» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ēfarė duan gratė?

Shko poshtė

Ēfarė duan gratė?

Mesazh nga Arjana prej Sun 08 Aug 2010, 15:52

Sigmund Frojdi thoshte se, edhe pas tridhjetė vjet kėrkimesh nė seksologji, nuk arriti dot ta gjente se ēfarė duan gratė, kur fjala ėshtė pėr seksin.
Shtysėn qė tė kthehem edhe njė herė tjetėr tek kjo pyetje, e mora kur revista amerikane "The New York Times Magazine", e janarit tė vitit 2009, botoi artikullin me titull: "Ēfarė duan gratė". Ky artikull, padyshim, tėrhoqi vėmendjen e shumė njerėzve, midis tyre edhe timen. Autorja e artikullit jep njė pėrgjigje qė mė bėri tė ngre vetullat nga habia.
Nė kėtė artikull, doktoresha Marta Meana, nė esencė thotė: Kur bėhet fjalė pėr seksin, ajo qė gratė dėshirojnė me tė vėrtetė ėshtė tė jenė tė pėlqyera. Sipas fjalėve tė doktoreshės Meana: "Tė jenė tė dėshiruara, kjo ėshtė pėr gratė, njė orgazmė e vėrtetė"
Dr. Meana, profesoreshė e psikologjisė nė Universitetin e Las Vegasit nė Nevada, ka studiuar pėr rreth njėzet vjet dėshirėn seksuale tė grave. Ajo thotė: "Unė nuk mohoj kėnaqėsinė e orgazmės. Por tė jetė e dėshiruar prej partnerit, kjo ėshtė shumė eksituese pėr njė grua. Tė jesh e dėshiruar, do tė thotė qė burri nuk do vetėm tė bėjė seks, por ai dėshiron tė bėjė seks vetėm me ty".
Nė fushėn e jetės seksuale, gratė pėrpiqen qė tė jenė sa mė tė dėshiruara prej burrave. Pėr tė arritur kėtė qėllim ato harxhojnė shumė kohė, shumė energji dhe shumė para. Ato, mė shumė duan tė jenė tė dėshiruara prej burrave, se sa tė bėjnė seks me ta.
Njė dėshirė tjetėr e grave, kur fjala ėshtė pėr seksin, ėshtė tė jenė tė dominuara nga njė burrė, tė cilin e duan. Sipas doktoreshės Meana, "Ato nuk kujdesen pėr asgjė tjetėr, veē qė burri tė ndjehet mė mirė me to". Ato duan tė dominohen nga njė burrė qė i dėshiron. Kėtė dominim ato nuk e konsiderojnė as shtrėngim e as violencė. Ato pranojnė shumė sjellje seksuale sadiste prej njė burri qė i pėlqen ato. Dr. Meana thotė se, kur gratė flasin pėr skena seksuale dominimi, ato thonė: "Isha shumė e dėshiruar nga ai qė e doja".

Njė aspekt tjetėr, nga mė tė komplikuarit tė dėshirave femėrore, ėshtė se ato, nė kohė tė ndryshme, duan gjėra tė ndryshme. Dr. Meana thotė: "Gratė janė tė komplikuara, por nuk janė konfuze. Disa herė ato duan tė jenė tė dėshiruara prej burrave. Herė tė tjera duan vetėm seks. Ato duan kombinim tė gjėrave".
Shekulli
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14806
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė duan gratė?

Mesazh nga Ariel prej Mon 09 Aug 2010, 21:53

shkurt fare ..
Grate duan respekt dhe vemendje.......kaq besoj se nuk eshte shume per meshkujt... Very Happy
avatar
Ariel

Postime : 46
Kyējet nė forum : 8520
Regjistruar mė : 01/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė duan gratė?

Mesazh nga Elhamiu prej Mon 09 Aug 2010, 22:49

grat duan dajak

firma.................................................................................................................................................................................
Mua nuk me tremb vetmia e nates,
nuk me trembin as tingujt e ores ne qetesi,
kur prane te kam me tremb heshtja e fjales,
me tremb trishtimi ne qiellin plot me kaltersi.

... Nuk me trembin fjalet qe mund te thuhen diku,
jeta primitive ka qene dhe do te mbetet perhere,
trembem kur fjalet degjoj nga gjuha e nje miku,
trembem kur mendoj se s'me njohu asnjehere

Elhamiu

Postime : 2515
Kyējet nė forum : 12674
Regjistruar mė : 24/02/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė duan gratė?

Mesazh nga Geri prej Mon 09 Aug 2010, 22:50

Edituar nga Stafi
avatar
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 15963
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė duan gratė?

Mesazh nga Arjana prej Tue 10 Aug 2010, 01:03

respekt,vleresim e me shum vemendje per to nga meshkujt
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14806
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė duan gratė?

Mesazh nga Katilja prej Fri 06 Sep 2013, 13:00

respekkt dashuri mirbesim mirnjohje sdun dhun a sikur tgjith meshkujt e botes tjen i her njeten e tyne 24 or femer ta shihnin se cheq femra do dinin si ta respektonnin

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7021
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė duan gratė?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi