» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


SI U PĖRHAP KULTI I DIELLIT NĖ MAQEDONINĖ E VJETĖR?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

SI U PĖRHAP KULTI I DIELLIT NĖ MAQEDONINĖ E VJETĖR?

Mesazh nga Dode Progni prej Sun 15 Aug 2010, 00:25

SI U PĖRHAP KULTI I DIELLIT NĖ MAQEDONINĖ E VJETĖR?

Perdika,themeluesi i shtėpisė mbretėrore tė Maqedonisė,ishte mė i vogli i tre vėllezėrve, tė cilėt nga toka e Ilirisė,kishin shkuar nė Lebaia dhe ishin marr me sherbim si barinjė prej mbretit tė vendit.Kur mbretėrėsha mbruente bukėt,kishte vėnė rč se kurdoherė buka e Perdikės bymehej dy herė mė shumė se bukėt tjera.Ia tregon kėtė gjė mbretit dhe ky,i trembur prej kėtij farė paralajmerimi,i dėbon tė tre vėllėzėrit.Ata kėrkojnė rrogen qė u qe caktuar,por mbreti nuk ua jep.Veē u tregon atyre diellin qė nė atė ēast po hynte nė shtėpi nga njė vrimė e pullazit,dhe u thotė:”kjo ėshtė rroga qė ju meritoni.” Perdika pėrgjigjet n’kėmbė e nė dorė:”edhe ne e pranojmė” dhe me njė thikė qė kishte me vete,shkroi mbi tokė rrethin e diellit.Pastaj hyri tri herė brenda kėtij dielli tė vizatuar pėr dhč e u largua bashkė me vėllezėrit. Vepra me karakter magjik dha pėrfundimin e pritur. Perdika kur pushtoi tė gjithė Maqedoninė,u bė dhe zot i Lebaia-s.Legjenda dėshmon se edhe maqedonasit e adhuronin diellin. (Jakov Milaj,Raca Shqiptare,1944,fq.54-55)
avatar
Dode Progni
VIP

Shteti : Tirane
Postime : 78
Kyējet nė forum : 8653
Regjistruar mė : 09/04/2010
Profesioni : Historian-Pension

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi