» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

2 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 2 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Eutanazia dhe Testamenti biologjik

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Eutanazia dhe Testamenti biologjik

Mesazh nga Arjana prej Wed 04 Aug 2010, 17:08
Eutanazia (vet termi do te thote "vdekje e mire") eshte venia fund te jetes se nje personi i cili per arsye te ndryshme nuk konsiderohet me e drejte ta lesh te jetoje. Megjithese egzistojne dy tipe, ato aktive dhe ato pasive, ne kuptimin qe egziston eutanazia ku personi e kerkon vete qe t'i hiqet jeta sepse nuk duron dot me dhimbjet qe semundja i shkakton dhe i duket e kote te vazhdoje te jetoje, dhe eutanazia ku subjekti nuk eshte ne gjendje te vendosi per vete e tij dhe ne kete rast jane familiaret e tyre qe jane te thirrur te marrin vendimin e veshtire.

Para nje viti ne Itali qe rasti i Loredana Capone, shume i perfolur dhe nje rast qe u trasformua ne lufte politike midis dy partive me te medhaja, dhe doli edhe nje here ceshtja e testamentit biologjik. Testamenti biologjik eshte nje testament qe njeriu vendos te leje dhe shpreh deshiren e tij per ate qe do deshironte ti benin nese nje dite do gjindej per shembull ne koma dhe i pavetdijshem per te marre vendime, gjithashtu pa shpresa per nje rizgjim. Pyetja eshte, pervecse se si e konsideroni eutanazine, nese do linit ndonjehere nje testament biologjik, dhe nese po do vendosnit per eutanazine tuaj apo per vazhdimin e mbajtetjes me mjete rrethanore mjekesore ne jete?
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14350
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi