» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Prinderit ( E vjetra) vs Ne ( E reja)

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Prinderit ( E vjetra) vs Ne ( E reja)

Mesazh nga Arjana prej Thu 22 Jul 2010, 17:54

Shume njerez jane ne dijeni qe e reja me te vjetren nuk perputhen shume.
Ne
rastin konkret me kete teme do desha te diskutonim problemet
tona si vajza/
djemt e dikujt, cfare ju mundon ne lidhje me
prinderit tuaj duke
filluar qe nga perceptimi per jeten qe keni
zgjedhur si bijte e tyre
nese bie dakorte me teorite e tyre deri tek
kush do ishte raporti ideal
Prinder- Femij ?

E reja a
perputhet me te vjetren
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14413
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prinderit ( E vjetra) vs Ne ( E reja)

Mesazh nga deti prej Fri 23 Jul 2010, 15:22

E reja dhe e vjetra, dy koncepte, dy botra qe dallojne njera nga tjetra. Dallimi ne mes te vjetres (prindit) dhe te rese (femijes), nuk eshte gjithkund njesoj. Ky dallim ndryshon dhe tek disa eshte me i shprehur e tek te tjeret me pak. Kjo varet nga aftesia e pershtatjes se prindit me femijen dhe tolerancen qe mund ta kete ai.
Une si prind, me status i perkas se vjetres, por gjithmone rrugetoj me te rene. E reja per mua eshte edhe nje pervoje me shume, por ne te njejten kohe edhe nje pergjegjesi te cilen arrij ta menaxhoj mire. Kam arritur qe ta krijoj nje ure lidhese, pra ta ve balansen midis ketyre dy koncepteve, keshtu qe edhe dallimet jane fare te vogla. Mendoj se prindi duhet te jete ai i cili duhet ta kuptoje me teper boten (realitetin e ri) me te cilein perballen femijet dhe nuk duhet imponuar e kushtezuar asgje. Le te mbetet bota e tij (e vjetra qe gjithmone per te eshte e mire) vetem e tij, ndersa brezi i ri le ta jetojne jeten e tyre ashtu sic dine dhe duan vete. E jona, si prinder, eshte qe ti udhezojme ne rrugen e drejt dhe tu ndihmojme atyre me pervojat tona.
Pra, sa me pak te nderhyjme ne jeten e tyre, sepse ata nuk do t'na kuptojne dhe as qe do t'na arsyetojne veprimet tona.
Per fund do beja nje krahasim: kepucet e vjetra nuk ti vrasin kembet, jane shume te rehatshme gje qe nuk eshte me te rejat perderisa te pershtatemi me to.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13102
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prinderit ( E vjetra) vs Ne ( E reja)

Mesazh nga Katilja prej Sat 13 Jul 2013, 18:35

Epo prinderit tane fillojne e bertasin kur bejme ndonje gabim.Prinderit duan qe ne te kemi nje te ardhme sa me te mire,edhe pse ndonjehere na ndalojne per te bere ate c'ka duam ne pasi kane frike se do te gabojme,edhe pasojat e atij gabimi do te bien mbi ne.Mirepo edhe ne duhet ti kuptojme prinderit,pasi ata po heqin keq per te na rritur.
Shpesh here mamaja me thote;-"Kur te behesh prinder vete,do ta shohesh se c'eshte dashuria,ose dhimbja e nenes"

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 6628
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prinderit ( E vjetra) vs Ne ( E reja)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi