» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Infeksioni me kllamidia

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Infeksioni me kllamidia

Mesazh nga E Dashuruar prej Wed 13 Oct 2010, 16:57

Infeksioni me kllamidia ėshtė infeksion i cili nuk ka simptome tė lehta apo fare nuk ka. Nėse ky infeksion nuk trajtohet mund tė shkaktojė sėmundje inflamatore tė pelvikut (PID) dhe infertilitet.
Te disa femra shkakton sekret tė shtuar, djegie gjatė urinimit, dhimbje nė fund tė barkut, temperaturė, dhimbje gjatė marrėdhėnies seksuale si dhe gjakderdhje jo normale.
Te meshkujt, shkakton simptome tė cystitit, sekret nga organi gjenital i mashkullit, djegie gjatė urinimit, skuqje si dhe ėnjtje e testisėve, por mund tė mos kenė fare simptome. Shkaktohet nga bakteri i quajtur Chlamydia trachomatis.
Bartja e infeksionit bėhet vetėm me rrugė seksuale. Ky infeksion bartet nga nėna e infektuar te foshnja gjatė lindjes vaginale. Bakteria chlamydia shkakton dy tė tretat e infeksionit te pelviku (PID).
Diagnostikimi bėhet me marrjen e strishos nga cerviksi te meshkujt, nga retra, si dhe bėhet analizė tė gjakut dhe urinės.
Trajtimi bėhet me antibiotikė sa me shpejt qė bėhet diagnostikimi dhe duhet tė trajtohen tė dy partnerėt.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11062
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi