» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dėmet qė shkaktojnė miqėsitė e ngushta

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Dėmet qė shkaktojnė miqėsitė e ngushta

Mesazh nga Arjana prej Fri 30 Jul 2010, 22:25

Pothuajse nė tė gjitha kulturat, miqėsia kuptohet dhe perceptohet si njė
marrėdhėnie e barabartė, e bazuar te respekti, vlerėsimi dhe
gatishmėria reciproke. Nė pėrgjithėsi dallohen miqėsi tė ndryshme tė
mėdha. Njė miqėsi tjetėr ėshtė edhe ajo e ashtuquajtur e ngushtė, ose mė
saktė qė lidhet me njė marrėdhėnie tė vazhdueshme nė kohė, mes
personave tė cilėt arrijnė tė krijojnė njė shkallė mirėbesimi reciprok
tė krahasueshėm me atė tipik tė lidhjes nė ēift. Risia e fundit vjen nga
Shtetet e Bashkuara, iniciativė qė ka vėnė nė lėvizje sociologė dhe
docentė, psikologė dhe shumė familje.Qėllimi ėshtė: zbulimi i mitit tė
mikut tė zemrės. Promovuar nga “New York Times” dhe prezantuar nga site e
bloge tė ndryshme, tema nė fjalė ėshtėshumė mė tepėr se njė provokim:
“friendship coaches”. Gjithēka ėshtė organizuar pėr tė treguar dėmet qė
shkaktojnė miqėsitė e ngushta. Studimi i fundit ėshtė kryer nga “Harris
Interactive” te tremijė amerikanė nga mosha 8-24 vjeē: 94 pėr qind e tė
intervistuarve janė pėrgjigjur se kanė pasur
njė mik tė ngushtė, njė
pėrqindje goxha e lartė krahasuar me emigracionin dhe shqetėsimet e
ndryshme. “Duhet tė bėjmė gjithēka pėr tė mos i lejuar miqėsitė e
ngushta”, thotė njė studiuese. “Fėmijėt duhet tė nxiten qė tė
frekuentojnė grupe tė mėdha shoqėrore, nė mėnyrė qė tė mos zhvillojnė
ndjenja posesiviteti”. Arsyeja? Sepse miqėsia mund tė jetė njė lidhje e
fortė dhe e gjatė deri nė vdekje, si nė romanin e momentit, bestsellerin
“Beautiful Malice”, i autores Rebeca James. “Zbulimi i mikut mė tė mirė
ėshtė njėsoj si tė eksplorosh botėn”, thotė njė mėsues amerikan i cili i
mėson fėmijėt se si tė bėhen miq me tė gjithė. “Fėmijėt janė tė
pėrfshirė nė shumė aktivitete jashtėshkollore; ėshtė e pamundur tė
rrethohesh vetėm nga personat qė njeh”. “Asnjė i rritur nuk mund tė jetė
njė mik i mirė, nėse kur ka qenė i vogėl nuk ėshtė lejuar tė njihet me
persona tė ndryshėm”, thotė njė neuropsikiatėr, autor i librit “Fėmija
prej ēokollate”. Krijimi i njė miqėsie tė ngushtė nuk ėshtė e
kėshillueshme, sepse mund tė jetė vėrtet njė limit; shoku i preferuar
ju imponon tė bėni njė zgjedhje, qė mė vonė e bėni spontanisht etj”.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14518
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėmet qė shkaktojnė miqėsitė e ngushta

Mesazh nga Genci-fr prej Sat 31 Jul 2010, 15:31

qdo njeri e ka nga nje mik te ngusht dhe un pajtohem me reziqet qe mund te vijn nga shoqeria e ngusht, ne shoqerin e ngusht vetes ja limiton kohen ta zgjerosh shoqerin tende,andaj ky ehst nje rrezik ku ja imponon vetes mos zgjerimin e aftesis, mos zgjerimi i shoqeri ndikon ne shprehjen emocionale etj...
andaj mir esht te mos lidhemi me nje shok ku te lidhesh edeh emocionalisht mir po ehst e pa mundur ti ikim keti realitetit..

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 9968
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėmet qė shkaktojnė miqėsitė e ngushta

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 31 Jul 2010, 15:45

Neqoftese ekziston shoqeria e ngushte edhe e sinqerte nuk mendoj se ka deme ne ate mes,,, shoqerine po te dishe ta rrespektosh te rrespekton po te dish te hedhesh gurin aty ku nuk i perket shoqerise se ngushte guri te vret

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17079
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėmet qė shkaktojnė miqėsitė e ngushta

Mesazh nga Katilja prej Sun 14 Jul 2013, 07:25

hmmm su besoj shum sepsse i di anet negative

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 6733
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėmet qė shkaktojnė miqėsitė e ngushta

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi