» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Respekti i vetvetes!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Respekti i vetvetes!

Mesazh nga Kle@Love prej Sun 10 Oct 2010, 18:23

Sic e shihni titullin e temes, qellimin e kam per te pare se c'mendim ju, miq te dashur keni mbi veterespektin!

Shpesh e hasim thenien: "Respekto veten, ne menyre qe tjeret te te respektojne ty" dhe e morra si shembull kete thenie per te hyre ne thelbin e qellimit te hapjes se kesaj teme, e ajo eshte, ju si mendoni, kjo eshte nje veti e mire e nje njeriut apo eshte thjeshte nje ves qe mund te quhet, edhe si "egoizem"?!

Jepni edhe ju mendimin tuaj

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17073
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Respekti i vetvetes!

Mesazh nga E Dashuruar prej Sun 10 Oct 2010, 18:29

Respekti ėshtė pėrkujdesja pėr tė mos e lėnduar tjetrin. Respekti ėshtė konsiderata qė ne kemi pėr tjetrin.Duke e konsideruar tjetrin nė qenien e tij tė plotė dhe tė pacėnuar, ne kemi hapur kėshtu mundėsinė e njė dialogu dhe tė njė marrėdhėnie tė barabartė tė ndėrsjelltė me kėtė tjetėr.
Unė mendoj qė hapi i parė i njė raporti ndėrmjet dy personash ėshtė respekti reciprok tė dyanshėm.Kur njėri nga tė dy nuk i pėrgjigjet kėtij kushti, kjo do tė thotė qė gjasat e njė marrje vesh janė tejet tė pakta. Prandaj shpesh herė debatet kėtu ngjajnė me njė konkurs kush e kush ėshtė mė i shurdhėr ndaj fjalės sė tjetrit.Dhe dihet qė i shurdhėri nuk e kupton mirė veten e vet sepse atij i mungon dėgjimi i zėrit tė vet siē i ardhur nga jashtė, siē nga dikush tjetėr.

Ē'tregon mungesa e respektit ?Eh mirė,ajo tregon asgjė mė pak sesa paaftėsinė pėr t'u parė nga jashtė,pėr t'u projektuar diku nga ku do tė vinte mendimi kritik mbi veten,dhe duke munguar kjo aftėsi ndarje nga vetvetja,ne krijojmė brenda vetes sonė njėlloj kulle tė rrethuar nga ku askush nuk hyn e nuk del. Vetja nuk shihet si njė tjetėr qė i drejtohet unit, por aty kemi veēse njė unė tė izoluar,i cili mendon se mund tė mbijetojė vetėm me veten e vet.Dhe nga kjo vijnė pėrēartjet e tij ngaqė ai nuk e dėgjon veten tė flasė.Shkurt, njė dikush qė mungon respekt ndaj dikujt ėshtė vetėm njė qė lėshon tinguj ose vetėm bashkon buzė,dhėmbė,nxjerr frymė, lėviz gjuhėn andej-kėndej etj.

Shoqėria jonė sot mund tė quhet deri-diku e respektueshme, por asaj i mungojnė disa elementė zbutės apo "airbag sistem" pėr tė mos lejuar krijimin e tensioneve tė kota. Shprehjet "falemnderit", "ju lutem", "mė falni", megjithėse i dėgjojmė jo pak, ato nuk kanė hyrė akoma nė shprehitė tona tė rėndomta. Ne e kemi akoma shumė tė vėshtirė tė kėrkojmė falje, apo tė themi "ju lutem" apo shprehje tė tilla. Kur tė jemi "zbutur" sadopak, do tė shohim qė tensionet midis njerėzve do tė fillojnė tė shuhen.
Kurse dikush qė ėshtė i parespektueshėm, apo me njė fjalor rrugash, as qė bėhet fjalė tė vrasim mendjen se sa i zgjuar ėshtė ai. Zgjuarsia nuk qėndron tek notat dhjeta tė dikujt nė matematike apo fizikė, por nė krijimin e njė ambjenti pėrreth vetes me qėllim realizimin sa mė tė mirė dhe tė plotė tė kėsaj vetvete.

Ja kėto janė pak a shumė ajo ēka mendoj nė lidhje me respektin. Shkurt, dikush qė tregon respekt ndaj tjetrit ėshtė dikush qė tė imponon respekt...

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11161
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Respekti i vetvetes!

Mesazh nga Kle@Love prej Sun 31 Oct 2010, 11:44

Rrespekti eshte rreciprok ne vetvete neqoftese ske per vetveten tende nuk ke as per te tjeret

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17073
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Respekti i vetvetes!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi