa e ditur se cfare po flasin ,ne me nyre apsolute nuk ka te beje direkt me ty,pse sepse gjithmone menimet e tua me jan dukur te sinqerta dhe shumicen e rasteve pajtohem me to.
Un jam shprehur me lart se besoi aq sa duhet dhe enya eshte shprehur se beson tek partneri po jo aq sa te jete e verber,pra qe ne thelb eshte e njejta gje dhe te me falni nese gabohem.

Ndersa Bovari e ka quajtur termin aq sa duhet nje paradoks!!!!
Te me falesh Bovari po nuk pajtohem me ty ne kte pike per faktin se te jesh ne gjendje te dallosh dhe te percaktosh kufirin e besimit ,apo te dickaje tjeter cfaredo qofte,eshte dicka qe ka te beje me aftesine qe ka njeriu per t'ja dale mbane,ne kte pike dhe apsolutisht nuk ka te beje me zhgenjimet e botes reale ,ose te jetes personale te dikujt.Nese disa nuk jane ne gjendje per t'i percaktuar kta kufij atehere eshte problemi i tyre dhe aq me pak i imi...

Paradoks mund te duket mendimi qe ti ke dhene me lart,se besimi arrihet tek partneret e te nje niveli intelektual(arsyetimi dhe gjykimi te perafert),pra sipas ketij arsyetimi del se tek ta qe nuk e kane kte "privilegj" te te qenit ne te njejtin nivel intelektual,kane me pak besim tek partneri i tyre ose nuk kan hic!!!!...

Sa per intelektualet qe sot shihen te shesin limona,sic je shprehur me siper ,mbase bota do rrotullohet nje dite per ta dhe ne vend te limonave do t'u duhet te shesin pallatet te cilat i kane projektuar,ose dicka tjeter ,pra mbase nje dite do te jene ne gjendje t'i tregojne botes sa te zote jane ,ku i dihet mbase mund te jene akoma me te zote se sa ata qe sot shihen neper zyra dhe qe gjith diten drredhin zinxhirin....

Dhe dicka te fundit per ta mbyllur dhe per mos t'a zgjatur me,te lutem me korrigjo ne se gaboj por tek tema e xhelozise ti je shprehur se xhelozia eshte nje ndjenje e natyrshme dhe me se normale ,pra qe ekziston brenda teje pak a shume,atehere si mund te kesh besim total tek partneri dhe njekohesisht te xhelozosh nga pak!!!... respekte


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Thu 09 Aug 2007, 18:08, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Silvi

Shteti : Londer
Postime : 83
Kyējet nė forum : 11928
Regjistruar mė : 04/06/2007

http://www.silvi.faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Musafir prej Thu 09 Aug 2007, 16:46

silvi pajtohem me ty plotesisht po pak me vjen inat se sme ke len bile pak hapesire dhe un te shprehem mi paske mar ne kthese shnet hajt diku tjeter ta kthej do jem me i shpejte ishalla respekte

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga bovari prej Thu 09 Aug 2007, 23:06

SİLVİ:
Po silvi motra paradoks e quaj pasi nuk ka nje kufizim apo limit ne te besuar dhe aq me keq per disa qe kujtojne se kane nje vizore ne dore dhe e masin besimin e ēuditeshme!!!
Me kujtohet ne klase te pare mu desh kohe e gjate te kuptoja pse kur masnim me vizore fillonim nga zero dhe jo nga njeshi,ama pasi e kalova mesimin standart e mesova arsyen edhe tek besimi e njejta gje une nuk dal me flamur qe besimi ka njesi matese apo profete qe e dikan se si matet besimi!!
Aftesia per tja dale mbane matet bukuroshe por kufiri i besimit nuk matet dhe nuk te fajsova motra se ti nuk je shpetimtarja e botes qe tua mbushish mendjen njerezve e tua zgjidhish problemin e besimit sepse sa me pak te dish,sa me pak te degjosh e shfletosh aq me shume beson dhe zhgenjehesh por tema eshte ne besimin e krijuar midis partnereve.Te cilet nese nuk jan te nje nivelli gjykuari dhe arsyetuari dmth me shqip te ta them mund te mos jene te dy me universitet por nese kane te njejten pikpamje qe nuk ta jep diploma moter lexoi pak me kujdes postimet qe kam shkruar do e kuptosh se nuk jam kunder disniveleve te diplomave po disniveleve te menduarit jam kunder.
Nese nje mashkull ka mbaruar gjymnaz dhe e ka bere veten te afte ndaj jetes mund shume mire te kete lidhje me nje femer me universitet pasi mund te ken te njejtin bagazh.
Persa i perket atyre intelektualeve qe shesin limona te te them qe i afti e gje nje rruge per te treguar vleren e vete por ato qe shesin limona jane ata qe diten e provimit i dhurojne pedagogeve ēelsat e makines apo studentet qe firmosin librezen ne krevat te profesoreve.keta sheshin limon dhe karakterin dhe bota do kthehet noj dite po perseri ne fund do jene dhe me limona ne dore.Nuk me pelqen te flas kaq hapur po mu kundervure pa e kuptuar ate qe kisha shkruar.
Tek xhelozia drejt e ke kuptuar po nese une nuk do jem xheloze nuk mund te perparoj dhe ti jap nje ngjyre lidhjes qe kam sepse nese do ket besim si ai i qorit do largojme njeri tjetrin motra.por une pervete kam besim e kam thene dhe e them pasi eshte besimi qe ben te mundur qendrueshmerine e lidhjes dhe xhelozia e perforcon duke e larguar monotonine dhe shtyre ēiftin te kerkoje rruge te ndryeshme per te vertetuar besimin tek njeri tjeteri gje qe eshte e mrekullueshme sigurisht ne doze qe te mos lendohet asnjera pale.
pershendetje
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 11838
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Silvi prej Fri 10 Aug 2007, 08:31

Aftesia per t'ja dale mbane matet bukuroshe por kufiri i besimit nuk matet

E dashur moter ,se pari te falenderoj per "nderin" qe me ke bere duke me quajtur"bukuroshe",dua ta pranoj se shumica qe me njohin m'a kane kursyer kte fjale,dhe po pyes veten pse!!!... Mbase i ndruhen faktit t'a perdorin sepse nuk jan te sigurt ne kohen dhe vendin e duhur ne te cilen duhet t'a perdorin,ndersa t'i nuk e paske kete frike ,qenke vajze e guximshme!!..
Per sa i perket kufirit te besimit nuk e di po mbase ty kur flitet per kufij ne pergjithesi te shkoka mendja tek njesite matese si vizoret,metrat etj etj..Nese arrin t'a kuptosh drejt ate qe kam thene atere do jesh ne gjendje te kuptosh dhe thelbin.
Kufiri i besimit nuk eshte nje torte te cilen mund t'a presesh me thike e dashur,por sic thote populli "gjella me kripe dhe kripa me karar"...
Dhe perseri pavaresisht nga shpjegimi qe je munduar te besh dhe per kte te falenderoj,te me falesh po vertet nuk arrij te marr vesh se si nje person qe xhelozon
ka besim te plote ,Apo tani del qe ke besim po jo si te qorrit qe do te thote me pak fjale qe besimin nuk e ke te plote apo jo?!!Pra bie paksa ne kundershtim me ate qe ke thene ne fillim.

Perse te mos jesh me e sinqerte dhe te pranosh qe dhe ti thelle thelle besimin nuk e ke 100% moter!!!
Une apsolutisht nuk jam kunder besimit sepse nese do isha atere nuk do te kisha patur shanse te mbijetoja kaq gjate lidhjes time megjithate ktu secili shpreh mendimin e tij dhe mbase ne disa raste duhet te biem dakort qe te mos jemi dakort medoemos me ate qe te tjeret shprehin dhe te kemi respekt per mendimet e secilit prej nesh,duke u munduar qe te mos nxjerrim konkluzione te shpejtuara dhe ndonjehere te pamenduara mire.... respekte
avatar
Silvi

Shteti : Londer
Postime : 83
Kyējet nė forum : 11928
Regjistruar mė : 04/06/2007

http://www.silvi.faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Musafir prej Fri 10 Aug 2007, 09:10

Pershendetje per te gjithe se pari .

Kuptimi i besnikerise rrjedh prej vet besimit prandaj per ket koncept mund te diskutohet varesisht nga bindjet dhe besimi i formuluar tek qdo individ ne veēanti. Une personalisht nuk i besoj besnikerise ideale sepse nuk ka ideale. Njeriu eshte qenie qe gabon dhe pendohet, por me rendesi eshte qe ai te dije se pse dhe qka e ka shtyre qe te gabojė dhe ky vetedijesim duhet ta shpije deri tek pendimi pėr gabimet e bera. Vertet, kemi te bejme me nje qeshtje komplekse ashtuqe ne shume shkaqe tė besnikerise apo tradhtise ne martese(lidhje serioze) mund te determinojnė edhe kultura, edukata, tradita, besimi, bindjet. Per fund nje thenie Meshkujt dashurojn me sy femrat me vesh . Sa di une thon se syri eshte i pangopshem
ne fund te fundit shyqyr qe ka njerez qe besojn 100% kaloni mire espekte .

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Naki prej Fri 10 Aug 2007, 11:17

Riki miresevjen ne komente:D ,
Jo mik ska besim bindu. Absolutisht ska besim ne mes te partnerve sado qe ata te jene te hapur dhe dojne te tregohen ne sy se kjo eshte e vertet ska besim.
Ata qe besojne 100% ne besnikeri lal nuk egzistojne fare dhe nuk kane egzistuar ndonjehere.
Nuk dua te etiketoj askend as ndonje komb apo nacionalitet. Mund te them me 100% bindje se besnikeri ne mes te partnerve ska.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19007
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga deti prej Fri 10 Aug 2007, 11:58

Te dashur anetare te ketij forumi,
Shpeshehere bejme replika mes veti mbase edhe pa nevoje. Para se te postojme per temen eshte mire qe ta lexojme titullin e temes, ta kuptojme drejt dhe atehere t'i pergjigjemi asaj.
Te tema ne fjale: "A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?", kerkohet nje mendim mbi konceptin qe do percaktonte nje rregull rreth kesaj ceshtjeje. Nese do pergjigjeshim keshtu nuk do te kishte polemika sepse secili do thoshte mendimin e vet gje qe duhet te rrespektohet patjeter.

Ku dua te dal?

Sipas kesaj qe shohim ketu, kjo gje po trajtohet sikur pyetja te ishte me direkte: "Sa ju besoni tek parneri apo parnerja ne dashuri?". Mendoj se eshte nje dallim ne mes te ketyre dy pyetjeve edhepse ne esence trajtojne nje problematike. Ketu secili do jepte shembuj nga pervoja e vet jetesore dhe nga keta shembuj do dilte nje perfundim.

Edhe perkunder mendimeve (replikave) qe po behen, mendoj se cdo gje po shkon per mrekulli, pa ofendime, nencmime etj. Jemi ne kufijte e tolerances, pra te vazhdojme keshtu dhe cdo gje do shkoje si me se miri.

me rrespekt
deti
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13489
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet ti besohet partnerit apo partneres ne dashuri?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi