» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Rėndėsia e pushimit pėr shėndetin

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Rėndėsia e pushimit pėr shėndetin

Mesazh nga E Dashuruar prej Fri 24 Sep 2010, 16:12

Ekspertėt e gjumit thonė se pushimi ėshtė njėri nga elementet themelore, i cili njeriut i siguron jetė tė gjatė dhe tė lumtur.
Qe njė kohė tė gjatė, shkencėtarėt paralajmėrojnė qė t’i kushtohet kujdes gjumit, mungesa e tė cilit shkakton njė serė problemesh shėndetėsore.
Tash ėshtė zbuluar se kėtė situatė (mungesėn e gjumit) mund ta shpėtojė pushimi kualitativ.
Eksperti amerikan i gjumit, dr. Matthew Edlund, nė librin e tij thotė se njerėzit tė cilėt nuk mund tė flenė, duhet tė shfrytėzojnė efektet pozitive tė pushimit.
Sipas dr. Edlund, pushimi ka njė rol shumė tė rėndėsishėm nė jetėn e njeriut, duke qenė se pushimi ripėrtėrin trupin, por edhe mundėson gjumė kualitativ qė ėshtė faktor thelbėsor pėr shėndet tė mirė.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11065
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi