» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

18 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 18 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Edhe tė vegjlit kanė nevojė pėr hekur

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Edhe tė vegjlit kanė nevojė pėr hekur

Mesazh nga E Dashuruar prej Fri 01 Oct 2010, 15:29

Shkencėtarėt suedezė nga Universiteti Umea dhe Instituti Karolinska janė tė mendimit se duhet tė ndryshohen rekomandimet mbi sasinė e nevojshme tė hekurit te tė porsalindurit.
Njė studim i ri ka treguar se fėmijėt tė cilėt lindin me peshė tė vogėl janė mė tė rrezikuar qė gjatė jetės tė zhvillojnė deficiencė tė hekurit dhe anemi, nėse nuk u jepet ky mikroelement thelbėsor qė pas lindjes dhe nė kohėn sa pinė gji.
Rezultatet e botuara nė revistėn Pediatrics kanė treguar se fėmijėt tė cilėt kishin marrė hekur shtesė (2 mg pėr kg) nga mosha gjashtėjavore deri nė atė gjashtėmuajshe, nuk kishin qenė tė prirė qė nė jetėn e mėvonshme tė zhvillojnė anemi, ndėrsa deficiti i hekurit ėshtė regjistruar vetėm te 4% e tyre.
Pėr dallim prej tyre, 36% e fėmijėve tė cilėt nuk kanė marrė hekur kishin zhvilluar deficiencė, ndėrsa 10% e tyre anemi.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11065
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi