» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Xhelozia dhe pasiguria

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Xhelozia dhe pasiguria

Mesazh nga Arjana prej Wed 25 Aug 2010, 15:08

Xhelozia dhe pasiguria jane te lidhura ngusht me njera tjetren. Behet fjale per nje gjendje emotive, ku te gjithe njerezit kane pasur eksperiencat e tyre. Manifestohet, me nje ndjenje humbjeje, qe te ben te dyshosh per ate qe mendon, duke marre vendime te gabuara. Kjo ndjenje, shpesh eshte e lidhur me rrethana kohore dhe perfundimtare, qe do te thote manifestohet ndjeshem ne raste te vecanta te jetes ( humbja e nje personi te dashur, ndryshimi i punes apo i qytetit, fundi i nje lidhjeje sentimentale etj). Pasiguria, nuk eshte e demshme, perkundrazi ne disa raste, mund te jete e nevojshme qe te permbushim me se miri zgjedhjet e duhura, keshtuqe eshte fuksionale per vet personin, por pasiguria mund te behet patologjike kur, edhe pse jeni te lidhur nga nje situat specifike, behet nje ndjenje qe qendron prej kohesh.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14419
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Xhelozia dhe pasiguria

Mesazh nga Majlinda prej Sat 11 Sep 2010, 10:05

Po pasi xhelozia eshte nje shenje e pasigurise e cila vjen si pasoje e mungeses se besimit atehere normal se jane te lidhura ngusht njera me tjetren. Ne kete perberes pastaj futet edhe frika.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 11715
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Xhelozia dhe pasiguria

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 11 Sep 2010, 15:57

Kur ska besim ka xhelozi edhe pasiguri ndaj njeri tjetrit

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 16980
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Xhelozia dhe pasiguria

Mesazh nga Katilja prej Wed 11 Sep 2013, 18:14

Cfare fshihet pas xhelozise? Pasiguri, frike nga humbja e partnerit, nuk ndjehet ne lartesine e duhur?

Karakteristika kryesore e dashurisė “xheloze” eshte ekzistenca e nje deshire antike te pamundur: realizimi i pushtetit total dhe ekskluziv, fizik dhe moral, i partnerit, per t’u dashur pa kushte. Duke qene i fiksuar pas kesaj marredhenieje primitive, personi xheloz vuan faktin se i mungon aftesia per te dashur dike, dhe ne kete menyre nuk ka besim ne aftesite e tij/te saj per t’i rezistuar agresivitetit dhe per te toleruar fajin. E gjithe besnikeria dhe perkushtimi i partnerit/partneres jane gjithmone te pamjaftueshme krahasuar me nevojen. Personin xheloz kurre nuk do ta duan aq sa do te deshironte, zhgenjimi do te jete gjithmone i pranishem. Sa me shume zhgenjehesh, aq me shume rritet indiferenca dhe ftohtesia ne raportin ne cift. Besnik ose jo, xhelozia perkufizohet nga konflikti i paqendrueshem midis nevojes dhe realitetit.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 6634
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Xhelozia dhe pasiguria

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi