» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Prodhohet makina e parė shqiptare

Shko poshtė

Prodhohet makina e parė shqiptare

Mesazh nga Vizitor prej Tue 18 May 2010, 14:18

Prodhohet makina e parė shqiptare
Tiranė, 18 maj - Do tė takojmė sot Petrit Ymerin. Sigurisht qė emri i tij nuk ju thotė asgjė, por nė Cėrrik ai ėshtė heroi lokal. Ky zotėri ėshtė konstruktori i parė shqiptar i njė makine tė mirėfilltė.
Makina kabrio ėshtė e njė kubature minimale, por ėshtė shumė e pėrshtatshme pėr trafik tė dendur dhe mbi tė gjitha ėshtė automjeti i parė “Made in Albania”, transmeton Top Channel.
“Ideja ka ardhur nga eksperienca ime nė punė. Shpesh mendoja se si mund
tė arrija tė bėja njė gjė tė bukur, njė gjė tė mirė”, citon Top Channel Petritin.

Petriti ėshtė njė novator, por pėr procesin e punės ai ka qenė
shumė strikt dhe nuk i ka lėnė asgjė rastėsisė nė xhevahirin e tij tė vogėl.

“Bleva llamarinėn, ndėrtova shasinė nėpėrmjet materialeve tė blera nė dyqan. Pastaj orientova sistemin e drejtimit, pastaj dola mbrapa me kokat e zbarės, koka paraleli dhe tė gjitha pajisjet e tjera”, tregon Petriti.
Por, nuk ka qenė njė shėtitje e lehtė qė njė grumbull
hekurishtesh tė rėndomta t’i kthejė nė njė makine jo vetėm funksionale, por mbi tė gjitha tė sigurt.
“Hasa vėshtirėsi nė sistemin e frenave. Piva nja tre
katėr cigare derisa mblodha mendjen dhe mė pas ia dola”, thotė Petriti.

Si nė ēdo skuderi serioze, testimi ėshtė momenti i shenjtė, ku
mblidhet ankthi dhe frika e ndonjė dėshtimi pėrfshi ndonjė aksident nė rrugėt automobilistike.

“Provat fillimisht i bėja gjatė natės, nė orėt e vona, sepse sedra ėshtė gjė e madhe dhe unė jam 61 vjeē. Kur dola nė provat e fundit qė zbrita deri nė qytet, marshallah makina eci mirė”, rrėfen
Petriti.
Diēka duhet theksuar, kjo nuk ėshtė zbavitja e fundjavės pėr
Petritin, pas njė jete tė mbushur me vėshtirėsi, fatkeqėsi, kėto makina tė vogla
tė prodhuara nga ai vete, janė dashuria e tij dhe njė shtysė e madhe pėrpara.

Tė blesh pjesė kėmbimi pėr markat e njohura ėshtė ndoshta
veprimi me banal nė raport me njė makinė, por ku i ka fabrikuar shpikėsi ynė
parakolpet dhe karrocerinė e makinės sė tij.

“I kam mbledhur tek kazanėt e plehrave, aty i gjeta”, thotė shpiksi.

Tashmė Petriti mund tė quhet njė prodhues makinash i afirmuar.

“Kjo ėshtė makina e dytė qė kam bėrė. Njė e kam shitur nė Belsh, tė cilėn pronari e pėrdor pėr gjah”, tregon Petriti.

Dihet qė makinat e bukura janė dhe njė magnet shumė i fuqishėm pėr femrat.

“Bashkėshorten e shėtis me tė, por nuk i kam bėrė sedilje
prapa, se kam hall se ma thyen. Por makina mban deri nė 150 kilogramė”, thotė Petriti.

Ai ka tejkaluar vetveten pasi ai nė zanat ka hekurin dhe drurin dhe lidhjet elektrike nuk kanė fare tė bėjnė me tė.

“Mu desh njė muaj e gjysmė punė duke punuar nga mėngjesi deri nė 2 tė natės”, thotė
Petriti.
Ama nė gjithė kėtė mrekulli qė ka krijuar Petriti, ka njė difekt, ai nuk ka akoma njė emėr pėr veprėn e tij.

“Jo nuk i kam vėnė ende njė emėr. Pres ndonjė konfirmim, udhėzimet nuk e di nga do i marrė”,
shprehet Petriti.

Kaluar problemi estetik tashmė vjen momenti i testimit
objektiv pėr tė verifikuar tė gjithė fjalėt qė ka thėnė Petriti.

Njė mjet komod, i sigurt i bėrė me dashuri mbi tė gjitha duke pasur parasysh ata qė
kushtet fizike nuk i kanė tė lehta, kjo makinė me logo AL ėshtė krenaria jonė mė
e fundit industriale.


Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi