» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

16 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 16 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pėrdorimi i drejtė i aspirinės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pėrdorimi i drejtė i aspirinės

Mesazh nga E Dashuruar prej Thu 07 Oct 2010, 15:40

Acidi acetilsalicilik (aspirina) shfrytėzohet si analgjetik, antipiretik, antiflogjistik (efekt kundėr inflamacionit), si edhe pėr parandalimin e sulmit nė tru dhe infarktit tė zemrės- nė bazė tė aftėsisė pėr pengimin e grumbullimit tė trombociteve, me fjalė tjera pengimin e formimit tė trombit.
Aspirina, nėse merret gjatė ngrėnies, ngadalėsohet thithja, dhe kėshtu dobėsohet edhe veprimi i barit. Po ashtu, bllokon edhe enzimėn e lukthit- alkool dehidrogjenaza- dhe nė rast tė marrjes sė njėkohshme me alkool, mund tė forcojė efektin negativ tė alkoolit nė kuptimin e dėmtimit tė mukozės s lukthit.
Pėr tė arritur efektin mė tė shpejtė, duhet qė acidi acetilsalicilik tė merret njė orė para ngrėnies ose dy-tri orė pas ngrėnies. Kjo ėshtė sidomos e nevojshme te sėmundjet akute. Nuk rekomandohet marrja e kėtij bari nė lukth tė zbrazėt, ndėrsa personat tė cilėt kanė probleme me lukth, duhet qė (pėrkundėr efektit mė tė vonshėm) barin ta marrin sė bashku me ushqim.
Marrja e barit duhet tė bėhet me sasi tė mjaftueshme tė lėngut (gjysmė gote ose njė gotė ujė).

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11173
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pėrdorimi i drejtė i aspirinės

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Apr 2013, 16:20

hmmm kta aspirinnat me zor i pija kur isha e vogel jo mo tashi qe as nuk i shoh dot

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 6739
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi