» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kėshilla pėr parandalimin e zbokthit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Kėshilla pėr parandalimin e zbokthit

Mesazh nga Elhamiu prej Sun 01 Aug 2010, 17:59

Zbokthi shkaktohet nga njė parazit tepėr i zakonshėm, qė ėshtė njė kėrpudhė lėkure e quajtur Pityrisporum ovale. Pjesa mė e madhe e tė rriturve e kanė kėtė kėrpudhė nė lėkurė. Kur kjo kėrpudhė ndodhet nė sasi tė mėdha ose kur njeriu ėshtė tepėr i ndjeshėm ndaj saj, lėkura kundėrvepron duke krijuar zbokth nė tabanin e flokėve. Kur ulet sasia kėsaj kėrpudhe nė lėkurė, pushon edhe krijimi i zbokthit. Lėkura e tabanit tė flokėve, ashtu si edhe tėrė lėkura e trupit tė njeriut nė pėrgjithėsi, ripėrtėrihet pėrgjatė shkėputjes sė qelizave tė jashtme nė leskra tė vogla, shpeshherė tė padukshme, tė thata e tė bardha.
Si ta shmangim zbokthin?
Specialistėt kėshillojnė pėr tė gjithė njerėzit qė kanė probleme me zbokthin qė tė kenė shumė kujdes nė mėnyrėn e larjes sė flokėve. Kėshtu, atyre u rekomandohet qė tė mos e hedhin shampon direkt tek flokėt, kėshillohet qė mė parė ta hidhni nė pėllėmbėn e dorės, pasi kėshtu nuk acarohet tabani i flokėve. Gjithashtu, ėshtė shumė e domosdoshme tė mos pėrdoren pėr flokėt solucione qė pėrmbajnė alkool pasi ai than lėkurėn. Ndėrkaq, duhet t’i shmangeni stresit dhe tė bėni gjumė tė rregullt, pasi pagjumėsia dhe stresi shtojnė zbokthin. Nė rastin kur zbokthi ėshtė nė sasi tė vogla mund tė pėrdoret nė mėnyrė tė rregullt njė shampo e zakonshme kundra tij nė ēdo larje tė kokės. Kur zbokthi ėshtė nė sasi mesatare, duhet pėrdorur ēdo dy ditė njė shampo e veēantė qė pėrmban lėndė qė mbysin kėrpudhat. Kur zbokthi ėshtė nė sasi shqetėsuese, ėshtė nevoja e pėrdorimit tė njė mjeti efektiv siē janė shampoja Fungoral apo trajtuesi i zbokthit Gentinor. Fungoral duhet pėrdorur dy herė nė javė muajin e parė dhe pastaj njė herė nė javė apo kur lindė nevoja. Kjo shmapo mund t’ua thajė flokun disa njerėzve, prandaj kėshillohet qė ata tė pėrdorin pak balsam nė majat e flokėve. Trajtuesi i zbokthit Gentinor pėrdoret tri herė nė javė derisa zbokthi tė zhduket e mė pas sa herė tė lindė nevoja.

Elhamiu

Postime : 2515
Kyējet nė forum : 12392
Regjistruar mė : 24/02/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi