» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

1 Pėrdorues nė Linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 1 vizitor :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sa pak duhet per te qene te lumtur...

Shko poshtė

Sa pak duhet per te qene te lumtur...

Mesazh nga Arjana prej Wed 29 Sep 2010, 16:19

Dikush ka thene se jeta eshte nje enderr dhe me e keqja fillon kur nis te zgjohesh.Zgjimi eshte vdekja e shpejte pasi cdo gje eshte iluzion.Une nuk e besoj kete.Mendoj se ne fusim ne jeten tone endrra pa fund,pasione e iluzione.Ka raste kur eci ne rruge symbyllur duke u besuar instikteve te mia e pasioneve qe me shtyjne ne rrugen e jetes,duke me dhuruar buzeqeshjen e nje zjarr te brendshem.Por une jetoj vertet,ndiej....nuk jam vetem nje spektator pasiv ne kete skene boterore.Shekspiri e ka quajtur teater:nje iluzion pamor,mashtrim duke u shtirur si personazhe qe ndoshta nuk ekzistojne fare,por ne mendojme se ekzistojne.Ai ka jetuar shekuj me pare kur pas maskave te femrave ne teater fshiheshin meshkuj qe nuk dinin asgje per boten e femres.Ajo bote e erret e fshehur pas mureve e fustaneve te gjate e korseve mbytese,bote e femrave kukulla qe linin ne duart e meshkujve gjithcka:jeten e te ardhmen e tyre.Por shpirti nuk blihet apo komandohet si nje makine.Ka disa nyje qe prodhojne shpresa e iluzione,te cilat askush nuk mund ti drejtoje.Naten kur mbyllim syte ne enderrojme pa i menduar endrrat,thjesht duam te qetesohemi,te clodhim trupin e mesa duket vetem mes endrrash mund te arrijme paqen.Atje, ne endrrat tona,ne gjejme veten,behemi ata qe duam te jemi.Mjafton te mbyllesh syte dhe me endrren shkon ne parajse.Mjafton te zgjasesh doren dhe ne enderr kap cdo gje,qofte edhe te pakapshmen.Nje buzeqeshje krijohet ne buzet e njoma te trendafilta te nje foshnje kur lundron mes endrrash.Te duket sikur bota eshte me e bukur,sikur sheh drite kudo e yjet shkelqejne me teper ate nate,vetem prej nje buzeqeshjeje te pafajshme.Kur mendon per dashurine tende,ate qe do me teper ne kete bote,ate qe te ben te qash e te qeshesh perseri mes lotesh,atehere mendja jone kalon si ne nje parade te vertetat dhe iluzionet qe i ke hedhur si nje mantel kesaj dashurie.Asgje nuk eshte perfekte ne kete bote,asnje person.Po fantazia e ky shpirt i pabesueshem qe njeriu e ruan nga dallget e jetes si thesarin me te shtrenjte te ben ta besosh se idealja ekziston.Realja me te vertetat e hidhura lihet menjane nje cast dhe e ve koken ne jastekun e ndjenjave...fillojne te krijohen imazhe,te thurren endrra te kendshme e ti mbulohesh nga nje gaz i brendshem qe vetem ti e sheh dhe e ndjen.Edhe ajeri behet plot aroma dhe syte mbulohen nga nje mjegull lulesh e ngjyrash gati te tejdukshme,ylbere te pafund e drite engjejsh.Iluzionet te pushtojne zemren dhe aty ke gjithcka te nevojitet.Vjen dikush qe te prek shpatullen e te pyet per dicka e zgjohesh.Sheh se je ulur diku e ndjen ndoshta ftohte.Jeta eshte kjo,zgjohesh ne nje moment.Mendja fillon te punoj perseri me logjiken dhe zbarkon ne realitet duke mbartur pak nga ai gaz i brendshem lumturie.Flet e syte te shkelqejne,optimizmi te jep nje drite te purpurte ne fytyre.Sa e lehte eshte te ndihesh me mire,mjafton nje dore e vogel iluzioni.Perfundimisht jeta te duket jo aq e keqe.Une qenkam e lumtur e nuk e dija?- pyet iluzioni yt,ai zeri i dyte qe cdokush e ka brenda vetes.Ne jemi uje,ajer dhe endrra.Formula sekrete e krijimit te njeriut.Sa i thinjur dhe i hidhur eshte ai shpirt i zbrazur nga endrrat!Fantazia vdes kur njeriu e debon vete dhe ate nje cike qe i mbetet brenda e vret me trishtim realiteti.Kur dorezohesh para realitetit te trishte dhe nuk arrin te shohesh qofte edhe nje drite shprese,atehere mos shpreso se do te arrish te ndertosh lumturine.Lumturia eshte brenda secilit prej nesh.Mjafton te dime ta ndiejme ate.Mjafton te duam ta bejme te dukshme lumturine tone per te tjeret.Nganjehere realiteti te ben te terhiqesh nga perpjekja per te qene i lumtur.Por jo gjithmone vret realiteti.Ai te dhuron shpresa.Hirushja e borebardha na kane ndjekur ne femijeri me ate moralin e fitores se te mires mbi te keqen dhe ne ndjekim kete fill duke menduar:Po ,dashuria fiton mbi urrejtjen,e mira mbi te keqen,pse jo?!Jeta eshte kaq e bukur sepse ka larmi.Ka hidherim por ka edhe gezim,ka te qara por ka edhe te qeshura,ka hije por edhe drite,ka pleqeri e vdekje,por ka edhe femijeri e jete.JETA-nje nje zhurme midis heshtjes.Po,nje zhurme plot te paritura,iluzione nen diell e pluhur nen yjesh.Nese guxon,jeto,shijo pluhurin e yjeve,kupat e endrrave piji deri ne fund e lesho nje pasthirrme kenaqesie,trego cfare ndjen e ndaje lumturine.Lumturia esht nje krijim i bukur i njeriut.Ka shume zhurme brenda,shume energji,shume fjale,tinguj,shume bote.Pihet ne doza te vogla e ndare mes njerezish se e tera njeheresh te vret.Shpirti i njeriut eshte aq i pafund,por zemra eshte kaq e dobet.Kjo shoqeri ndan cdo gje:dashuri e shprese.Nje pikez e qeshur ben dy buze te tjera te hapen,nje enderr e treguar me pasion frymezon endrra te tjera.Pak zhurme krijon zhurmen tjeter ne kete jete.Sa i bukur zinxhiri i jetes,shkon pafundesisht e rikthehet perseri te ne.Jeta e njeriut:uje,ajer e nedrra te veshura ne iluzione e ndjenja...Sa pak duhet per te qene te lumtur!

Ju uroj te gjithve nje jete te lumtur,
me plot endrra te bera realitet.

ARJANA!
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14797
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa pak duhet per te qene te lumtur...

Mesazh nga Kotelja prej Thu 30 Sep 2010, 10:19

Shkrim i bukur!

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13662
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa pak duhet per te qene te lumtur...

Mesazh nga E Dashuruar prej Thu 30 Sep 2010, 12:25

Brendesia jote duhet te jete gjithmone e lumtur,prandaj behu i/e lumtur.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11446
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa pak duhet per te qene te lumtur...

Mesazh nga Kotelja prej Fri 22 Oct 2010, 11:34

Gezoju jetes ne cdo frymemarrje dhe ji mirenjohes!

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13662
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa pak duhet per te qene te lumtur...

Mesazh nga deti prej Fri 22 Oct 2010, 12:10

Per ate qe e shohim, prekim dhe ndjejme, te mundohemi t'ia gjejme gjenezen. Ne pak caste do te mendosh pozitivisht dhe do te reflektosh pozitivisht. Ashtu eshte edhe me boten tone te brendshme sepse aty kemi: dashurine, lumturine, enderrat, shpresen... REFLEKTO!
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13486
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa pak duhet per te qene te lumtur...

Mesazh nga Katilja prej Sun 14 Apr 2013, 16:14

interesante po jo tgjith e shijojm lumturin ashtu siq duhet

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7012
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa pak duhet per te qene te lumtur...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi