» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


ADN robotėt mund tė shėtitin njė ditė nėpėr trupin tonė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

ADN robotėt mund tė shėtitin njė ditė nėpėr trupin tonė

Mesazh nga BeLti prej Tue 18 May 2010, 11:47Shkencėtarėt krijuan robotė mikroskopikė nga molekulat e ADN-sė tė cilėt mund tė ecin, kthehen, bile tė krijojnė edhe prodhime tė imėta nė prodhimin e tyre tė linjės sė nano-madhėsisė.
Aparatet pioniere, tė pėrshkruar nė revistėn Nature, nė tė ardhmen mund tė ēojnė deri te robotėt-kirurgjikė ushtarak tė cilėt do tė pastronin arteriet njerėzore ose do tė ndėrtonin komponentėt e kompjuterit, shkruan Daily Mail.

Nė njė projekt tė grupit tė shkencėtarėve nga Universiteti Columbia janė krijuar robotė nė formė merimange me madhėsi vetėm katėr manometra. Vetėm sa pėr krahasim, kjo ėshtė 100.000 herė mė e vogėl se trashėsia e qimes sė flokėve.
avatar
BeLti

Shteti : Mitrovicė
Postime : 235
Kyējet nė forum : 9115
Regjistruar mė : 24/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi