» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

14 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 14 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Si e kuptoni togėfjalėshin "harmoni fetare"?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Si e kuptoni togėfjalėshin "harmoni fetare"?

Mesazh nga Arjana prej Wed 18 Aug 2010, 02:30

Shpesh degjojme se ne shoqerine shqiptare kemi "harmoni fetare". E degjojme nga goja e politikaneve, vizitoreve te huaj, nga goja e shqiptareve te thjeshte. E hapa kete teme jo per te diskutuar se sa harmoni fetare kemi ne shoqerine shqiptare, por e hapa per te mesuar, se si e kuptojne shqiptaret ne mendjen e tyre togefjaleshin "harmoni fetare":

Si e kuptoni ju harmonine fetare?

Pyetje e thjeshte dhe direkte qe pret nje pergjigje nga ju, anetaret e forumit Hapesira e Qiejve Shqiptare. Secili mund te shprehi mendimin e tij pa qene nevoja te komentoni apo replikoni mendimin e njeri-tjetrit.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14350
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si e kuptoni togėfjalėshin "harmoni fetare"?

Mesazh nga Adonisi prej Wed 18 Aug 2010, 10:30

E kunderta e gjuajtjeve me fjale me thumba nga njera apo tjetra pal. E kunderta e rrahjeve apo vrasjeve ne mes shqiptareve vetem per shkak te besimit jo te njejte.E kunderta e urretjes ne mes tyre per shkak te besimit jo te njejte.Shqiptart jane vra ne mes vete edhe per dic shume te vogel, por asnjehere per shkak te urretjes se besimit jo te njejte!Gje shume e vecant kjo tek populli yne, ne dallim prej vendeve tjera.Po te marrim shembull Indine, atehere per shqiptaret nuk do ishte e knaqshme te perdorim vetem togefjaleshin "harmoni fetare", por dicka qe do perfshinte edhe me gjere edhe me bukur.
Mirepo, ne keto vitet e pas luftes, gjerat kane filluar te marrin ngjyre tjeter!Nese jo ne menyre direkte, ne menyre indirekte disa parazit mundohen te mbjellin ate qe nuk ka qene kurre tek shqiptaret-urretjen ndaj shqiptareve me besim jo te njejte.Por jam shume optimiste se nuk do ja arrine askush qe te lulezoje urretja tek shqiptaret ne mes vete per shkak te perkatsise fetare. Do egzistoje gjithnje ajo harmoni shekullore qe ka qene gjithnje ne mes shqiptareve.Arsyet jane te shumta...

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 10827
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi