» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Fėmijėt nuk pinė ujė sa duhet

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Fėmijėt nuk pinė ujė sa duhet

Mesazh nga E Dashuruar prej Fri 01 Oct 2010, 15:31

“American Journal of Clinical Nutrition” ka publikuar rezultatet e njė hulumtimi tė realizuar nė SHBA, tė cilat tregojnė se njė numėr i madh i fėmijėve pinė mė pak ujė se sasitė e rekomanduara.
Varėsisht nga mosha, ėshtė llogaritur se 40-85% e djemve dhe 46-90% e vajzave pinė mė pak ujė sesa ėshtė e nevojshme.
Shkencėtarėt paralajmėrojnė se dehidrimi i lehtė mund tė ndikojė te njė numėr i madh funksionesh fiziologjike, duke sjellė lodhje, plogėshti dhe kokėdhimbje.
Krahas kėsaj, hidratimi i pamjaftueshėm ėshtė i lidhur edhe me dobėsimin e aftėsive njohėse dhe mendore.
Kėto tė dhėna janė tė bazuara nė njė studim ku kanė marrė pjesė 3.978 participantė tė moshave ndėrmjet 2 dhe 19 vjeē.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11062
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi